Genel

E-Devlet Soy Ağacı Bulma – Soy Bilgisi Sorgulama

E-Devlet Soy Ağacı Bulma – Soy Bilgisi Sorgulama

Geçtiğimiz aylarda E-devlet tarafından faaliyete geçirilen Soy Bilgisi Sorgulama Sistemi, milyonlarca kişinin dikkatini çektiğini, günlük yapılan fazla sorgulama işlemlerinden dolayı e-devlet sunucularında çökmeler meydana geldiğini söyleyebiliriz. İlk açıldığı gün yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret edilmesinden dolayı çöken site geçici bir süreliğine bu hizmetini devre dışı almaya karar vermiş olup diğer hizmetlerinin de aksamasının önüne geçmeye çalışmıştır. 1 hafta gibi kısa süre içerisinde gerekli altyapı çalışmalarını tamamlayan e-devlet, bu hizmetini tekrardan aktif hale getirerek vatandaşlarının geçmişleri ile ilgili bilgiler almalarına olanak sağlamıştır. Kişiler, e-devlet üzerinden açılan hizmet ile 1800 yılına kadar kayıtlı olan akrabalarını, soylarını rahatlıkla bu hizmet üzerinden öğrenebilmekteler.

Osmanlı içerisindeki ilk cidi nüfus sayımının 1800’lü yıllar içerisinde yapılmasından dolayı kayıtlar sadece bu dönemlere kadar bulundurulduğu ifade edilmektedir. Bazı kişilerin bu tarihlerin yeterli gelmediğini, 1800’lü yıllardan önce de soyunun nerelerden geldiğini, hangi ülke topraklarında yaşadıklarını merak ettikleri görülmüştür. Sisteme daha önce hiçbir şekilde giriş yapmayan kişilere E-Devlet Soy Ağacı Bulma – Soy Bilgisi Sorgulama işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileri bu yazı içerisinde dile getirerek bu konu ile ilgili diğer bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. Öncelikle;

E-Devlet Soy Ağacı Bulma 

E-Devlet Soy Ağacı Bulma işlemi yapmak için BU bağlantı adresinden e-devlete girmeniz gerekmektedir. e-devlet üzerinden sorgulama ya da diğer işlemler yapabilmeniz için bir üyeliğe sahip olmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden 2 TL karşılığında satılan şifreleri almanız durumunda sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Soy Ağacı Bulma işlemi yapabilmek için ya cep telefonu numaranız üzerinden ya da mail adresiniz üzerinden profil onaylatması yapmanız gerekmektedir. Aksi halde sorgulama ekranının açılmayacağını söyleyebiliriz. Gerekli doğrulama işleminin ardından yukarıda verdiğimiz link üzerinden doğruca Soy Ağacı Sorgulama sisteminin bulunduğu kısma geçiş yapabilirsiniz. Bu sistemin çıkış tarihinden bayağı bir süre geçtiği için sistem içerisinde bir yoğunluk olmayacaktır.

Sorgulama ekranının açılması ile beraber otomatik olarak soy ağacı verilerinizin yüklenerek sizlere sunulacağını söyleyebiliriz. Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi sonuçlar sadece 1800’lü yıllara kadar sunulmakta olup daha eskiye dair kalıntılar bulunmamaktadır. Bazı kişiler, sorgulama yaparken kendilerine Sorgulama işleminin başarısız olduğunu, en yakın Nüfus Müdürlüğüne giderek destek almaları gerektiği ifade edilmekte. Bu sorunun neden meydana geldiği, çözüm önerisinin nasıl olacağı ile ilgili herhangi bir paylaşım şu an için yapılmamış durumda.

Soy Ağacı Sorgulama İşleminde Daha Eskilere Nasıl Gidilir?

E-devlet üzerinden soy ağacı sorgulama işleminin popüler olması ile beraber birçok kişi soylarının aslında maksimum nerelere kadar dayandığını merak etmektedirler. 1800’lü yıllara kadar sunulan veriler ile yetinmeyen bazı kişiler, yaptıkları bireysel araştırmalar ile 1300’lü yıllara kadar veri bulabildiğini, uğraşılması durumunda daha eski yıllara ait verilerin de bulunabildiği ifade edilmektedir. Kayseri’de yaşayan bir araştırmacı, 10 yıl içerisinde yaptığı araştırmalar ile 1300’lü yıllara kadar ilerleyebildiğini ifade etmiştir. Kayserili araştırmacı, daha eskiye dair veri bulmak isteyen kişilere şu şekilde öneriler vermektedir;

Türkiye’de yapılan ilk resmi nüfus sayımının 1904 yılında olduğunu, e-devlet tarafından verilen sorgulamanın bu veriler üzerinden sunulduğu ifade ediliyor. 1904 yılında yapılan sayıda kişi 50  yaşında ise e-devlet doğum tarihini tahmini olarak 1865 olarak göstermektedir. Daha eski sonuçların ancak Osmanlı arşivlerinde yeralan tapu kayıtları üzerinden öğrenilebileceğini, hatta Osmanlı zamanında mahkemeler tarafından tutulan zabıt kayıtları ile çok eski yıllara ait verilerin listelenebileceği belirtilmekte. E-Devlet Soy Ağacı Bulma – Soy Bilgisi Sorgulama işleminin bu aşamalar ile yapıldığını belirtebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu