Ana Sayfa / Teknoloji / Dünyayı Değiştirebilecek 10 İcat

Dünyayı Değiştirebilecek 10 İcat

Bilim çok hızlı şekilde ilerliyor hatta o kadar hızlı ilerliyor ki bu hıza çoğu zaman yetişemiyoruz. Adeta bir sihir gibi olan gelişim dünyamızın da kaderini değiştiriyor. İşte bu yazımızda Dünyayı adeta değiştiren icatları ele alacağız.
3D Hologram

2015 Senesinde Tupac sahnede holograma benzeyen yansımalar kullandı aslında herkes bunun gerçek olduğunu zannediyordu. Videoyu izleyen Japon bilim adamları buradan esinlenilerek 3 boyutlu elle tutulabilen hologram yapmayı başardılar.

Kurşun Geçirmeyen Jel

Günümüze kadar bu alanda çok çalışmalar yapıldı. En son kurşun geçirmez yeleklerin içine seramik yerleştirildi ancak çok sert olduklarından kurşun çarptığından kırılmalar oluşuyordu. 2009’da İngiltere’de geliştirilen bu jel ise çok yumuşak ve kurşun geçirmez.

Ahşap Yalıtımlar

Tıpkı diğer birçok alanda kullanıldığı gibi yalıtımda da son zamanlarda ahşaba yönelim başladı. Soğuk kış aylarında ısı içerde kalırken yaz aylarında ise bulunan yerin serin olması sağlandı.

Deri Spreyi

Tahmin ettiğiniz gibi deri yanıkları oldukça ciddi ve geleceği olumsuz yönde etkileyen sorunların başında gelmektedir. Bunu düşünen Gerlach isimli dahi tarafından icat edilen sprey bu konuda çözüm bulmuş gibi. Yanık bölgeye sıkılan sprey ölü deriyi canlandırıyor ve ölü deri yerine sağlıklı ve pürüzsüz yeni bir deri gelişiyor.

3 Boyutlu Yazıcı ile Bina

Son yıllarda oldukça popüler olan ve hemen hemen her alanda kullanılan 3D yazıcılar sağlık, teknoloji ticaret, gıdadan sonra inşaat işinde de kullanılmaya başlandı. Yapılan proje kapsamında tam dev bir kubbe 3D yazıcılar ile yapılmaya karar verildi ve robotlardan yardım alındı. Sonuçta kubbe 14 saatte tamamlandı.

Hastalık Sensörleri

Yol kontrolleri sırasında polisler tarafından yapılan alkol testlerindeki cihaz artık başka bir amaç için kullanılıyor. 2016 yılında geliştirilen cihaz birçok kanser türünü teşhis edebiliyor.

Robot Cerrahi

Çoğu insana göre robotlar ev işleri ve fabrikalarda kullanılması gereken teneke parçaları ancak bu tamamen yanlış. Gelişen teknoloji ile beraber robotlar da geliştirildi ve oldukça hassas olan ameliyatları başarı ile tamamladılar.

Nefesinizi Kontrol Eden Tişört

Fransa’daki üniversite öğrencileri nefes alışverişinizi kontrol eden ve buna yönelik uyarı yapan tişörtler geliştirmeyi başardı bu birçok hastalık için oldukça önemli bir gelişme oldu. İlerde tişört ve akıllı telefon arasında bir bağlantı da kurulabilir.

Domuzdan Organ

Evet, bu biraz iğrenç gelecektir ancak şunu da unutmamak gerekiyor. Dünya genelinde her 10 dakika içinde 1 kişi organ yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bu noktada domuzlardan alınan jambonlar ile yapay organlar yapılabilecek. Eğer organ bağışı oranı yüksek olsaydı böyle bir yönteme gerek kalmayabilirdi.

Kan İçine Oksijen Ekleme

Bilim adamı John Kheir yaptığı birçok deneyden sonra kanın içine bir şekilde oksijen eklemenin mümkün olduğunu tespit etti. Aslında bu buluş nefes alıp verme sorunu olanlar için hayati öneme sahip. Yapılan deneylerde ölmüş hayvanlara verilen oksijen sayesinde organlar 15 dakika boyunca yaşamaya devam etmiştir.

Bir önceki yazımız olan Router Nedir? Amacı Nedir Kısa Anlatım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları