Ana Sayfa / Teknoloji / Dünyanın En Derin Noktası

Dünyanın En Derin Noktası

Dünyanın En Derin Noktası üzerine yürütülen çalışmaların nihayet sona erdiğini, merakla beklenen o derinliğe başarılı bir şekilde ulaşılabildiğini söyleyebiliriz. Yapılan çalışmalar sonucunda en derin noktanın Büyük Okyanus’un batısında yer alan Mariana adasında olduğu tespit edilmiştir. Bu adanın Japonya ile Endonezya arasında yer aldığını, uzun yıllar süren bilimsel çalışmalar sayesinde sonuçlandırıldığını söyleyebiliriz. Yapılan ölçümler sonucunda Dünyanın En Derin Noktasının 10,994 metre olduğunu, bu derinliğin 2542 kilometre uzunluğuna sahip olduğunu görmekteyiz. En dip bölümde yer alan çukurun genişliği ise 69 kilometre olarak tespit edilmiştir. Bu denli bir genişlik, derinlik değeri sular altında yer alan gizli dünyanın boyutunun da tahmin edilebilmesine olanak sağlamakta.

Mariana Çukuru Nasıl Oluşmuştur?

Birçok uzman bilimci kendilerine yönetilen Mariana Çukuru Nasıl Oluştu sorusuna şu yanıtları vermektedir; Yerkabuğunu oluşturan plakalar, bazı zamanlarda birbirlerine gereğinden fazla yaklaşarak çarpışırlar. Bu çarpmalar sonucunda plakalardan birisinin diğerinin altında kalarak “damla” adı verilen durumun meydana gelmesine neden olur. Dalma durumu ise, plakalardan birisi diğerinden yoğunluk bakımından üstün olma durumunda meydana geldiğini, düşük yoğunluğa sahip plakanın büyük yoğunluğa sahip plaka altında kayması ile meydana geldiği duruma denilmektedir. Dalma durumu meydana gelmesi ile beraber bölge üzerinde şiddetli depremlerin meydana geldiğini, depremlerin oluşturduğu derinlikler nedeni ile levhaların büyüklüğü 700 kilometreye kadar genişlediğini söyleyebiliriz. Dünyanın En Derin Noktası olan Mariana Çukuru da Marina Plakası ile Pasifik Plakasının çarpışması durumunda meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Tamamen doğal şartlar altında oluşmuş bu derinlik birçok kişinin dikkatini çekmeye başarmıştır. Dünyanın En Derin Noktası tespit edilmesi ile beraber bu bölgeye dalış çalışmaları başlatılmış, suya inen ilk kişilerin İsveçli bilim insanı Jacques Piccard ve Amerkalı Teğmen Donald Walsh olduğunu söyleyebiliriz. Bu denli bir derinliğe dalmak için oldukça özel bir araç kullanmışlardır. Batiskaf adı verilen bu aracın oldukça ser bir maddeden yapıldığını, meydana gelebilecek her türlü yüksek basınca karşı dayanıklı olmasının sağlandığını söyleyebiliriz. Küre biçiminde çelikten yapılan aracın yüksek basınçlara maruz kalacağını bildikleri için yakıt olarak benzinini boşaltarak deniz suyu ilave ettiklerini söyleyebiliriz. Araç tam olarak 10,916 metreye kadar inmiş olup bölgeyi net olarak görüntüleyebilmiştir. İniş için harcanan toplam sürenin 5 saat olduğunu, bu süreç içerisinde birçok kanıta ulaşıldığını söyleyebiliriz.

Dünyanın en önemli yönetmeleri ve prodüktörleri arasında yer alan James Cameron’un denize karşı özel bir ilgili bulunmaktadır. Hatta Titanic filmini çekerek film dünyasına kazandıran Cameron, sahip olduğu özel denizaltısı ile bölgeye dalış gerçekleştirmiş ve önemli görüntüler almayı başarmıştır. Cameron’un sahip olduğu araç ile iniş 156 dakika, çıkış ise 70 dakika sürmüştür. Dünyanın En Derin Noktası olan Mariana Çukuruna yapılan çalışmalarda herhangi bir sorun, sıkıntı yaşanmamıştır. Oldukça tehlikeli olan bu çalışmada en derin noktada yer alan basıncın yer yüzüne göre 1000 kat daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

James Comeron, bu bölgeye yapacağı dalış için sıfırdan bir deniz altı araç geliştirmiştir. Yaptırdığı deniz altının metrekare başına alacağı yükün 7,250 tondan fazla olacak şekilde ayarlandığını söyleyebiliriz. Sular altında iken inilen her 10 metrede basıncın santimetrekare başına 1 kilo arttığını söyleyebiliriz. Herhangi bir şekilde yardım, ekipman ya da donanım olmadan bir insanın bu denli derinliklere tek başına ulaşmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Şu an için herhangi bir şekilde bölgeye dalış yapılmadığını, araştırmalar yürütülmediğini söyleyebiliriz. Okyanusların tabanları incelenerek bu denli bir derinlikten daha büyük noktaların var olup olmadıkları araştırılmaktadır. Eğer bir güncelleme olursa bunu ilk sizin öğreneceğini de hatırlatalım

Bir önceki yazımız olan Bermuda Üçgenin Sırrı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları