Ana Sayfa / Teknoloji / Dünya 7nm Snapdragon İşlemcilere Hazırlanıyor

Dünya 7nm Snapdragon İşlemcilere Hazırlanıyor

İşlemci dünyasında yeni gelişmeler tam gaz devam ediyor. Dünyanın önde gelen önemli mobil işlemci üreticilerinden TMSC, 7 nm Snapdragon işlemci üretimi hakkında AR-GE yaptığını duyurdu. Peki, 7 nm Snapdragon işlemciler hayatımıza ne katacak?

2018 yılını 10 nm mimarisine sahip Snapdragon 845 işlemci ile geçirmeye devam eden Qualcomm yeni işlemcisinin 7 nm tekonolojisine sahip Snapdragon 855 olacağı belli oldu. QualComm firması Samsung ile yaptığı işlemci anlaşmasını sonlandırıp TMSC Qualcoom’un yeni işlemcilerini üretmesi bekleniyor. Bunda en büyük etki ise TMSC’nin 7 nm Finfet üretimine diğer rakiplerine göre daha hazır olmasıdır.

TMSC, 2019 yılında piyasaya süreceği 5G modemlerini MediaTek firmasından tedarik etmişti. İlk önce 7 nm işlemcileri bu 5G modemlerde kullanmak istemesi muhtemeldir. TMSC bu işlemcilerin bu modemlerde kullanılmasını MediaTek firmasından talep edebilir.

Qualcomm ile TMSC daha önce de 2006 yılında 65 nm işlemcilerde daha sonra 45 nm ve 28 nm işlemcilerini TMSC firmasına yaptırmıştı.

Bu gelişmelerle beraber  yeni amiral gemisinin 7 nm teknolojisine sahip işlemciler olacağını gösteriyor. Şu an merak edilen konulardan biri de ilk 7 nm üretim mimarisine sahip Qualcomm işlemcisini kim kullanacak, hangi marka ve modelde kullanacağı.

7 nanometre üretim teknolojisine hazır olan TSMC, şu anda 3 nanometre için AR-GE çalışmalarına başlamış durumda. 10 nanometrenin altındaki üretimlerde fizik kanunlarının sınırları zorlanmaya başlıyor. 7 nanometre ve özellikle 3 nanometre üretim teknolojisine geçilmesi, önemli bir eşiğin aşılması anlamına geliyor.

İşlemci üretim teknolojisinin diğer üretici devlerinden olan INTEL 7 nanometre üretim teknolojisi işlemcilerini 2019 – 2020 yılında çıkartması bekleniyor. Bu açıdan da bakıldığında Qualcomm rakiplerinin önüne geçmiş durumda.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Kayıtlı Wifi Şifresi Öğrenme Görüntüleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları