Ana Sayfa / Genel / Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Evlilik, insanların hayatları içerisinde yaptığı hem mantıklı davranışlardan birisi olarak gösterilmekte. Neredeyse bir ömrü beraber paylaşan eşler, üzüntüyü, sevinci, mutluluğu, kederi, zenginliği, fakirliği hep beraber omuz almaktadırlar. İnsan olarak adlandırılan varlık doğadaki her canlı gibi ölümlü olarak dünyaya gelmiştir. Hak vuku bulunca vefat etmeleri durumunda eğer belli bir birikimleri yok ise sağ kalan eşin oldukça zor bir süreçten geçeceğini söyleyebiliriz. Ülkemizdeki birçok kişi, dul denildiği zaman sadece kadın kısmına düşünmektedir. Kadınları vefat eden erkeklerin de dul olarak adlandırıldığını, doların sahip olduğu tüm haklardan sorunsuz bir şekilde faydalandıkları ne söyleyebiliriz. Kadın ya da erkek ayrımı olmadan eşleri vefat ettikten sonra maddi açıdan zorluk yaşayan kişiler dul maaşı sayesinde ölene kadar evde çatısında ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadırlar.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Kadınlar kadar erkeklerin de dul maaşı alabilmek konusunda haklarının bulunduğunu yukarı bölümde dile getirmeye çalıştık. Eşleri vefat eden kişiler, eşlerinin bağlı bulunduğu sosyal güvence kurumlarına müracaat ederek dul ve yetim maaşı konusunda başvurularda bulunabilirler. Bu durumun SSK, ya da emekli sandığı ayrı mı olmadan yürütüldüğünü belirtmek isteriz. Bu durumda vefat eşlerin emekli olması dul maaşı alımını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Vefat eden eş eğer emekli değil ise; vefat etmeden önceki son 900 gününün sigorta primleri eksiksiz bir şekilde yatırılmış olması gerekmektedir. Ortalama olarak 5 yıla tekabül eden bu süre eşlerin vefat etmesi durumunda Maaş almaya yeterli olarak göstermekte. Vefat eden eş, 2008 yılından sonra vefat etmiş ve son 5 yılına ait sigorta primleri ödenmemiş ise eşlerine maalesef dul maaşı bağlanmaktadır.

Dul maaşı almaya hak kazanan kişiler, ödenen bul ücreti çalışmaları durumunda da alabilmektedirler. Devlet, bu konuda kadın ya da erkeğe tek bir şart getirerek maaşlarını kesinti meydana getirmektedir. Eğer kadın ya da erkek eşleri vefat ettikten sonra tekrardan evlenirler ise devlet tarafından ödenen dul maaşının da bu evlilik ile tamamen kesildiğini söyleyebiliriz.

Dul maaşı alabilmek için başvuruda bulunmak isteyen kişiler, eşlerine ait bölüm belgeleri ile beraber, bir dilekçe örneği hazırlayarak içerisine vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik araştırma belgesi gibi belgeleri toplayıp başvuruda bulunmaları gerekmekte. 2018 yılı itibariyle 2018 yılı itibariyle 2018 yılı itibariyle 1100 TL dul maaşı alan kişiler, 25 yaş üstü çocukları olmaları durumunda bu maaşın tamamını alabilmektedirler. 25 yaş altı okuyan çocuklar için dul maaşında %30 oranında bir kesinti yapılarak çocuklara dağıtıldığını söyleyebiliriz. Yetim maaşı alan çocuklar, eğitimlerini tamamlayan 25 yaşlarında geldikleri zaman almış oldukları yetim maaşının kesildiğini görecekler. Çocukların aldığı yetim maaşının %50 si anneye aktarılması olup kalan %50 ise devlet tarafından alınmaktadır. Bu konu hakkındaki detaylı bilgileri sosyal güvenlik kurumları üzerinden öğrenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları