Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Dövme Yaptırmak Uygun Mudur? Dövmeli İnsanın Namazı Kabul Olur Mu?

Dövme Yaptırmak Uygun Mudur? Dövmeli İnsanın Namazı Kabul Olur Mu?

DÖVME NEDİR? NASIL YAPILIR? 

Dövme insan vücuduna bir takım boya maddeleri ile işlenen kalıcı şekle verilen isimdir. Dövmenin geçmişi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Bugün ise modern çağda dövme adeti inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Avrupa ve Amerika’da bu süs ve dikkat çekmek adına yapılırken ülkemizde de birçok genç bu akımdan etkilenip arkadaşları arasında marjinal görünmek amacı ile dövme yaptırma sırasında yerini alıyor. Dövme cahiliye Arapları arasında süslenmek amacı ile yapılıyordu fakat içten içe bu dövmenin bir şekilde kendilerine güç kattığını düşünüyorlardı. Bugün ise dövme daha çok moda akımlarının etkisi ile özellikle sosyal medya ve çevreden etkilenen insanların tercihi konumunda.

İlkel olarak yapılan dövme ise deriye yan yan küçük deliklerin açılması ile yapılır. Bu deliklere is, sürme, mürekkep, kına gibi boyalı maddeler doldurulur. Fakat daha sert dövmeler de mevcuttur bıçak ile veya tırnak ile derin yarıklar açılarak bu kısımlara barut gibi maddeler ile yakılarak daha sert ve kalıcı dövmeler yapılmaktadır.

Modern dövmeler ise daha profesyonel olarak yapılmaktadır. Özel olarak üretilen elektrikli dövme kalemleri bu iş için kullanılmaktadır. Ayrıca acıyı en aza indirmek için lokal anestezi uygulanmaktadır.

PEKİ DÖVME YAPTIRMAK HARAM MIDIR?

Tüm ilahi dinlerde dövme yasaktır. Kendi dinini bilmeyen bazı cahil gençlerimiz İslami gerici olarak kabul edip batıya özenmektedir halbuki Tevrat’ta bile dövmenin uygun olmadığına dair ifadeler bulunmaktadır.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem zamanında dövme veşm ifadesi ile anılmakta idi. Cahiliyye döneminin bir uzantısı olarak yaygın biçimde kadınlar arasında dövme yaptıranlar çoğunluğu oluşturmakta idi.

Kusursuz bir şaheser olan ve Allah Teala’nın halifesi olan insanın vücuduna yaratıcısına dolaylı yoldan isyan olan dövme yaptırmasını Hz. Peygamber Ahmed Muhammed Mustafa efendimiz sav koş karşılamamıştır. Bu yüzden dövmeyi yasaklamıştır. Dövmeyi yapana ve yaptırana Allah Teala’nın celle celaluhu’nun lanet ettiğini bildirdi. Bu fiili işleyen kişi Allah Teala’nın lanetine uğramış olur ve haram olan bir işlemi gerçekleştirmiş olur.

Dövme kadınlarda yaygın olduğu için o zamanlar kadınlara yönelik daha net uyarılar yapılmıştır fakat fıkhen cinsiyet fark etmeksizin her 2 cins içinde dövme yaptırmak haram ve Allah’ın lanetini çekecek bir işlemdir. Günümüzde dövme artık cinsiyetten çok tüm insanlar arasında yayılmıştır.

DÖVME YAPTIRAN KİŞİ NE YAPMALIDIR? 

Büyük İmam Nevevi rahmetullahi aleyh bu konuda şöyle bir hüküm vermiştir. Sağlık bakımından herhangi bir zorluğun olmaması halinde dövmenin giderilmesi gerekmektedir. Eğer yapılacak operasyon sonrası ciddi bir iz ve acı oluşacak ve dövmenin giderilmesi çok zor ise kişinin sadece samimi bir tövbe etmesi günahından kurtulması için yeterlidir. Bu tövbe dil ile değil kalp ile iç yana yana edilmelidir. Yoksa diğer türlü kalpten çıkmayan bir tövbe sadece lafta kalır.

Eğer dövme yaptırılırken kullanılan maddede necis bir şey var ise dövme de necis sayılır. Eğer dinen necis sayılan bir maddeden dövme yaptırdı iseniz bu durumda belli bir miktardan fazlası namaza engel olur bu yüzden bu dövmeden bir şekilde kurtulma yolu aranmalıdır. Ameliyat ya da benzer operasyonlar ile kurtulmak çok zor ise bu durumda yapacak bir şey yoktur. Allah Teala’dan af dilenir ve yaptığından pişman olarak hayata devam edilir.

DÖVME ABDESTE ENGEL MİDİR? GUSLE ENGEL MİDİR?

Dövme derinin su almasını engellemez. Derinin altında kalması su almasını engellemez. Bu yüzden halk arasında dövme yaptıranın abdesti ve guslü olmaz lafı doğru değildir. Şartlarına uygun olarak alınan gusül ve abdest geçerlidir. Dövme hiçbir ibadete engel değildir. Dövme var diye asla bir insanı küçümsemek kınamak da uygun değildir. Dinimiz gerçekten tövbe eden herkesi bünyesine almaktadır. Dövmesi olan bir kişi Kuranı Kerim okuyabilir, namaz kılabilir her türlü ibadeti yapabilir. Belki de bu kişi pişmanlığı nedeni ile yanarak aşk ile kıldığı namazlar ile birçok dövmesiz kişiden daha ihlaslı namaz kılabilir. İslam’da şahıslara değil günahlara kızılır. Ve tövbe niyeti olan kişilere şefkat ile yaklaşılır buna dikkat edilmelidir.

Son olarak bir önceki yazımız olan Dua Nedir? Dualarınızın Kabul Olması İçin Neler Yapmalısınız? başlıklı makalemizde dua, ibadet ve kabul edilen dua hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları