Sağlık

Doktor Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı Zorlukları

Bir hastam geçen nefis bir yazı göndermiş. Tabi konu her zaman olduğu gibi kilo ve irade sorunları ile ilgili. Yazının sonunu ‘’ bir hastanın içsel sürecini okudunuz..’’ diye bitirmiş… harika ne kadar samimi, ne kadar içten, ne kadar hoş bir cümle.. çok hoşuma gitti..

 Tabi biz doktorlarında zaman zaman yaşadığı içsel süreçler oluyor mutlaka.. Zannedildiğinin aksine doktorlar bir taraflarından prize bağlı olarak yaşamazlar. Doktor olarak adlandırılan bu grup canlılar da yemek yer, su içer, zaman zaman duygulanır veya zaman zaman gergin olabilirler..

Şu an kliniğimde yatmakta olan Melahat teyzenin yakınları, teyzeyi toparlayacak, iyileşecek umuduyla gözünün içine bakıyorlar. Her ne kadar ben de ‘’ Allah’tan umut kesilmez ’’ diye telkinde bulunsam da, bu kelimelerim aslında benim umutsuzluğumu anlatıyor.

Ben Melahat teyzenin en fazla 1-2 günlük ömrünün kaldığını biliyorum. Bütün klinik ve laboratuar değerleri de bunu işaret ediyor. Aslında teyzenin yakınları da bu durumun farkındalar ve kendi iç sesleri aynı şeyleri söylüyor ama dış seste bunu dile getirmiyorlar, getiremiyorlar. Bunun yanı sıra sizden, bütün bu olumsuzlukları bilirken (hatta onların tahmin ettiklerinden daha fazlasını) sesli olarak iyi şeyler söylemeniz bekleniyordur.

 İşte burada doktor olmanın dayanılmaz ağırlığı başlıyor. Çünkü herkes sorumluluğu size devretmiştir…

Beklediğiniz o dakika gelir.. işte o dakikalarda durumu özetleyecek bir kelime bulamazsınız. Elinizden gelen her şeyi yapsanız da, ne kadar doğru bir iş yaptığınızı düşünseniz de, başarısız olma duygusu kaplayıverir içinizi..

Her zaman kendi iradesine hükmedemiyor insan, bunun güçlü veya güçsüz olmakla alakası yok aslında.. Böyle olaylar yaşadınız mı en zayıf noktanızın tam alnından isabet ettirmeye başlıyor ve orada savunma sistemleriniz kalmakla etkin olmak arasında bocalıyor. Sert bir taşa, daha küçük sert bir taşın çarpması gibi, hiç bir şey görünmüyor gibi olsa da, küçük ama derin bir iz bırakıyor. Yeni bir güne yeni bir kanser hastası Melahat teyze ile karşılaşmamayı umut ederek başlıyorsunuz.

Bir doktorun içsel sürecini okudunuz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu