Ana Sayfa / Sağlık / Kadın / Doğumdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalınır Mı?

Doğumdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalınır Mı?

Doğumdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalınır Mı

Doğumdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalınır Mı?

Bebek sahibi olanlar için doğumdan sonra adet olmadan hamile kalınır mı? Sorusu özellikle hamile kalma oranının belirlenmesini sağlayabilir. Dokuz ay boyunca sürmekte olan hamilelik sürecinin ardından özellikle bebeğin büyütülmesi için annenin bütün ilgisini bebeğine vermesi gerekmektedir. Bu süreçte rahimde ortaya çıkan değişiklikler vücudun farklı şekillerde etki göstermesine neden olabilir.

Lohusalık döneminde özellikle hamilelik sürecinde ortaya çıkan belirtiler normale dönmektedir. 10 hafta kadar süren bu zaman dilimlerinde rahim normal boyutlarına geri dönüş yapar. Bu süreçte özellikle aynı zamanda adet döneminin normale dönmesi sağlanır. Hormonlar yeniden uygun düzeye dönmekte ve bu sayede yumurtlama yeniden başlar.

Doğum Sonrası Adet Dönemi

Doğum sonrasında özellikle adet döneminin başlaması süt emzirme ile ilişkilidir. Süt yapımı ve emzirme dönemi özellikle hoca olduğunuzda salgılanan hormonların etkisini değiştirebilir. Bu nedenle adet dönemi gecikebilir. Bu noktada özellikle doğumdan sonra adet olmadan hamile kalınır mı? Sorusu akıllara gelmektedir. Kişinin emzirme döneminde hormonların nedeniyle adet döneminin gecikmesi söz konusu olabileceği gibi hamilelik durumu yaşanabilir mi?

Beslenme durumu, emzirme sıklığı gibi durumlar özellikle doğum sonrasında adet döneminin başlaması etkileyebilir. Doğum sonrasında adet görmeyenler içinde hamile kalma riski bulunur. Bu nedenle doğum sonrasında özellikle adet döneminin başlamaması halinde mutlaka cinsel ilişkide gerekli kontrollerin alınması gerekir.

Doğum Sonrasında Hamile Kalma

Doğum sonrasında annelerin dikkat etmesi gereken noktalardan birisi özellikle hamile kalma riskidir. Bebeği emzirme sürecinde hamile kalınması özellikle sütün kesilmesine neden olabileceğinden bu durumda dikkatli olunması gereklidir. Emzirmeyen ya da alındıkları şekilde emzirmeye devam eden anneler için 2-3 hafta Ve sürekli emzirmek olan anneler için 2,5-3 aylık dönem sonrasında mutlaka korunma yöntemlerini kullanılması gerekir.

Doğum Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Bebeğin emzirilmesi özellikle annelerin hamile kalmasına engel değildir. Bu nedenle doğumdan sonra adet olmadan hamile kalınır mı? Sorusu akıllara gelmektedir. Dikkatli olunmaması durumunda adet görünmese de hamile kalma durumu söz konusu olabilir. Bu durum özellikle bebek açısından da problemler yaşamasına neden olabileceğinden dikkatli olunması gerekir. Doğumdan sonra adet görmeden hamile kalınır mı, sorusunun cevabını verdik. Umarız yazımızı beğenmişsinizdir.

 

Son olarak bir önceki yazımız olan Adete Kaç Gün Kala Hamile Kalınmaz? başlıklı makalemizde Adete Kaç Gün Kala Hamile Kalınmaz, adetten önce hamilelik ve hamilelik takvimi hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları