Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Doğum Kontrol Hapı Nedir?
İstenmeyen hamilelikten koruyan haplara doğum kontrol hapı denir. Doğum kontrol hapı hamilelikten korunabilmek için en güvenilir ve en sağlıklı yöntemlerden birisidir. Dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Doğum kontrol hapları zamanında alınması gerekmektedir. Zamanında alındığında ve gerekli şartlar yerine getirildiğinde gebelikten korunduğunuzu düşünebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Gebeliği Nasıl Önler?

Doğum kontrol hapları içerisinde bulunan östrojen ve progesteron hormonu ile kadınların adet döngüsünü düzenlemekte büyük rol oynar. Vücut içerisinde bulunan değerleri değişmesiyle doğurganlığı doğrudan etkiler. Doğum kontrol haplarının başka şeyleri de faydaları vardır: sivilce önlemesi, adet döngüsü düzenleme, adet sancısı düzenleme, yumurtalık ile kansere yakalanma şansını azaltamaya yarar. Doktorunuza danışmadan bu tür etkili ilaçları kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Doğum kontrol haplarının olumlu etkisi olduğu halde yan etkileri de vardır: Vajinal kanama, görme problemi, kan pıhtılaşması, Cinsel istekte azalma, kilo almak, depresif hareketler, mide bulantısı ve göğüs hassasiyeti gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Doğum kontrol haplarının hamilelikten koruyan bir hap olduğundan bahsetmiştik. Doğum kontrol hapını ilk regl olduğunuz zaman kullanmaya başlıyorsunuz. Doğum kontrol hapını 21 gün boyunca düzeli kullanmalısınız, Son 7 gün kullanmayacaksınız. Etkisi ise kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra başlar. İlaçların dozu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu yüzden doktor talimatına önem vererek kullanmanız gerekmektedir. Doğum kontrol hapları aynı zamanda adet düzensizliğini de ayarlar.

Sadece daha az kanama olur. Doğum kontrol haplarına başlamak, ilk kutuya adet kanamasının ilk 5 günü içinde başlanılması gerekir ve içilen ilaç aksatılmadan ve unutulmadan kullanılmalıdır. Koruma etkisi hapı ilk almayla başlamaktadır. Doğum kontrol hapının kullanımına ara vermek ilacı bıraktığınız vakitte ilişkiden uzak durmak gereksiz olacaktır. Eğer 7 gün sonrasında yeni bir kutuya başlanmaz ise ilacın koruyuculuk etkisi biter ve hamile kalma riski doğar.

En etkili ve en güvenli yöntem kontrol haplarıdır. Doğum kontrol haplarının bünyeden bünyeye etkisi farklıdır. Yanlış kullanımlar yanlış sonuçlar verebilmektedir. Doğum kontrol haplarının bırakılması gerektiği durumlar da vardır: uzun süreli geçmeyen baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bacaklarda ağrı, nefes almada zorluk çekme, geçici körlük, bulanık görme gibi durumlarda kesinlikle doğum kontrol hapı bırakılmalıdır. Düşük veya kürtaj sonrasında kullanım için, 12. haftadan daha erken bir zaman da hamilelik olmazsa düşük veya kürtaj ile bitmiş olursa aynı gün içinde doğum kontrol hapına başlanmalıdır. daha zor durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. İlaç kullanmadan önce doktorunuza danışmada fayda vardır. Yanlış kullanımlar yanlış sonuçlar verebilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button