Ana Sayfa / Teknoloji / Doğu Ekspresi İle Kars Turu

Doğu Ekspresi İle Kars Turu

Doğu Ekspresi İle Kars Turu

Son zamanlarda birçok kişi tarafından merak edilen Doğu Ekspresi İle Kars Turu hakkında hazırlayacağımız bu yazı, seyahat sırasında kişilerin ihtiyaç duyabileceği tüm içeriklere sahip olacak. Özellikle hafta sonu için farklı arayışlar içerine giren kişiler tarafından tercih edilen Doğu Ekspresi, güzel manzaralar ve tamamen doğa güzellikleri ile eşsiz bir yolculuk imkanı oluşturmakta. Ortalama olarak gidiş süresinin 25 saat, dönüş yolculuğunun 25 saat konaklamanın ise 14 saat olduğunu varsayarsak 64 saatlik bir macera bu tura katılanları beklemekte. Üstelik bu kadar fazla detayı olan seyahatin maliyetinin ise oldukça düşük tutarlarda olması birçok kişinin Doğu Ekspresi İle Kars Turu yapma fikrine sahip olmalarına olanak sağlıyor. Yazımız içerisinde yer alan bilgilerin zaman içerisinde güncelliğini koruyamayacağı için detaylı bilgilere TCDD satış ofislerinden elde edebilirsiniz.

Öncelikle Doğu Ekspresi İle Kars Turu yapacak kişilere güzergah hakkında bilgiler verelim. Düzenli olarak her akşam 17:58’de Ankaradan kalkan Doğu Ekspresi, Sırası ile Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars şeklindedir. Kalkış her ne kadar Ankara Gar gibi görünse de 2017 yılı sonu ve 2018 yılı ilk aylarında Ankara Gar içerisinde yapılan bakım ve onarımlar nedeni ile kalkış istasyonu olarak Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesi kullanılmaktadır. Ankara Gar’a gelen kişiler, TCDD tarafından sağlanılan ücretsiz bir otobüs ile kalkış noktasına götürtülmekte. 17:58’de başlayan yolculuk ertesi gün akşam 18:10 gibi tamamlanmakta. Dönüş yolculuğu ise Karstan 18:15 gibi başlayarak planan saat içerisinde Ankara Gar’a ulaşmakta.

Vagon Tipleri

Doğu Ekspresi İle Kars Turu düşünen kişiler için trende bulunan vagon tipleri hakkında bilgiler vereceğiz. Tren içerisinde toplamda 4 ayrı vagon çeşidinin bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

 • Pulman Vagon: Standart olarak tasarlanan, sadece koltuklardan oluşan vagon türüdür. Her sırada toplamda 2 çift koltuk ve 1 tek koltuk bulunmaktadır. Koltuklar arası mesafe oldukça geniştir. Pulman Vagon’un tek yönlü gidiş ücreti 46 TL’dir.
 • Örtülü Kuşet Vagon: Bu vagon oda halinde 4 kişilik koltuklardan oluşmaktadır. Koltuklar düzenlenmesi durumunda ranzaya dönüşmektedir. Geceleri uyumak için temiz nevresim verildiğini, yatakların kişilerce yapılması gerekmektedir. Örtülü Kuşet Vagonun tek yönlü gidiş ücreti 61 TL’dir
 • Yataklı Vagon: İki kişiden oluşan odaların bulunduğu bu vagon türü içerisinde lavabo, buzdolabı ve masa gibi gereksinimleri de içerisinde barındırmaktadır. Yataklı Vagonun tek yönlü gidiş ücreti kişi başı 96 TL’dir. Bir kişi tek başına odayı kapatmak isterse ücret 116 TL’dir.
 • Yemekli Vagon: Konaklamanın yapılmadı fakat beslenme işlemlerinin yapıldığı vagon türüdür. Tren için hazırlanan restoran içerisinde standart bir restaurantta bulabileceğiniz tüm yemek menüleri bulunmaktadır.

Doğu Ekspresinde Uygulanan İndirimler

Doğu Ekspresi İle Kars Turu yapacak kişiler, seyahatlerini daha uygun olanaklar ile gerçekleştirmek için indirim oranları aramaktadırlar. Başta bu sefer olmak üzere TCDD’nin tüm seferlerde uyguladığı indirimler şunlardır;

 • Biletlerinizi gidiş dönüş aynı istasyonlar arasında alırsanız her iki yön için %20 indirim oranı kazanırsınız.
 • 12 kişiden fazla olacak şekilde ekipçe alınan biletlere %20 indirim uygulanır.
 • 13-26 yaş arasındaki kişilere %20 oranında genç nüfus indirimi uygulanır.
 • 65 yaş üzerindeki tüm vatandaşlar %50 indirimli seyahat eder.
 • 7 yaş ve altının ücretsiz, 12 yaşına kadar olan çocuklara ise %50 indirim sağlanır.
 • TCDD personellerine, ailelerine, emeklilerine %20 oranında indirim sağlanır
 • Yerli ya da yabancı ayrımı olmadan sarı basın kartına sahip her birey %20 indirim kazanır.

Doğu Ekspresi İle Kars Turu yapacak kişilere en ideal zamanın şu anki mevsim olan Ocak, Şubat ayı gibi karlı dönemler olduğunu söyleyebiliriz. Kış ayı ile birlikte hem seyahat sırasında güzel manzaralar ile karşılaşabilir hem de güzel aktiviteler yakalayabilirsiniz.

Vagonlar Hakkında Bilgi

Kompartman ve Temizlik

Doğu Ekspresi İle Kars Turu yapacak kişilere tur ile ilgili detaylar vermeye devam ediyoruz. Tur sırasında kullanılan trenler TCDD’nin mevcut durumdaki en eski trenleri olduğunu bu nedenle kompartmanlar içerisinde ufak da olsa yıpranmalar meydana geldiğini söyleyebiliriz. Kuşetli ve yataklı vagonda seyahat edecek kişilere paketlenmiş olarak nevresim, yastık ve pike dağıtıldığını söyleyebiliriz. Dağıtılan paketler tamamen hijyenik olup her seyahat sırasında özel olarak yıkanıp paketlenmektedir.

Tuvaletler

İlk kalkış esnasında tuvaletlerin mis gibi bakımlı olduğunu gören birçok kişi TCDD hizmetlerinin ne kadar ilerlemiş olduğunu görmekteler. 25 saat süren yolculuk esnasında yolculardan kaynaklı olarak tuvaletlerin kullanım dışına kalabildiğini görebilmekteyiz. Tuvalet konusunda ihtiyacını temiz ortamda karşılamak isteyen kişiler kuşetli ya da yataklı vagonlara özel olarak ayrılan lavaboları kullanabilirler.

Kafeterya

Eskiden var olan Ray Restoran kişilere muazzam ve zengin menüler sunarken şu an ki Ray restoran seyahat sırasında kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek her türlü besini mutfaklarında yapabilmekteler. Merak etmeyin mutfak gereğinden fazla temiz olduğunu söyleyebiliriz.

Güvenlik

Doğu Ekspresi İle Kars Turu yaparken güvenliğinizin en üst seviyede tutulduğunu belirtmek istiyoruz. Vagonlar içerisinde valiz koyma yerlerinin bulunmadığını, valizlerden kişilerin kendi sorumlu olması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Tamamen keyif amaçlı yapılması gereken Doğu Ekspresi İle Kars Turu, Kars’a inilmesi ile daha renkli olabilmektedir. Bu kısımda grubunuz var ise grubunuz ile beraber şehri gezebilir popüler kayak merkezlerinde kayak yapabilirsiniz. Son zamanlarda bu turun artış göstermesinden dolayı halkın artık yerli turistlere alışkın olduklarını, otellerde ve pansiyonlarda üst düzey doluluklar meydana geldiğini söyleyebiliriz. 2018 Ocak ayı ile beraber kuşetli ve yataklı vagonlarda bilet bulmanın imkansız hale geldiğini, Şubat ve Mart ayına kadar kesin doluluk oranının yer aldığını da hatırlatalım.

 

 

Bir önceki yazımız olan Çernobil Faciası Nasıl Oldu? Çernobil Faciasını Türkiye'ye Etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları