Diyet Yapacaklara 10 Hayat Kurtarıcı Tavsiye

İnsan vücudunun anatomik yapısı o kadar karmaşıktır ki her şeyin azı da çoğu da zarar olarak yansımaktadır. Yiyeceğin azı enerji düşüklüğüne neden oluyorken çoğu ise kilolara neden olmaktadır. Birçok insan aldığı aşırı kilolarını verebilmek için bu sefer diyete başlamaktadır.
Peki, diyet yaparken nelere dikkat edilmelidir, neler yapılmalı ve yapılmamalıdır. Diyet yapan kişilerin çoğu bu noktada hataya düşmekte ve ya sağlıklarından olmakta yada kilolarını verememektedir.

▶ Aç Kalmayın


Aç kalmak diyet sırasında yapılan en büyük hatalardan biridir. Kendinizi aç bırakmamalısınız aksine doyurucu ancak küçük porsiyonlar tüketmelisiniz. Aksi halde hastalıklar ortaya çıkabilir.

▶ Aşırı Spor Yapmak

Spor yapmak kilo vermek için en doğru tercihlerden biridir ancak bazı yöntemler bu noktada zararlıdır. Özellikle birden ve çok fazla spor yapılınca çeşitli kas problemleri ve doku kaybı yaşandığı için dikkatli olmak gerekmektedir.

▶ Yiyecekleri Tüm Halde Yutmamalısınız

Diyet yapanların çoğu daha çabuk doyabilmek adına yiyecekleri tüm halde yutmaktadır. Bilmekte fayda var tüm halde yutmak sizi doyurmayacaktır aksine açlığınızı arttıracaktır.
Sindirim ilk önce ağızdan başladığı için besinleri iyice çiğnemeli ardından yutmalısınız bu şekilde daha sağlıklı bir yol izleyebilirsiniz.

▶ Zayıflama İlaçlarını Kullanmak

Zayıflama ilcalarının birçoğu sağlık açısından oldukça sıkıntılıdır. Kilo verdiren bir ilaç yoktur. Bu ilaçlar ya iştahınızı kapatır yada midenize baskı uygular bu yüzden kullanmamak ve doğal şekilde kilo vermek en iyi yoldur.

▶ Düşük Kalorili Besinler

Düşük kalorili diye besinleri abartarak tüketmek oldukça mantıksızdır ve hiçbir faydası olmaz. Az porsiyonlu düşük kalorili yiyecekler tüketmelisiniz.

▶ Tek Çeşit Yiyecek Yememelisiniz

Bir başka yanlış yöntem ise tek çeşit yiyecekler ile diyeti devam ettirmektir. Bu sağlık açısından zararlı bir yoldur. Her besinin kendine has bir faydası olduğunu unutmamak gerekir.

▶ Bitki Çayları

Halk arasında bitki çaylarının zayıflattığına yönelik birçok efsane dolaşmaktadır. Bitki çayları kilo verdirmez sindirim sisteminizde olan yiyeceklerin boşaltılmasını sağlar yani sizi acıktırır.

▶ Çok Su İçmek

Su içsem yarıyor tabiri burada geçerlidir. Aşırı su içmek kilo aldırmaktadır bunun yerine doktorunuzun belirttiği ölçüde su içmelisiniz. Ortalama 3,5 LT su idealdir.

▶ Öğünü Atlamak

Öğün atlatmak kısa vadede kilo verdirebilir ancak uzun vadede gerçekçi bir çözüm değildir bunun yerine düzenli öğünler ile küçük porsiyonlar tüketmek gerekir.

▶ Porsiyon Kontrolü

Zayıflama yöntemleri içinde en önemli olan şey porsiyon kontrolüdür. Stabil ve düzenli şekilde porsiyon kontrolü yapıp buna devam ederseniz zayıflayacaksınız.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button