Diş Sağlığı İçin Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Günlük yaşamda, ikili ilişkilerde vücudumuzun en çok göze batan noktalarından biri de ağız ve dişlerimizdir. Gün içinde ikili ilişkilerde birçok insanla sohbet eder iş görüşmeleri yaparız. Hayatınız boyunca beklediğiniz aşk, çok beklediğiniz o iş belki de bir gülüş uzağınızdadır.

Diş Sağlığında Doğal Bakım

Diş sağlığını korumamak başta; böbrek ve kalp hastalıkları, sindirim, eklem ve diyabet hastalıklarına yol açmaktadır. Bu hastalıklardan korunmak adına günlük ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri almalıyız. Bunlar; kalsiyum, fosfor, a ve d vitaminleridir. Süt ve süt ürünlerinde ayrıca taze meyvelerde bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketmeye mutlaka özen gösterin. Bu sayede dişlerinizi de korum altına alabilirsiniz.

Ağız Ve Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Günde 2 dakikanızı ayırarak işin içine eğlenmeyi de katarak doğru fırça ve fırçalama yöntemleri ile arzu ettiğiniz o sağlıklı gülüşe kavuşabilirsiniz. Diş hekimlerinin önerdiği doğru fırça kıllı diş fırçaları, doğru yöntem ise nazikçe ağız içinde yuvarlaklar çizerek, ilk önce diş yüzeyini daha sonra ağız içini en son ferah bir nefes için dilinizi fırçalamaktır.

Bu yöntemin amacı; diş plâklarının ve bakterilerin temizlenip sizi enfeksiyon odağı olmaktan korumaktır. Şekerli yiyeceklerden sonra ağız mutlaka su ile çalkalanmalıdır. Kuruyemiş ürünleri tüketilince diş aralarına kaçmasından dolayı diş ipi kullanılması önerilmektedir. Her gece uyumadan ve yemeklerden sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Diş hekimlerinin önerilerine göre üç ayda bir diş fırçaları değiştirilmeli, yılda iki defa diş hekiminize kontrol için gidilmelidir. Diş fırçalamak; sizi yukarıda yazdığım hastalıklardan korur. Dişlerinizi fırçalayarak sağlığınızın keyfini çıkartın.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button