Dilek Duası İsteklerin Kabul Olması İçin Dua

Dilek Duası İsteklerin Kabul Olması İçin Dua

İnsanlar, gerçekleşmesini isteyip de meydana gelmeyen istekleri karşısında son çare olarak Rabbimizden yardım istemek amacı ile dua okumak isterler. Dilek ya Hacet Duaları olarak belirtilen bu dualar, insanoğlu ile Allah arasında bir bağ oluşturarak isteklerin ulaştırılmasına olanak sağlar. Her insanın yer yüzünde elde etmek istediği şey farklıdır. Kimi insan dünyevi şeyler olan malve mülk için isteklerde bulunurken kimisi ise ahiretliğini düşünerek manevi şeyler üzerinden isteklerini iletmektedirler. Bu tür isteklerini kendi çabaları ile elde edemeyen ya da edemeyeceğini düşünen kişiler, dilek duası ile Allahtan yardım isteyerek dileklerinin gerçekleştirilmesini istemektedir. Bu yazımız içerisinde Dilek Duası İsteklerin Kabul Olması İçin Dua hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hangi Durumlar İçin Dilek Duası Okunur?

Eğer bir dua ile tüm dilekler kabul olsa idi bugün dünyada ne açlık, ne susuzluk ne savaş ortamı kalırdı. Tüm insanlar mutlu ve mesut bir halde zenginlikler içerisinde yatarak bir ömür geçirmeye çalışırdı. Zor durumda olan birçok kişi genel olarak Allahtan mal ve mülk dileklerinde bulunarak diğer insanlar gibi geceleri düşünmeden uyumak isterler. Bununla beraber tedavisi olmayan bir hastalık durumunda, şifa aranan rahatsızlık durumlarında, yıllardır uğraşmasına karşın çocuk sahibi olamayan ya da çocuklarının gelecek kaygısı yaşamalarını istemeyen ebeveynler dileklerini çeşitli zamanlarda dualar ile yaratana göndermektedir.

Yapılan her duanın yaradana ulaşacağını ancak kabul olup olmama durumunun sadece Allah tarafından bilindiğini söyleyebiliriz. hangi konuda dilek duası okursanız okuyun sonucun Allah tarafından netilendirileceğini, kabul olunması durumunda dileğinizin yerine geldiğine dair bildiriyi anlık olarak alabileceğinizi belirtelim. Okunması gereken dilek duasını paylaşacak olursak;

Dile Duasının Arapça Okunuşu

Arapçası; Lâ ilâhe illallahül-halimül-kerimü. Sübhânellahi Rabbil-‘arşil-‘azîm. El-Hamdü lillahi Rabbil-‘âlemîn. Es’elüke mûcibâti rahmetike. Ve’azâime mağfiretike. Vel-ganîmete min külli birrin. Ves-selâmete min külli ismin. Lâ teda’lî zenben illâ gafertehü. Ve lâ hemmen illâ ferrectehü. Ve lâ hâceten hiye leke ridan illâ kadaytehâ yâ erhamer-Râhimîn.”

Dilek Duasının Türkçe Anlamı

Yukarıda okuduğunuz dua ile Allahtan başka hiçbir ilah olmadığınızı belirterek rızasına uygun bir şekilde dileğini, hacetini yerine getirmesini, merhametler merhametlisi diyerek kulluğumuzu tekrardan gösterdiğimizi söyleyebiliriz.

Dilek Duasının okunuşu sırasında gerçekten istediğiniz şeye ihtiyacınızın olması önemlidir. İman konusunda herkesin bir kısım eksiklikleri olmasına karşın inanarak dua eden kişilerin dileklerinin daha kısa sürede kabul edildiğini de belirtilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her dilek dileyenin duasının kabul olmadığını, gerçekten ihtiyaç sahibi ya da zor durumda kalan kişilerin isteklerinin kabul olduğunu söyleyebiliriz. Dilek duasının mal mülk üzerine olmamasına özen gösterilmesi gerekildiği, mal ve mülk üzerine yapılan duların birçoğunun bugüne kadar karşılık bulunmadığını belirten ilahiyatçılar, sağlık, hastalık ya da aile fertleri üzerine yapılan isteklerin kabul edilme olasılığının daha fazla olduğunu belirtmektedirler.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button