Ana Sayfa / Sağlık / Derin Uyuma ve Melatonin Etkileri

Derin Uyuma ve Melatonin Etkileri

Melatonin: Derin uyumayı sağlamak ve beyindeki antioksidanları daha etkili kılmak için yatmadan yarım saat önce 3 miligram alıyorum. Melatonin epifiz bezi tarafından salgılanan ve yirmi dört saatlik ritmimizi düzelten, ayrıca beyinde güçlü bir antioksidan görevi gören bir hormondur. 24 saatlik ritmin kaybı ile fazla hafif uyku kalp ve beyin dinamiklerinin karmaşık düzenini bozararak hastalıklara davetiye çıkarır. Her akşam melatonin almıyorum, daha ziyade kahve içtiğimde ya da beynimin tam anlamıyla rahatlayamayacak kadar meşgul olduğunu hissettiğimde alıyorum. Her gece melatonin takviyesi almak epifiz bezinin doğal olarak salgıladığı melatonin miktarının azalmasına yol açabilir.

Dallı zincirli amino asitler: Kahvaltıyla birlikte 5 gram. Kaslarınızı arttırmak istiyorsanız bir hafta boyunca her yemekte 15 gram almalı, sonra bir hafta hiç almamalı ve sağlıklı bir vücut bilemişine ulaşıncaya kadar böyle değişmeli almaya devam etmelisiniz. Genelde erkeklerden daha az et yiyen ama çoğu durumda kaslarını arttırması gereken kadınlar günde üç kez yemeklerle birlikte 5 ila 10 gram dallı zincirli aminoasiti almalıdır. Bu takviyeyi almak boş yiyeceklere iştahınızı kapatacak, vücudunuzun kas ve organ kütlesini sentezleme hızını arttıracaktır. Kilo vermek istiyorsanız yeme isteğinizi kontrol altına almak zorundasınız.

Yağsız kaslarını arttırmak isteyen erkekler de uygun vücut bileşimine ulaşma kadar bu aminoasiti günde üç öğün 15 gram almalıdır. İstediğiniz vücut bileşimine ulaştıktan sonra bu amino asitlere pek gerek kalmaz aslında, ama yine de pek hareketli olmayan ve kas kütlesini korumaya ihtiyaç duyan yaşlılar için faydalı olabilir. Dallı zincirli amino asit takviyeleri aynı zamanda sağlıklı protein kaynaklarıdır. Yeterli protein alımıyla birleşen spor vücuttaki protein sentezini ve devrini arttırır ki bu da sağlığa iyi gelen başka bir yenilenme biçimidir. Zayıflamak artık hayal değil!

Bir önceki yazımız olan Damar Sertliği Tespiti ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları