Teknoloji

Derin İnternet Nedir

 

Derin İnternet Nedir

Teknoloji kategorimizde bu gün Deep Web yani internetin görünmeyen asıl yüzü hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Çoğunuz derin internet | Deep web nedir sorusunu sorar. Biz internet üzerindeki tüm bilgileri anında arama motorları aracılığı ile buluyoruz. Yani öyle sanıyoruz. Ancak Google gibi arama motorlarının hükümsüz olduğu bir alan var ki; internetin aslını oluşturuyor. Google, Yandex veya World Wide Web bile bu alana ulaşamıyor ve siteleri indeksleyemiyor. Uzmanlara göre, Derin İnternet hacmi, bizim kullandığımız internet hacminden yüzlerce kat daha büyük.

Derin İnternet

Bir internet sitesi düşünün, ziyaretçiler sadece  rakamlardan oluşan bu siteye, ( domain adı rakamlar) sadece şifresi varsa girebiliyor. Sitenin trafik derdi yok. Bir reklam geliri almıyor. Özel bir ağ kullanıyor. İzni olmayanlar buraya giremiyor. Tüm faaliyetleri yasa dışı. Hatta BTC dijital paranın da bu alanda büyük bir trafiği var.

 

 Derin İnternete girmek

Bir İnternet kullanıcısı bu alana girebilir ama odaklı site girişi yapamaz. Oralarda dolanır. Tabi girer girmez, tüm bilgisayarındaki bilgileri kolayca çaldırabilir. Firefox Tor aracı ile bu alana giriş yapılıyor ve sizin giriş yaptığınız IP , siz çıksanız bile orada kalıyor. Bir Hacker ya da bir suçlu bu IP ile suç işleyebilir.  O zaman da başınız fena halde derde girebilir. Tor, aynı Firefox temelinde oluşturulan bağımsız bir tarayıcıdır. Yalnızca derin ağın çoğunluğunun bulunduğu sözde alan adları içeren siteleri açmanıza izin verir. Aynı zamanda, sadece açılmakla kalmaz, dünyanın dört bir yanındaki sunucuları kullanarak bilgiyi şifreler, böylece bilginin nereden geldiğini kimse anlayamaz. Onion bölgesinde, iyi bilinen internetin yanı sıra her şeye sahibiz. kendi arama motorlarımız, wikipedia gibi, haber ve eğlence siteleri, borsalar, forumlar, çevrimiçi mağazalar, eğlenceli siteler, oyun siteleri,  kişisel bloglar, postalar, kumarhaneler vs her türlü site var. Uzmanlar kapalı web kaynaklarına erişmek ve veritabanlarında bulunan bilgileri dizine eklemek için teknik fırsatları araştırmaya devam etmektedir. Ancak bu alanda her gün milyonlarca yasa dışı bilgi veri para ürün transferi gerçekleştiriliyor. En son girdiğimde, birisi Rusya’da bir helikopter sattığını duyurmuştu. Çok uyanık bir Hacker seviyesinde olmayanların, kesinlikle girmemesi gereken bir alan olduğunu hatırlatalım. Deep Web eğlence için kullanılacak bir alan değildir. Girdiğiniz andan itibaren bilgilerinizi çalınmış olarak kabul edebilirsiniz.

 

 

 

derin internet, deep web nedir, gizli internet, dark net, tor nedir,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu