Sağlık

Demir Eksikliği Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisinde iyi Gelen Besinler

Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuğundan yaşlısına halk arasında en yaygın sağlık problemlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz ki demir eksikliği. Sorunun bu kadar yaygın olması, demir eksikliği nasıl tedavi edilir? sorusuna yönelik araştırma yapma zorunluluğu doğurmakta. Sağlıklı bir yaşam için vücudun önemli mineral ihtiyaçlarından bir tanesi olan demirin hangi besinlerde bulunduğu da önemli bir merak konusu. Bu yazımızda sizlerle önemli bir mineral kaynağı olan demirin, hangi besinler içerisinde yer aldığı, ne şekilde tüketilmesi gerektiği, eksikliğinin nedenleri ve yine eksikliği durumunda nelerin yapılması gerektiği konuları üzerinde duracağız.

Demir Eksikliği Neden Olur?
Önemli bir sağlık problemi olan demir eksikliği, vücudun gereksinim duyduğu miktarda demir temin edememesi halinde ortaya çıkan bir durumdur. Şayet vücudunuzda yeteri kadar hemoglobin mevcut değilse, bu durum, kas ve dokularınızın yeterli miktarda oksijen alamamasına ve aynı zamanda da etkili olarak çalışamamasına neden olur. Bu durum da, halk arasında kansızlık olarak adlandırılan aneminin baş göstermesine yol açar.

Demir eksikliğinin ortaya çıkmasına sebep olan en önemli faktörler, ağır ve bilinçsiz diyetler, iç kanamalar, hamilelik döneminde artan ihtiyaçlar ve enflamatuar barsak hastalığı şeklinde sıralanabilir. Demir eksikliği her ne şekilde ortaya çıkarsa çıksın yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyecek semptomlara yol açabilir. Bu semptomları da; sağlık bozukluğu, konsantrasyon kaybı, ve iş verimliliğinde düşüş şeklinde ifade edebiliriz. Yine sürekli bir yorgunluk hissi de demir eksikliğinin belirtileri arasında yer almaktadır. 

Demir eksikliğine ait ortaya çıkan belirtiler ve semptomlar; var olan aneminin şiddetine, hızına, bireyin kaç yaşında olduğuna ve mevcut zamandaki sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Peki demir eksikliği nasıl tedavi edilir?

Eğer siz de demir eksikliği şikayetinden mustaripseniz aşağıda sıralayacağımız önerileri dikkate almanız sizin için de oldukça faydalı olacaktır.

1) Yağsız Et Tüketimine Ağırlık Verin
Demirin en önemli kaynağı kırmızı et olarak bilinmektedir. Eğer siz de demir eksikliği problemi yaşıyorsanız günlük menünüze yağsız kırmızı et eklemeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

2) C Vitamini Desteği Alın
C vitamini, demir emilimini sağlaması açısından bu anlamda oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle demir minerali içeren besinler tüketirken beraberinden C vitamini yönünden yüksek bir değere sahip gıdaları tüketmek oldukça faydalı olacaktır. 

3) Sebzeleri Buğulayın
Bu işlem, besinlerin içerisinde yer alan demirin biyo yararlarının artmasını sağlayacaktır. Ancak bunu yaparken sebzelerin çok fazla pişmemesi konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Zira fazla pişmeleri durumunda hassas besinlerin çoğu çabucak bozulabilmektedir.

4) B Vitamini Tüketimine Ağırlık Verin
Demir eksikliğinin önlenmesinde ya da giderilmesinde B grubu vitaminleri içerisinde yer alan folik asit ve kobalamin yönünden zengin gıdaların tüketilmesi oldukça etkili bir role sahiptir. Kobalamin (B12), balık, kırmızı et ve kümes hayvanlarında yer almaktadır ve bu besinler son derece önemli birer demir kaynaklarıdır. Folik asit ise avokado, yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller ve baklagillerde yer almaktadır. 

5) Sigara Dumanından Uzak Durun
Sigara, demir seviyenizi düşürücü bir etken olduğundan dolayı dumanından dahi uzak durmanız son derece önemlidir.

6) Düzenli Olarak Pekmez Yiyin
Pekmezin, kan hücresi üretimindeki hızlandırıcı etkisi ve anemiyle olan mücadelesi nedeniyle demir eksikliği üzerindeki önleyici ve engelleyici etkisi eskiden beri halk arasında bilinen bir gerçek. 

7) Süt ve Türevlerine Ara Öğünlerinizde Yer Verin
Yüksek düzeyde bir demir eksikliği söz konusu olan bireylerin, ayran, süt ve yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin olan besinleri kalsiyumun demir emilimini azaltıcı etkisinden dolayı ana öğün yemekleri ile birlikte değil ara öğünlerde tüketmeleri gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu