Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Cünupken Namaz Kılınır Mı?

Cünupken Namaz Kılınır Mı?

Yüce dinimiz temizliğe son derece önem veren ve bunun hayatın her alanında uygulanmasını emreden bir dindir. Başka dinlerde bulunmayacak kadar çok sayıda ayet ve hadis İslam dininde mevcuttur. Dolayısıyla gusül abdesti almayı gerektiren durumlarda, şayet çok önemli bir mazeret yok ise, mutlaka bu görev yerine getirilmelidir. Mazeret olarak sunulan durumlarda dahi iki namaz arasını asla geçmemelidir. Ancak bazı durumlar vardır ki boy abdesti almadan yapılamaz. Bunların başında namaz kılmak gelir.

Cünüpken Namaz Kılan Kişi Ne yapmalıdır?

Cünüp olduğunu unutarak ya da bilinçli olarak kılınan namazın geçersiz olduğu bilinmelidir. Dolayısı ile gusül abdesti alması ardından namazını tekrar kılması gerekir. Cünüp olduğunu bildiği halde kılmışsa çok büyük günah işlemiş olur. Zira namaz, Cenab-ı Allah’ın huzuruna çıktığımız anlardır ve bu şekilde çıkmak yanlıştır.

Bu günahı işleyen kişi derhal tüm samimiyetinle tövbe etmeli ve yüce Allah’tan kendisini bağışlaması için af dilemelidir.

Cünüp İken Başka Neler Yapılmaz?

Öncelikle zaruri haller dışında cünüp hiçbir şey yapmamaya özen gösterilmelidir. Bu zaruri haller dışında mazeret kabul edilmeyen yapılmaması gereken bazı şeylerde vardır. Bunlardan biri olan namaz kılınamayacağını yukarıda belirtmiştik. Bunun yanı sıra, dua etmek amacı dışında Kuran-ı Kerim’den ayet okunamaz, hatta el bile sürülmemesi yerinde olur. İlaveten cünüp kişi mescitlere girmekten men edildiği gibi içinden geçmesi bile yasaklanmıştır.

Tüm bunları bilerek ya da bilmeden yapanlar derhal avuç açıp Allah’tan af dilemeli ve bir daha yapmamaya gayret etmelidir.

Cünüpken Yemek Yiyebilir Miyiz?

Su içmenin, karnımızı doyurmanın, hatta dua bile etmenin bir sakıncası yoktur ancak, iki namaz arasını geçmeyecek bir zamanda derhal gusül abdesti alarak temizlenmek daha iyidir. Cünüp kadın, memesini yıkamak şartıyla bebeğini emzirebildiği gibi, yemek de yapabilir. Burada asıl önemli olan, yukarıda saydığımız haller dışında cünüpken yapılabilir şeyleri sıralarken, cünüplük halinin fazla uzamamasına dikkat etmektir.

Dinimizin temizliğe son derece önem verdiğini belirten ayet ve hadisler unutulmamalı, cünüp olunan durumlardan sonra hatırlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gusül Abdesti Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları