Cuma Günü Fetih Suresini Okumanın Önemi Nedir?

Cuma Günü Fetih Suresini Okumanın Önemi Nedir?

 

Kuran-ı Kerim’in 48. suresi olan ve birçok fazileti olan Fetih Süresi etkileri büyük olan bir suredir. Cuma günü okunduğunda önemli kazançları olan sure manevi anlamda mertebe almak isteyen insanların okuduğu bir suredir. Hicretin altıncı yılında indirilen sure Kuran-ı Kerim’de önemli bir yere sahiptir. Allah katında derece almak isteyen ve günahlarının bağışlanması en büyük faziletlerindendir. Aynı zamanda fetih zafer anlamına geldiği için bir sınav ya da olması istenen iş öncesinde de Fetih Suresi okunabiliyor. Fetih Suresini her okuyan insan Mekke şehrinin fethedildiği zaman Peygamber Efendimizin (sav) yanında gibi olur. Ramazanın ilk akşamında insanlar oturup Fetih Suresini okursa Allah tarafından tüm sene boyunca korunur ve kıtlık bu kimsenin kapısına uğramaz. Her gece bu sureyi okuyan insanlar melekler tarafından korunur ve hanelerine kavga, kötülük yaklaşmaz.

 

Fetih Suresi Neden Okunur?

 

Fetih Suresini daha çok insanlar işlerinde başarı kazanmak ya da içinde bulundukları dar zamanlardan korunmak için okurlar. Belli sayıda ve özel günlerde okunan Fetih Suresi insanların bir sığınak olarak gördüğü surelerden biridir. Gücü ve etkisi çok büyük olan sure gerektiği kadar okunursa kişiye birçok kapının daha kolay açılmasını sağlar. Bu sureyi her gün mutlaka okuyan insanlar girdikleri her işte başarı elde eder ve sıkıntılarından çok daha kolay bir şekilde kurtulur. Cuma günü bu surenin okunması darlığın uzaklaşmasını ve bereketin artmasını sağlar. Olması istenilen bir durum varsa ya da içinden çıkılamaz bir sorun ile karşı karşıya kalındıysa cuma günleri Fetih Suresi okunabilir. Fetih Suresi insanların her türlü dar zamanlarında yardımın gelmesine aracı olan bir suredir. Cuma namazından sonra insanlar 7 defa olmak üzere bu sureyi okuyup ardından da Ya Fettah ismini 489 defa söylerse ve bir sonraki cuma namazına kadar öğle namazına devam ederse olmasını istediği büyük dilek kısa bir süre içerisinde gerçekleşir. Cuma günlerinde Fetih Suresini okumanın birçok önemli fazileti vardır. En çok dileklerin kabulü için okunan sure manevi mertebe konusunda da sizlere önemli kapılar açan bir suredir.

 

Cuma Günleri Fetih Suresi Neden Okunur?

 

Kelime anlamı kazanmak, fethetmek anlamına gelen Fetih Suresi önemli sureler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Uzun bir sure olması ve okunmasının biraz meşakkatli olmasına rağmen insanlar her türlü dileğin kabulü için Fetih Suresini okumaktan vazgeçmiyorlar. Fetih Suresini kurallarına uygun bir şekilde okumak ya da yazılmış halini üstte taşımak önemli faydalar içeriyor. Cuma günleri insanlar Fetih Suresini belli sayıda okuduklarında hayal ettikleri ve gerçekleşmesini umdukları her dilek kabul oluyor. Ancak Fetih Suresi dikkatli okunması gereken bir suredir. Sayılara ve surenin okunuş şekillerine dikkat göstermek son derece önemlidir. Sıkıntıyı ve belayı defetmek, kapalı kapıların açılmasını sağlamak, iş yerinde bereketi arttırmak, ev geçimsizliğini gidermek, sınavda başarılı olmak gibi durumlarda oldukça etkili olan bir suredir. Özellikle başarılı olmak isteyen insanların her gün mutlaka en az bir defa okuması gereken surelerdendir. Sınava girecek olan çocukların ya da bu çocuklar yerine başka insanların okuması öneriliyor. Her türlü başarıyı kazanmak için Fetih Suresi çok etkilidir. Birçok İslam Alimi mutlak surette Fetih Suresinin önemini vurguluyor ve okunması gereken bir sure olarak görüyor. Çok etkili olan sure birçok dileğin kabul edilmesi için okunabilir. Namaz sonlarında okuyup dileğinizi bildirebilir ya da 41 defa okuyarak sonrasında hacetinizi Allah’tan isteyebilirsiniz. Fetih Suresi birçok kapıyı sizlere açabilecek güçte bir suredir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button