CS GO: Rütbe Sistemi

CS GO oynayan kişilerin yetenek skalasını gösteren bir sistemdir. Oyuna ilk başlandığında ve aynı zamanda rekabetçi oyun oynayabilmek için gerekli olan 3 level geçildikten sonra gireceğiniz ilk 10 rekabetçi oyunda sistem sizin ne kadar iyi olup olmadığınızı belirlemeye çalışır. Bu sistemde 2 maçta bir olmak üzere 21 saat sürecek bir değerlendirmeye alınırsınız. Alınacağınız bu değerlendirme sonucunda sizin yeteneğinize daha yakın rütbede ola rakiplerle eşleştirmeniz yapılır.

CS GO oyununda toplam 4 kere 21 saatlik bekleme süresi olmaktadır. İlk 10 maçınızı tamamladığınız zaman sistem size başarı gösterdiğiniz son grubun rank seviyesi değerinde rütbe verir. Size verilecek olan bu rütbe ile oyuna başlarsınız. Fakat size verilecek olan bu rütbe sabit değildir. Yani oynadığınız ilk 10 maçınızdan sonra size verilecek rütbe daha sonra değişecektir. Eğer oyunda kötü bir performans gösterir ve girdiğiniz her oyunu kaybederseniz Silver (Gümüş) seviyesine kadar gerilersiniz. Eğer gerçekten iyi bir performans gösterirseniz, bu ne kadar iyi performans gösterdiğinize göre değişir Global Elite seviyesine kadar yükselebilirsiniz.

Rütbenin Belirlenmesinde Ne Etkilidir?

Rütbenin belirlenmesinde, oyunun geliştirici şirketi tarafından henüz tam olarak yapılmış bir açıklama yok. Yani rütbe belirlenirken etkili olan faktörler tam olarak açıklanmadı. Fakat bu konuda yetkili birinin daha önce yaptığı bir açıklamada, her rütbenin arasında belirli puanlar olduğunu ve kişi bu puanlara ulaştığı zaman rütbe atladığını veya kaybettiği zaman rütbesinin düşürüldüğünü belirtmişti. Peki, oyunu oynarken bu puanlamada etkili olanlar nelerdir? Bildiğimiz kadarıyla puanlamada etki edenler şu şekildedir:

-EDO sayısı

-Kill sayısı

-İsabet oranı

-Skor sayısı

-Karşı takımdaki kişilerin rütbesi

Bilindiği üzere yukarıda belirttiklerimizin ilk 4 tanesi size belirli bir puan getiriyor. Sonuncusu ise sizin topladığınız puanlara etki gösteren bir katsayı meydana getiriyor. Örneğin karşınızda sizden 2 veya 3 üst rütbede biri varsa ve eğer puanınız x ise bu rütbe farkı puanınızı 2x olarak değiştiriyor ve yeterli olan puanı topladığınız zaman rütbe atlıyorsunuz.

Rütbe Atlamak İçin Neler Yapmalıyım?

Rütbe atlamak isteyen kişilerin ilk yapması gereken; oyunda kendini geliştirmek olmalı. Çünkü iki oyun kaybetseniz bile puanınızda çok büyük düşmeler yaşayabilirsiniz.

Rütbe atlamak için doğru bir şekilde takım kurma taktiğini de uygulayabilirsiniz. Oyunu oynadıkça karşı takımda güzel oynayabilen, aim almayı bilen, mantıklı oynayan ve spray atmayı bilen kişileri takımınıza ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda takım oyununa sıcak akan insanları takımınıza ekleyin. Aksi durumlarda rastgele takımınıza eklediğiniz kişiler başınıza dert açabilir.

Rütbe atlamanın bir diğer yolu ise sağlam bir aim sahibi olmaktır. Aimleri geliştirebilmek için birçok atölye mapleri var. Bu maplerde yer alan botlarla oynayarak her gün 300 – 500 tane bot öldürmeye çalışın. Bir süre sonra reflekslerinizin hızlanmaya başladığını fark edebilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button