Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Cornell Tekniği ile Not Tutma

Cornell Tekniği ile Not Tutma

Amerika’nın Cornell Üniversitesi’nde geliştirilen Cornell not tutma tekniği, hızlı bir şekilde konu anlatan hocaların dahi dediklerini anlayarak not tutabilmeyi sağlıyor. Gençlerin özellikle üniversite hayatında not tutarken zorlanmalarına çözüm olan bu yöntem gençler arasında yayılmaya başladı. Cornell metodu ile not tutma tekniğinde öğrenciler zamandan tasarruf sağladıkları gibi sınavlara çalışma dönemlerinde de daha akılda kalıcı ve kolay okunabilir bir şekilde not tutmuş oluyorlar.

Cornell Tekniği Nasıl Uygulanır?

Elinize alacağınız A4 boyuttaki kağıdın sol kısımdan 5-7 cmarası boşluk bırakarak aşağıya doğru çizgi çizilir. Kağıdın aşağısında da 5-7 cm boşluk bırakarak yatay bir şekilde çizgi çizin. Üç parçaya böleceğiniz kağıtta sol kısımdaki boşluğa anahtar kelimeleri yazın. Aşağıda kalan boşluğa konu özetini ve orta kısımda kalan en geniş boşluğa da notlarınızı yazabilirsiniz.

Cornell tekniğinde ortada kalan boş kısma yapacağınız notları hatırlayabilmek amacıyla sol kısımdaki alana anahtar kelimeler yazarak konuyu hatırlamanızı sağlarsınız. Ayrıca konuya çalışırken vakit kaybı yaşamamak adına özet kısmına konuyu açıklayabilirsiniz. Sınav dönemlerinde özet kısmına bakarak çalışabileceğiniz gibi anahtar kelimeler sayesinde konuyu genel olarak hatırlayabilirsiniz.

Cornell Tekniği İle Not Tutarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cornell tekniği ile not tutmak istediğinizde notlar kısmına konunun bütün detaylarını yazmamalısınız. Bütün detayları yazdığınızda aklınızı ikinci plana atmış olursunuz. Anahtar kelimeleri yazacağınız kısma konuyu tamamen aklınıza getirecek notlar alabilirsiniz. Bu sayede zihninizde konuyu kodlamış ve sürekli olarak hazır hale getirmiş olursunuz.

Cornell tekniğinde not almak istediğinizde görsel anlamda akılda kalıcılık daha da artar. Görsel olarak gördüklerinizle aklınızda bir çağrışım oluşur. Lise ve üniversite öğrencileri için hazırlanan bu sistem sayesinde not tutmak kolay olduğu gibi sınav zamanlarında karışık tutulan notlar yerine düzenli notlar bulabilirsiniz.

Cornell tekniği ile not tutarken aklınızda kalacak detaylı anahtar kelimeleri yazdığınıza dikkat edin. Konuyu sonuna kadar dinledikten sonra özet kısmını doldurduğunuzda konudan aklınızda kalanları tekrar etmiş olursunuz.

Derste ve ya seminerde konuyu takip edemiyorsanız bile anahtar kelime kısmına yazacağınız bir kelime ile anlatılanları hatırlayabilir ve anlatılanı takip etme zorluğu yaşamazsınız.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları