Dini Bilgiler

Çocuklara Öğretilecek Dua

Çocuklarımızı her daim Allah’ın izinden yürüyen, O’nun emir ve yasaklarına riayet eden, vatanına ve ailesine hayırlı bir mümin olarak yetiştirmek çok önemlidir. Bunun için dini eğitiminin küçük yaştan başlayarak aile tarafından verilmesine dikkat edilmelidir. Ağaç yaşken eğilir sözü, bu durumlar için söylenmiş bir sözdür ve çok doğrudur. Evlatlarımızın ileride nasıl bir insan olacakları çocukken şekillenmektedir.

Çocuklara Öğretilecek Dua Hangisidir?

Evlatlarımızın Cenab-ı Allah’a hayırlı bir mümin olabilmesi için öğrenmesi gereken pek çok dua vardır. Bunlardan bazıları; uykudan önce okunacakdualar, uyanınca okunacak dualar, yemekten önce okunacak dualar, sofradan kalktıktan sonra şükür duası, anne- babanın sağlığı için edilen dualar, hanede huzur duası, sağlık duası gibi olanlarıdır. Bunlar dahil olmak üzere çocuğumuza ne kadar çok dua öğretirsek o kadar hayırlı olur.

Çocuklara Dua Öğretmenin Faydaları Nelerdir?

Anne – baba duasıyla büyüyen çocuklarımız, Cenab-ı Allah’ın gözetimi altında olur. Her türlü tehlikeden korunurlar. O halde evlatlarımızı da aynı şekilde yetiştirerek her daim dua edenkullardan olmasını sağlamak önemlidir. Onların kendi hayatları üzerindeki yüce Allah’tan beklentileri yanında tüm İslam alemi, düşkünler, aile saadeti için dualarla geçen bir yaşam sürmesini sağlamak her anne babanın görevidir.

Çocuklara Nasıl Dua Öğretilir?

Çocuklar her türlü bilgi ve terbiyeye açıktırlar. Ne verirsek onu alırlar ve gelecekte geri veririler. Bu nedenle o yaşlarda dini eğitimlerine önem vermek önemlidir. Çocuklara öğretilecek dua konusunda belirli bir tercihte bulunulmadan, dua etmenini önemi ve amacı anlatılmalıdır. Böylelikle çocuk içinden geldiği şekilde her türlü duayı edebilir.

Çocuklar Neden Dua Etmelidir?

Sadece çocukların değil, her insanın dua etmesi gerekir. Ancak çocuklar henüz sabi, yani yetişkin olmadıklarından, kalpleri çok daha temiz, niyetleri çok daha hayırlıdır. Dolayısı ile Allah katında çok daha kolay karşılık bulur. Kuşkusuz Cenab-ı Allah her şeyi gören ve gözetendir. Bu yüzdendir ki, evlatlarımızın ettiği dualar çok daha makbul olur. Onları dua etmeyi öğreten anne  ve babalar da Allah tarafından ödüllendirilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu