Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Devlet, nüfus planlama işlemlerinden ötürü her ailenin elinden geldiği kadar çocuk yapmaları için çeşitli teşviklerde bulunmaya çalışmakta. Bu bağlamda, her ailenin dünyaya gelen her çocuğu için çocuk parası alabileceğini, çocuğunun belirli ihtiyaçlarını bu ücret üzerinden karşılayabileceklerini belirtmek istiyoruz. Çocuk parası, sadece bir çocuk için verilmediğini, dünyaya gelen her çocuk için ayrı ayrı bildiğin söyleyebiliriz. Bu yazımız içerisinde çocuklar hakkında bilgiler vererek kimlerin bu ödenekten yararlanabileceğini, aranan şartları neler olduğunu, konu hakkındaki merak edilenleri ayrıntılı bir şekilde ele alacağımızı belirtmek istiyoruz.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

18 yaşına kadar tüm bireylerin devlet nezdinde çocuk olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. 18 yaşına kadar gelen tüm bireylere yardım etmeye çalışan devlet, ailelerin ekonomik olarak rahatlamasına, çocuklarını ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamalarına olanak sağlamaya çalışmakta. Anne ya da babaların, çocuk parası alabilmek için öncelikle bazı görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Çocuk parası yasasına göre; yardımda bulunacak anne ya da babanın kesinlikle sigortalı olarak bir işte çalışıyor olması gerekmekte. Bu ödenek sadece öz evlatlar için talep edilmediğini, eğer aile koruyucu anne ve baba olarak evlat edilmiş ise; çocuklar için de çocuk parası başvurusu yapabilirler. Çocuk parası başvurusunda bulunacak çoun aile ile birlikte yaşıyor olması gerektiği, tüm bakım ve ihtiyaçlarını anne ve baba tarafından karşılanması gerektiği de aranan şartlar arasındaki yerini korumakta. Bu durumun kanıtlanabilmesi için, devletin anne babalardan bazı evraklar edinmelerini istemektedir.

Gerekli şartları ve hükümlere uyan her aile, 18 yaşından düşük her çocuğun için çocuk parası yardımı alabilmekte. Yukarıda belirttiğimiz gibi sadece 18 yaş altı çocuklar için geçerlidir. Çocukların 18 yaşını geçmeleri ile birlikte yardımın kesintiye uğrayacağını belirtmek isteriz.

Çocuk Yardımı Ne Kadardır?

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, çocuk yardımı konusunda her görüşmeler yapıp, verilen desteğin güncellenmesini sağlamaktadır. Dünyaya gelen her çocuk için ilk olarak bir toplu ödenek yardımı yapılmaktadır. İlk çocuk için 300 TL alan aileler, 2. çocuk için 400 TL, 3. çocuk için 600 TL şeklinde katlanarak her çocuk için ayrı ödeme almaktadır. Bu ödeneğin toplu bir şekilde verildiğini, bunun dışında her çocuğun yaşına göre aylık belirli oranda ödeneklerin devam ettirdiğini söyleyebiliriz. Aylık olarak 0 -6 yaş grubundaki çocuklar için 54 TL alan aileler, 6 yaşından büyük çocuklar için aylık ortalama olarak 27 TL çocuk yardım parası almaktadır.

Yapılan ödemelerin Kesinlikle düzenli bir şekilde yatırıldı, ailelerin çocuklarının bakımlarını ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verildiğini söyleyebiliriz. Eğer anne, çocuk doğumunda hastane ortamında yapmış ise buna ek olarak 70 Tl’lik ayrı bir ödeneğin daha sağlandığını söyleyebiliriz. Çocukların ilköğretime başlamasıyla birlikte ödemelerin erkek çocuklar için 30 kız çocuklar için 35 TL olarak yapıldığını söyleyebiliriz. Ortaöğretime geçen çocuklar için erkekler için 45, kız çocuklar için 55 TL olacak şekilde eğitim yardımı olarak verilmeye devam ettiğini de söyleyebiliriz. Askeri durum şartları altında çalışan kişilerin eğer eşleri çalışmıyor ise buna karşın ekstre olarak aylık 160 ile 240 TL arasında bir ödeneğin daha yapıldığını söylemek istiyoruz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button