Ana Sayfa / Sağlık / Cildinizi En Çok Etkileyen 7 Etmen

Cildinizi En Çok Etkileyen 7 Etmen

Her sabah aynaya baktığınızda yüzünüzdeki çizgileri, akneli bir yüzle mi karşılaşıyorsunuz?

Peki bu canınızı sıkan nedenler nereden kaynaklıyor dersiniz?

1-    Sigara ve içki tüketimi

Sigara ve içki tüketimi birçok rahatsızlığa neden olduğu gibi vücudu da zehirlemektedir ve geride sarkık ve buruşmuş bir cilt bırakmaktadır. Aşırı sigara kullanımı ayrıca ağız çevresin çizgilere neden olmakla birlikte derinleşmelerine de yardımcı olmaktadır.

2-    Sivilcelerle oynamak

Sivilce ve aknelerle oynamak deri dokunuza zarar vereceği için ayrıca bazı enfeksiyonlara da neden olabileceğinden kesinlikle sivilcelerle oynanmaması hatta dokunulmaması lazımdır. Eğer bir enfeksiyon meydana gelmişse antiseptik merhemler ile sivilcelere tedavi yapılmalıdır. Bu ilaçlar sivilceleri az da olsa azalmasına yardımcı olacaktır.

3-    Uykusuzluk

Uykusuz kalınmış ya da çok geç yatılmış bir gecenin ardından ertesi gün grileşmiş bir görünümle yüzünüz kendini ele vermektedir. Eğer yeteri ölçüde uyuyamıyorsanız, kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı hareketler ile telafi etmeye çalışmalısınız. Uykusuzluğun neden olduğu  çizgileri ise kapatmanız için hafif nemlendirici yardımı ile kapatabilirsiniz.

4-    Yüzünüzdeki makyajı temizlemeden yatmak

Yüzünüze sürdüğünüz makyajlar ciltteki gözenekleri kapayarak toksinlerin dışarı çıkmasını engellerler. Göze sürülen makyajlar ise silinmediği takdirde göz iltihaplanmasına neden olabilirler. Bu yüzden mutlaka yatmadan önce makyajlarınızı silmeniz cildinizin yararına olacaktır.

5-    Çok sıcak su ile banyo yapmak

Banyo yaptığınızda ya da duş aldığınızda çok sıcak su ile yapmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü aşırı sıcak suyun cildi kurutma özelliğinden dolayı dokuları zedeler ve böylelikle eğer vücudunuzda her hangi bir yara söz konusu ise iyileşmesi bayağı bir zaman alacaktır.

6-    Yüzü ovalamak ya da aşırı fırçalamak

Yüzünüzdeki ölü derileri temizlemek ve iyileştirmek için piyasada satılan birçok kremler ve ilaçlar cildinize ciddi zararlar verebilir. Çünkü her insan aynı cilt yapısına sahip olmayabilir. Piyasadaki ilaçlar hemen hemen hepsi aynı özelliğe sahip olduğundan cilt analizinizi yaptıktan sonra cildinize en uygun olan ilaç ve kremleri almanız tavsiye edilmektedir.

7-    Yanlış beslenme şekli

Sağlıksız ve dengesiz bir beslenme şekli deriyi tehdit eder. Ayrıca ultraviyole ışınlardan uzak durulması gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Kanseri Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları