Genel

Çeyiz Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

Çeyiz Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

Evlilik yaşına gelen her birey, erken yaştan itibaren, evlilik için hazırlıklar yaparak gerekli olan her şeyi önceden tam anlamaya çalışmaktır. Son yıllarda evlenmek, düğün yapmak oldukça masraflı hale gelmiş çeyiz bile düzmek onbinlerce TL’ye mal olmaya başlamıştır. Birçok genç, evlilik hayali kurmasına karşın maddi yetersizlikler dan dolayı bu hayallerini daima erteleyerek uygun zamanı beklemektedir. Devlet, bu konuda gençleri desteklemek amacıyla belirli bir ödenek üzerinden çeyiz kredisi verecek düğün yapmak isteyen kişilerin ekonomik sorunlarını çözmeye çalışmaktadır. Bu yazımız içerisinde çeyiz kredisi hakkında bilgiler vererek başvuru şartları, kimler tarafından alınabileceği eve detaylara değinmeye çalışacağız.

Çeyiz Parası Yardımı Başvurusu

Daha önceden de verilen çeyiz kredisi 2018 itibariyle yapılandırılmış, ödenek üzerine belli oranda zam getirilmiştir. Çeyiz kredisi almak isteyen kişiler, başvuruları il merkezleri içerisinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmaları gerekmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu, kişilerin düğün öncesindeki nikah işlemlerinin tamamlanmasını istemekte. Nikah adımlarını tamamlayan gençler, 5 yıl içerisinde çeyiz ve evlilik kredisi alabilmektedirler. Bu sürenin tamamlanmasından sonra herhangi bir destek verilememektedir. Başvuru için SGK’ya giden çiftler evlenme ödeneği talep dilekçesi isteyerek uygun bir şekilde doldurmalı, başvurularını dilekçe üzerinde yaparak sonucunu beklemelidir.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Yukarıda anlattığımız gibi başvurusunu yapan kişiler, SGK tarafından incelenme olup, maddi durumlarını evlenmeye müsait olmadığına bakılmaktadır. Eğer cidden belirtildiği gibi mevcut durumları evlenmeye müsait değilse çeyiz kredisi sağlanarak evlenmelerine olanak tanınır. Sosyal Güvenlik Kurumu, kişinin adına bir PTT hesabı açarak ödemeleri bu hesap üzerine düzenli bir şekilde yatırılmaktadır. Çeyiz kredisi, parça parça yapılmamakta olup tek bir seferde denmektedir. Eğer kredi başvurusunda bulunan kadının ailesinden almış olduğu bir yetim maaşı var ise bu başvuru ile yetim maaşının da kesileceği bilinmelidir. Başvuru, sadece ve sadece 25 yaş altındaki kadınları kapsamaktadır. 25 yaş ve üzerindeki kadınların üzerinden destek alma hakları yoktur.

Yukarıda dile getirmeyi unuttuğumuz bir nokta daha var. Çeyiz kredisi çeyiz parası sadece kadınlar için olduğunu dile getirdiğimiz gibi bu konuda da bazı sınırlandırmaların bulunduğunu da bahsedelim. Her kız çocuğu, bu ödenek üzerinden yararlanamamakta. Annesi ya da babası ölmüş, ailesi üzerinden yetim maaşı alan kız çocuklarını bu kredi alma hakları bulunmakta. Ailesini hayatta olan kız çocuklarına bu ödenek üzerinden destek alma hakları yoktur.

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Çiş kredisinin miktarı da en çok merak edilen konular arasında yer almakta. Bu konuda sabit bir oranı bulunmadığına, kızların yetim maaşı üzerinden çeyiz parası Allah’a bildiklerini söyleyebiliriz. Maaşı alan kızlar, aylık aldıkları maaşın 24 katı kadar çeyiz kredisi alabilmektedirler. Örnek olarak aylık 500 TL yetim maaşı alan bir kız, çeyiz parasına başvurması durumunda 12 bin TL’lik bir ödenekten yararlanmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu