Sağlık

Çağın Kabusu Hipertansiyon Nedenleri ve Çözümü

Çağımızda en çok rastlanılan hastalıklardan biri de hipertansiyondur. Terim anlamı olarak; kan basıncının normalin üzerinde olması anlamına gelir. Gözle görülür herhangi bir belirti vermeyen bu hastalığın aslında teşhisi kolay ve ucuz tedavilerle çözümlenmesi mümkündür.

Riski arttıran nedenler nelerdir?

En önemli risk faktörlerinden biri yaşın ilerlemesidir. Uzman görüşlerine göre yaş ilerledikçe bu sinsi hastalığa yakalanma ihtimali artıyor.

Genetik de hipertansiyona neden olan unsurlar arasında yerini alıyor. Ebeveynlerden genetik yolla bu hastalığın aktarımı olası. Babadan oğula geçen hipertansiyon oranı yüksek seviyelerde. Anne ya da babanızın yüksek tansiyon hastası olması sizin de en azından kan basıncınızın yüksek olma ihtimali ¼ tür. Eğer hem anneniz hem de babanız hipertansiyon hastası ise muhtemelen siz de yüksek kan basıncı’ndan şikayetçi olacaksınız.

Cinsiyetin önemli bir neden olduğunun altını çizen uzmanlar kadınlara oranla erkeklerin daha riskli bir grupta olduğunu belirtiyorlar.

Şişman olmak riski arttıran unsurlardan biri olarak göze çarpıyor. Normalin üzerinde olan vücut kitlesi dokuların hem oksijen hem de besin ihtiyacını arttırıyor. Bu da kan hacmini arttırarak basıncı yüksek seviyelere çıkarıyor.

Sigara kullanmak hipertansiyona neden olur mu?

Sigara içmek damarlarda tıkanmaya neden olduğundan dolayı kan basıncının yükselmesinde rol oynar. Yükselen kan basıncı da uzun vadede bize yüksek tansiyon olarak geri döner. Dolayısıyla sigara kullanımı hipertansiyon nedenleri arasında yer alır.

Hipertansiyona yol açan ilaçlar var mıdır?

Uzmanlar tarafından sunulan bir takım bilgilere göre;

Soğuk algınlığını tedavi amaçlı kullanılan bazı ilaçlar, içerisinde kortizon ihtiva eden bazı ilaçlar, bazı ağrı kesiciler, bazı depresyon ilaçları, burun tıkanıklığını giderici spreyler, iştah azaltıcıların bir kısmının hipertansiyona neden olduğu biliniyor. Bunun yanısıra efedra bazlı bitkiler gibi bazı bitkilerin kullanımı da hipertansiyon riskini arttırdığı belirtiliyor.

HİPERTANSİYONDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Hipertansiyon hastası olmadan önce koruyucu önlemlerle sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün. Hipertansiyona yakalanmamak için aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri dikkate alınız

  • Normalin üzerinde kiloya sahipseniz acilen zayıflamalısınız
  • Tuz, doymuş yağ, şeker, trans yağ, kalori tüketimini en aza indirmeli potasyum, magnezyum açısından zengin yiyecekleri tüketmelisiniz
  • Sigara kullanımı konusunda kesinlikle taviz vermemeli, sigara içilen ortamlarda dahi bulunmamalısınız
  • Alkol tüketimini en aza indirmeli hatta yapabiliyorsanız bırakmalısınız
  • Hareketli bir yaşam tarzı seçmeli ve pasif konumda kalmamalısınız
  • Hipertansiyonu tetikleyecek başka rahatsızlıklarınız varsa kontrollerini aksatmamalısınız
  • Uykusuzluk ve uyku apnesi gibi sorunları en acil şekilde çözüme kavuşturmalısınız
  • Stres kaynağı olan durum ve davranışlardan kaçınmalı mümkün olduğunca sakin bir hayat sürmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu