Ana Sayfa / Genel / Bu Ürünler Dünyayı Yok Ediyor

Bu Ürünler Dünyayı Yok Ediyor

Günümüzde çoğu bilim adamı dünyanın sonunun yakın olduğunu söyler. Çevre kirliliğinden tutunda küresel ısınmanın buzulları eritip deniz seviyesini yükseltmesi, bunlar dünyanın sonunu getirecek nedenler. Ürettiğimiz birçok üründe çevreye, dünyaya ne kadar etkisi olacağını düşünmeden kullanırız ve bunun sonucu olarak dünyanın sonunu yaklaştırırız. Daha bilinçli bir kullanıcı olmak için listedeki bu ürünleri daha dikkatli kullanalım ki yarının nesli için daha sağlıklı bir dünya kalsın.

  • Bardak


Bardak nasıl bir etkisi olabilir demeyin. Bir düşünün, her evde onlarca bardak var ve sürekli olarak kırılıyor ve bizde atıyoruz. Ama bir bardağın tekrar doğaya dönmesi için oldukça uzun bir vakit gerekiyor. Çoğu şirket ise geri dönüşüm konusunda ciddi yatırımlardan kaçınıyor. Tabi bu konu yapabileceğimiz tek şey bardakları daha dikkatli kullanmak ve geri dönüşebilir bardaklar almak.

  • Teflon


Yılda israf edilen yiyecek miktarı birkaç milyar tona ulaşmakta. Başta ABD olmak üzere insanlarda yiyecek israfı çok fazla. Tabi üretim ve tüketim çılgınlığı yükseldikçe yükselen dünyamızda bu sorunun tek çaresi bilinçli nesiller yetiştirmek.

  • Pipet


Şimdi oturup düşünelim. Pipet gerçekten bu kadar zararlı olabilir mi diye. Bu kadar küçük olmasına rağmen nasıl büyük bir sorun olabilir. Tabi bu sorunun cevabı sürekli kullanılan ve doğaya geri dönüşümü olmayan bir maddeden yapılmasından kaynaklanıyor. Doğaya atılmasından sonra birçok canlı için ölümcül tehlikeler taşıyor. Bir hayvanı zehirleyebilir veya ağız burun boşluğuna kaçabilir. Kullandığımız her şey de israfa dikkat etmeliyiz.

  • Mikro Boncuklar


Belki güzellik için kullanıyoruz ama bunlarında zararı göz ardı edilmeyecek seviyelerde. Kullandıktan sonra atmamalı ve kullanmasak bile bir şekilde muhafaza edilmesi gereken bu eşyalar doğada oldukça tehlikeli sorunlara neden olabilir.

  • Klimalar


klimalar yazın oldukça serinletici olabilir ve çoğumuz için vazgeçilmezdir. Ama kullanırken ve alırken elimizden gelinceye kadar iyi ve doğa dostu olanlardan alalım. Çünkü içeriyi soğutmasına rağmen dışarıyı ısıtıyor ve küresel ısınma nedenlerinden biridir.

  • Su Şişesi


Pet şişeler plastikten olduğu için doğaya dönmesi biraz sıkıntılı. Yeni şişelerin geri dönüşümlü üretilmeye başlanması bu sorunu çözmeye başlaması gerekiyor. Yoksa çevre kirliliği dünyayı daha yaşanılmaz kılıyor.

  • Mikrodalga Patlamış Mısır ve Pizza Kutusu


Mikrodalgalar yaydığı dalgalar insan sağlığı için oldukça tehlikeli olmasının yanı sıra bir yandan da doğaya ve atmosfere zarar vermektedir. Bu tarz tamamen dalga kullanımına göre çalışan ürünler kullanım açısından sağlıklı bulunmuyor. Pizza kutusu üretimi de benzer olduğu için aynı sıkıntıları taşımakta.

  • İlaç


Denize dökülen atıklardan bazıları da fazladan kalan ve bozulan ilaçlar. İlaç üretilmesi ve atıkların oluşması geri dönüştürülmek yerine denize atılıyor. Firmalar için daha ucuz bir yöntem olması doğa ve insan sağlığı için ölümcül tehlikeler taşıyor.

  • Dudak Kremi


Bazı ilaçlar için bitkisel madde gerekiyor. Dudak kremleri için kesilen ağaçlar doğal alanları yok etmekte ve bunun sonucu olarak git gide hava kirliliğini artmaktadır. Bazı ülkelerde şu anda yaşamak bile oldukça zor olmuşken doğal alanların azalması belkide sonumuzu getirecek en büyük sorundur.

  • Tek Kullanımlık Kahveler


Sabah veya akşam bir kafeden veya başka bir yerden aldığımız kahvelerin kutular yine geri dönüsüm sorunu olan maddelerden. Kahve içerken seramik veya cam tercih etmek bu sorunu önemli ölçüde azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları