Bu Plajları Daha Önce Görmediniz Dünyanın En Garip Plajları

Her insan yazın güzel bir plajda uzunca bir tatil yapmak ister. Tabi zaman ve para gibi sıkıntılar bize engel çıkarır. Şöyle güzel bir plaj üzerinde denize bakarak zaman geçirmek gibisi yoktur. Sahiller tatil için ideal yerler olsalar da bazı sahiller var ki diğerlerine nazaran daha farklı ve tuhaf özelliklere sahipler. Dünya üzerinde bulunan 10 farklı sahili sizin için derledik. Belki de sizin için bu tuhaflıklar ilgi çekici olabilir.

Gizli Sahil
Portekiz sahilleri oldukça meşhur olmasına rağmen içlerinde 2 tanesi var ki denizi görmek için ancak bir mağara deliğinden bakmak gerekir. Algar ve Benagil sahilleri mağara içinde bulunan sahilleriyle çoğu kişi için oldukça ilgi çekici olmuşlar. Şahsen benimde gidip görmek isteyeceğim bir yer.

Siyah Kum ve Buz Parçalarından Oluşan Sahil
Elmasların içinde yüzmek için gidebileceğiniz bir yer var. Kuzey Atlantik okyanusunda bulunan Jukulsaron Glacier Lagoon , volkanik bir adada olan özelliklerden biraz fazlasını taşıyor. Siyah kumlar ile beraber elmas kristalleri ve buz kristalleri de sahilinde barındıran ada tatil için oldukça ilgi çekici bir yer.

Sıcak Su Sahili
Kaplıcada güzel bir tatil için Yeni Zellanda da bulunan Coromandel yarım adası sahili oldukça ilginç ve bir o kadarda tuhaf özellik barındırıyor. Yer altı suları yeryüzüne çıkıncaya kadar jeotermal ısı etkisinde kaynar. Denizdeki gelgit nedeniyle sular çekilince boşluklarda kalan sular kaplıca keyfi için ideal alanlar oluşturur.

Biyolüminesan Plaj
Gece ışıldayan bir sahil kulağa tuhaf gelebilir ama denizdeki planktonlar ışık yayarak bulunduğu sahili baştan aşağı aydınlatabilir. Maldivler de yaşanan bu olay sonbahar ayları oldukça belirgin olmasıyla beraber bu sahile kendine has bir hava kattığı aşikar. Tabi kaç kişi parlayan bir sahilde yüzmek ister o tartışılır.

İç Deniz Sahili
Gelgit nedeniyle sahilde uzaklaşan denize sahip bir plaj olan Gulpiyuri, sahil deniz arası mesafe kimi zaman 100 metreye kadar ulaşabiliyor. Eğer bu sahile gitmek aklınızda varsa sahilin nerede olduğuna dikkat etmekte fayda var. Aksi taktirde 100 metre koşu yarışına katılmış gibi koşmak zorunda kalırsınız.

Kaybolan Deniz
Hindistan ise başka bir gelgit olayı yaşayan sahile sahiptir. Aslında kayalılardan oluşan sahil gelgit oluştuğunda deniz yaklaşık olarak 5 kilometre geri çekilmektedir. Buda ortaya inşalar için güzel bir sahil oluşturuyor. Hintliler ise bunu oldukça iyi değerlendirdiği ortada.

Kabuk Sahili
Hayvanlarıyla meşhur olan Avusturalya`nın sahili için bile aynı durum geçerlidir. Oldukça bolca deniz kabuğuna sahip olan sahil ilginç bir özelliği barındırdığı ortada.

Cam Sahili
Bulundurduğu özellik sayesinde koruma altına alınan Fort Bragg sahili camdan oluşan çakılları sayesinde görenleri hayran bırakabilir. Ne yazık ki bu sahile gidebilmek oldukça zor olsa da
parlayan çakıllara sahip bir sahil tatil için oldukça uygun olurdu.
İlginç ve bir o kadar tuhaf olmasının nedeni bu camların kendiliğinden oluşmasıdır

Papağan Balığı Pisliği
Beyaz ve göz alıcı bir sahillerin aslında nedeni bu kadar ilgi çekici değildir ve bir o kadarda tuhaftır. Papağan balıkları karbonatları sindiremediği için direk dışarı atarlar. Yılda yaklaşık olarak 360 kilogram pislik oluşturabilen bu balıkların pisliği sahilin beyaz olma nedenidir.

Ejderha Yumurtalı Sahil
Yine bir Yeni Zellanda sahili tuhaf bir özellik taşıyor. Eski efsanelerden birine barındıran bu sahil geldikleri kanolar birbirine çarpmıştır. Çarpışma sonucu batan gemilerin parçaları resifi meydana getirmiştir. Denize atılan maddeler ise Moeraki kayalıklarını oluşturmuştur. Sahili daha ilgi çekici kılmanın bir yoluda böyle oluyor.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button