health

Boyun Düzleşmesi Belirtiler Nedir? Nasıl Fark Ederiz

Sağlıklı bir insanda C harfi şeklinde bulunan boyun omurgasının çeşitli sağlığa zararlı nedenlerden dolayı düz bir şekil haline gelerek beyne yeterli miktarda kan gitmesine ve buna bağlı olarak hayati fonksiyonları kısıtlayıcı nitelikte riske girmesi olarak adlandırılan boyun düzleşmesi özellikle içinde bulunduğumuz dönemde sık rastlanan rahatsızlıkların başında gelmekte.

Beynin bazı damarlarına ulaşması gereken kanı engellemesiyle birlikte baş dönmesi ve ağrısı, çabuk yorulma, sırtta uyuşukluk, mide bulantısı, gerginlik ve stres gibi günlük yaşam kalitesini ileri boyutta olumsuz etkileyen bu rahatsızlık, daha başından tespit edilerek kontrol altına alınamazsa ileri ki dönemde omurlarda bulunan disklerin bozularak kalıcı bir boyun fıtığı ve yine boyunda kireçlenme gibi önemli rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Peki, boyun düzleşmesi tedavi edilir mi ? Yöntemleri nelerdir?
Elbette tıpta rastlanmış her rahatsızlığın özellikler insanlar tarafından sıkça yaşanan bir rahatsızlık olmasıyla beraber tedavi yöntemlerinin geliştirildiği gibi boyun düzleşme’sine karşın da bilinen belli başlı ve etkili tedavi alternatifleri mevcut fakat öncelikle boyun düzleşme’sinin hangi evresinde olduğunuzun tespit edilebilmesi için alanında uzman bir fizik tedavi doktorunun görüşünü alarak size bulunduğunuz evrede hangi tedavinin yarayabileceğini öğrenmeniz gerekiyor.

Henüz rahatsızlığın başında iseniz uzmanların önerileri şu yöndedir ki Az veya hiç ışık görmeyen bir ortamda hareketsiz bir şekilde sürekli istirahat ederek rahatsızlık ilerlemeden kurtulma imkanınız var. Eğer ki rahatsızlığınız belli bir dereceye gelmiş yani başlangıca göre bir ilerleme kaydetmişsek, kesinlikle bir fizik tedavi merkezinin rahatsızlığınızın tedavisi için uygulayacağı bir program sonrası gereken tedavinin bir uzman tarafından başlatılması şart.

Boyun düzleşme’sini bir kez yaşadıysanız tamamen kurtulmak ne yazık ki mümkün olmadığı gibi yalnızca nöral terapi ve yine fizik tedavi merkezlerinde uygulanan hidro terapi gibi yöntemleri başvurmanız gerekmektedir. Şayet bu rahatsızlığın ileri boyutlarında meydana gelen bir boyun fıtığı da mevcutsa cerrahi bir işlem gerekecektir.

Bunun dışında boyun bölgesine yapılan sağlıklı yöntemlere başvurularak uygulanan masajlar da o bölgedeki gergin olan sinir ve kasların rahatlayarak yeniden beynin o bölüme ihtiyaç duyduğu kanın ulaşabileceği bir alternatif olabilir

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button