Ana Sayfa / Sağlık / Böbrek Nakli Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar?

Böbrek Nakli Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar?

Böbrek Nakli Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar?

Böbrek yetmezliği sorunu, insanların başına gelebilecek en büyük sorunlardan biri olarak gösterilmekte olup sosyal hayat başta olmak üzere bir kişinin yaşamını bütünü ile etkilenmesine neden olmakta. Yaşam kalitesinin oldukça dip seviyeye gelmesine neden olan böbrek rahatsızlığı, ancak doğru bir şekilde tedavi edildiği zaman yaşam standartlarını yükseltebilmekte. Böbrek nakli, hastalar için en garantili tedavi yöntemi olup yaşanılan sorunların kalıcı olarak sona ermesine neden olmakta. Bununla birlikte alternatif olarak hemodiyaliz, periton diyaliz gibi alternatif seçenekler uygulanmaktadır. Özellikle genç yaştaki kişiler için en garantili tedavi yol olarak gösterilen böbrek nakli, uygun bağışçı bulunmamasından dolayı birçok kişinin yıllarca sıra beklemesine neden olmakta. Uzunca bir süre böbrek arayışına giren bir çok hasta, uygun bir nakil bulması durumunda kaç yıl yaşayabileceklerini de merak etmekteler. Bu yazımız içerisinde Böbrek Nakli Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar? Sorusuna da cevap vermeye çalışacağız.

Bir bebek hastası, uygun bir nakil bulması durumunda alacağız yeni böbrek ile yaşam süresini periton diyaliz ve hemodiyaliz tedavisi gören hastalara göre 3 kata kadar arttırmaktadır. Böbrekler üzerinde çalışma yapan bilim insanları, diyalize giren bir hastanın böbreklerinin yalnızca %5’lik bir kısmını kullandıklarını görmüşlerdir. Böbreğin yapması gereken tüm faaliyetleri makinelere bağlı bir şekilde gerçekleştiren hastalar, diyalizde girmemeleri durumunda yaşamsal olarak kötü vaziyetler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bununla birlikte diyalizin aslında iyi bir şey olmadığını, düzenli olarak diyalize giren hastalarda kalp ve damar sertliğinin meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bu konuda çalışma yapan bilim insanlarının Böbrek Nakli Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar? sorusuna verdiği akademik yanıtı ayrıntılı bir şekilde paylaşacak olursak;

Bu konuda yapılan istatistiklere bakıldığında 0-19 yaş grubunda olan böbrek yetmezliği hastaları arasında, diyaliz tedavisi olan hastaların yaşam süreleri 26 yıl iken, böbrek nakli olan hastalarda 39 yıldır. 20-39 yaş grubunda diyaliz tedavisi olan hastaların yaşam süreleri 14 yıl iken, böbrek nakli olan hastalarda 31 yıldır. 40-59 yaş grubunda diyaliz tedavisi olan hastaların yaşam süreleri 11 yıl iken, böbrek nakli olan hastalarda 22 yıla çıkmaktadır.

Böbrek konusunda çalışmalar yapan bazı bilim insanları, sağlıklı bir böbreğin yaptığı işlemleri Dünya üzerinde yapabilecek bir diyaliz sisteminin bulunmadığını belirtmektedir. Dünyadaki en iyi diyaliz sistemi bile bir böbreğin en fazla 7/1’i kadar faaliyet gösterdiği ifade edilmekte. Bu yüzden dolayı böbrek hastalarının birçoğu diyalize girmek yerine organ nakli sıralarına girerek uygun bir böbrek bağışçısı aramaktadırlar. Böbrek bulma konusunda son derece sıkıntılı olduğunu, her yıl binlerce kişinin organ nakli için sıraya girdiğini söyleyebiliriz. Yukarıda belirtilen süre, bundan bölge, yaşam tarzı, sosyal çevre, psikolojik durum gibi faktörlere göre değişmekte olup daha az ya da daha çok süreleri kapsaya bilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları