Ana Sayfa / Teknoloji / Bluetooth Teknolojisi Nasıl Çalışır? Bluetooth Özelliğinin Faydaları

Bluetooth Teknolojisi Nasıl Çalışır? Bluetooth Özelliğinin Faydaları

Teknoloji alanında Bluetooth Teknolojisinin özel bir yeri vardır. Mobil telefonlar ve mobil bilgisayarlar için iletişime imkan veren Bluetooth Teknolojisi cihazların birbirini görmesini ve veri alış verişi yapmasını sağlıyor. Bluetooth Teknolojisi kablosuz olarak 100 metre mesafeye kadar, (engelsiz) saniyede 720 kilo Bit hızda veri transferini mümkün kılan bir teknolojidir. Haberleşme frekans bandı, modemlerin ki gibi 2,4 GHz bandıdır.

Her bir kablosuz iletişim için özel bir Frekans bandı kullanılmaktadır. Eskiler iyi bilir, uzun dalga ve kısa dalga radyolar da dalga teknolojisi ile çalışırdı. Bluetooth Teknolojisi IEEE 802,15 standardını kullanır. Geliştirilme amacı, birden çok mobil cihazın veri alışverişini sorunsuz yerine getirmektir. Böylece kısa mesafelerde, kabloya gerek olmadan müzik dosyaları, film dosyaları, word ve excel dosyaları kolayca gönderilebilir.

Bluetooth Teknolojisi Nasıl çalışır
Kısa mesafelerde iletişim sağlayan bu teknoloji 1 MHz bandında 79 bluetooth kanalına sahiptir. Fiziksel tabakada kullanılan şey, diğer vericiden yayılan spektrum dalgalarıdır. Haberleşecek olan cihazlar, yakın mesafeye geldiğinde, bağlantı yönetici sistemleri bir birilerini keşfeder ve kablosuz köprü kurarlar. Bu protokole, LMP adı verilir. LMP ile mesaj alış verişi başlar. Karşı tarafta da bir Servis teslimatı yapacak bir protokol vardır.

Böylece 2 cihaz, piconete katılır. Burada ağa katılan her cihaz için eşsiz bir tanımlama işlemi gereklidir. Bunu da B. Global ID yapar. Zaman aralıklarında düzenli olarak frekans atlama işlemi ile veri alış verişi sağlanır. Sınırlı alanlarda, bilgisayarla telefonlar arasında, ya da sadece telefonlar arasında, veya sadece bilgisayarlar arasında veri alış verişi sağlayan bir teknolojidir. Bazı oyun konsolları da kablo derdinden sizi kurtarır.

Yine çevirmeli internet bağlantıları bilgisayarlar arasında , modemler arasında sağlanabilir. Araba sürerken kablo kısıtlaması olmadan bluetooth kulaklık yardımı ile telefonu kullanabilirsiniz. Frekans bandı olarak 2,4 GHz kullanılması bir çok soruna yol açıyor zira modemlerin çoğu da 2,4 GHz bandını kullanıyorlar. Bu nedenle frekans kirliliği , iletişim kopukluğu olabiliyor. Bu sıkıntıları gidermek için ,yeni bluetooth teknolojisinde frekans bandı 5,8 GHz ye çekildi.

Bir önceki yazımız olan Xiaomi Mi A2 Nasıl Olacak? Xiaomi Mi A2 Genel Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları