Blogspot Nedir? Ne İşe Yarar?

Blogspot Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet ile tanışan bir çok kişi, kendine özgü oluşumlar kurarak hayal dünyasında yer alan fikirleri ve düşünceleri birçok kişiyle paylaşmayı çalışmakta. Kimi zaman hayal dünyasını, kimi zaman yaşadıklarını, kimi zaman ise düşüncelerin aktarmak isteyen birçok kişi kendisine ilk olarak bir blog açmak istemekte. Internet ile arası çok iyi olmayan birçok kişi, internet sitesi kurmaya cesaret edemedikleriniden dolayı bu fikirlerini gizlemek istediklerini dile getirmektedir. Oysa, blog açmak için hangi bir bilgi birikimine gerek olmadığını, birkaç servis üzerinden birkaç dakika içerisinde kendinize özgü bir blog kurabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Google, internet dünyasının en büyük platformu olarak gösterilmekte olup dijital alanın patronu olarak adlandırılmakta. Kendisine blog açmak isteyen kişilere ücretsiz olarak hizmet vermek için hayata geçirdiği blogspot sistemi birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Blogspot, yukarıda da belirttiğimiz üzere tamamen Google’a ait bir hizmet olup yaklaşık 10 yıldan beridir aktif olarak kullanılmakta. Blogspot üzerinden kişisel bir blog hazırlayabilir, bunun yanında müzik, sağlık, finans, ekonomi gibi birçok dal üzerinden blog açarak internet sitenizi kolay bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Her türlü kategoriden her türlü içeriği paylaşabileceğiniz bu alan, kullanıcılarından herhangi bir şekilde ücret talep etmemekte. Örneğin; PHP ya da WordPress tabanlı bir internet sitesi kurmak istemeniz durumunda internet sitesi barındırma hizmeti için (hosting – sunucu) her yıl yüzlerce lira para ödemek durumunda kalabilirsiniz. Blogspot içerisinde böyle bir olayın bulunmadığını hosting servisinin tamamen Google tarafından karşılandığını söyleyebiliriz. Herhangi bir ücret olmamasından dolayı ve blogspot sisteminin son zamanlarda giderek gelişmesinden dolayı birçok kişi internet üzerinde sürdürmüş olduğu hizmetlerini blogspot’a taşımaya çalışmaktadır.

Blogspot üzerinden açtığınız internet siteleri için siteadresi.blogspot.com şeklinde ücretsiz bir domain kullanabileceğiniz gibi herhangi bir şirket üzerinden ücretli bir şekilde alacağınız .com, .net, .org, .co gibi yüzlerce uzantıyı da rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Alan adı yönlendirme konusunda herhangi bir sınırlandırmada bulunmayan Google, kullanıcıların her isteğine olumlu yanıtlar vermek üzere çalışmalarını sürdürmekte.

Blogspot Site Düzenlemesi

PHP ya da WordPress tabanlı internet sitelerinin tema ayarları başta olmak üzere birçok altyapı çalışmaları için düzenlemeler yapmak istenilmesi durumunda teknik bilgi gerektiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte FTP tarzında ekstre programlara gerek duyabilir, düzenlemelerinizin aktif hale gelebilmesi için FTP’ler aracılığı ile hosntig adresinize yükseltmeniz gerekecektir. Blogspot’da böyle bir durumun olmadığını, Gmail adresi ile yapılan bir giriş sonucunda lazım olan her şeyi Blogspot paneli üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğinizi söyleyebiliriz. Tema düzenleme, kategori oluşturma, renk seçeneklerini değiştirme gibi birçok işlemler, blogspot penceleri üzerinden rahat bir şekilde ayarlanabilmekte. Biraz önce de değindiğimiz gibi bu servisten faydalanabilmeniz için kesinlikle bir Gmail adresine sahip olmanız gerekmekte. Hesabın eski ya da yeni olmasını herhangi bir öneminin bulunmadığını da söyleyebiliriz.

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button