Ana Sayfa / Teknoloji / Bitcoin Nedir? Bitcoin Hakkında Merak Edilen Herşey!

Bitcoin Nedir? Bitcoin Hakkında Merak Edilen Herşey!

Bugün 9. Yaşına giriş yapan Bitcoin konusunu ele alıyor, kripto paralar hakkında merak edilen her detayı en ince ayrıntısına kadar sizlere sunmak istiyoruz. İlk olarak Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında e-mail listesi üzerinden dağıtılmaya başlanan Bitcoin, 2009 yılında ilk blok zincirini kurarak madencilik faaliyetlerini aktif etti. Üretim konusunda birçok kişinin yanlış ya da geçmiş dönemlere ait bilgiler içermesinden dolayı bu konuyu başından sonuna kadar değinerek kişilerin nasıl üretim yapabileceklerinden bahsetmeye çalışacağız. Bilgisayarların belirli donanımları üzerinden yapılan madencilik sisteminde karmaşık olarak tasarlanan yazılımsal blokların çözümlenme işlemi yapılmaya çalışılmakta. Yapılan her çözüm karşılığında sistem kişilere belirli oranda Bitcoin vermekte. Kurulduğu ilk günlerde standart kullanıcı bilgisayarları üzerinden madencilik yapma olanağı sunarken günümüzde oldukça güçlü bilgisayarlar üzerinden madencilik faaliyetleri yürütülmeye çalışılmakta. Üretim alanı ile ilgili detaylı bir bölümü alt başlık olarak incelemeye çalışacağız.

Başlıca Kullanım Alanları

Bitcoin uzun bir süre sadece yatırım alanı olarak görülmüş, alım ve satım üzerinden değerine değer katmaya çalışmıştır. Maalesef ki hiçbir devlet ve hükümet kripto paralara sıcak bakmadığı için bu tür paraları geçerli olarak görmemiş, ülkelerinde kullanılması durumuna sınırlandırmalar getirmiştir. 2017 yılının başlangıcı ile beraber giderek yaygınlaşan Bitcoin, kendisini kanıtlamaya başlamış ve geçerli olarak kabul edilen para birimleri içerisinde yer almaya başlamıştır. Günümüzde Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülke içerisinde turizm, inşaat, gıda, sanayi, restoran, kafe, taksi, sağlık hizmetleri, güzellik merkezleri ve online alışveriş siteleri içerisinde geçerli olup ürün bedeli olarak ödenebilmekte. Ülkeden ülkeye bu listenin daha da uzayabileceğini, emlakçı, avukatlık bürolarının, marketlerin, özel doktorların dahi ödemelerini Bitcoin üzerinden aldıkları görülmektedir. Yatırım aracı olarak görülmesi ve değerinin her geçen gün artması artık dijital paraların hayatımıza daha çok müdahale edebileceklerini söyleyebiliriz.

Bitcoin Üretimi

Satoshi Nakamoto, hazırlamış olduğu yazılım sayesinde belirli algoritmaların çözümü ile Bitcoin üretilebildiğini ifade etmekte. Bu algoritma yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en karışık sistemlerinden birisi olarak gösterildiğini ve asla kırılmayacak bir yapıya sahip olduğu belirtilmekte. Algoritma toplamda 21 milyar adet Bitcoin üretmek üzerine kurulmuştur. 9 yıllık süre içerisinde 17 milyar adedin çıkartıldığını ve 4 milyarlık bir BTC’nin çıkarılmak üzere beklediğini söyleyelim. Kazım işlemi her geçen gün zorlanarak çıkarılan tutarların düşmesine neden olmakta. 2010 yılında kişisel bir bilgisayar üzerinden günde 50 bitcoin çıkarabilen kişiler, bugün üst düzey bir bilgisayar ile ayda 1 adet bitcoin dahi çıkaramamaktadır. Bilgisayarların sahip olduğu ekran kartlarının gücünden yararlanarak yapılan işlemler her geçen gün zorlaştığını, bu alanda üretim yapan kişilerin binlerce ekran kartı ile işlemleri gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar sonucunda madencilik işlemlerinin 2034 yılına kadar devam edeceğini, bu tarihe kadar Bitcoin’in insan hayatı içerisinde kağıt paranın yerini alabilecek kadar gelişeceğini ön görmekteyiz. Üretim yapmak isteen kişiler öncelikle ekipmanların masraflarını, elektrik masrafını, alt yapı masrafları ve bakım onarım masraflarını göz önüne alacak şekilde bu alana giriş yapmaları gerekmektedir. Üretimler sırasında ciddi bir elektrik tüketiminin yaptığı bu alanda deneyimli kişiler tarafından ifade edildiğini de okuyucularımıza hatırlatmak isteriz.

Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Eğer bir Bitcoin ağ üzerinde bulunan online cüzdanlar üzerinde saklanıyor ise istenilen zamanda istenilen hesaba transfer edilebilir.
  • Yapılan işlemler kesinlikle hesap sahiplerinin denetiminde olmalıdır. Bir işleme onay vermeniz durumunda geri dönüşünün olmadığını hatırlatalım.
  • Bitcoin transferi kişilerin saniyelerini almaktadır. Transfer işleminin onaylanması yapılan transferin bakiyesine göre 10 dakika ile 10 saat arasında değişkenlik göstermektedir.
  • Bitcoin değeri anlık olarak değişebilmektedir Saniyeler içerisinde elinizde bulunan bakiyeler sizleri zengin de edebilir, zarar da ettirebilir.
  • Üretim aşamasının henüz tamamlanmamasından dolayı gelişiminin halen devam ettiği ifade edilmekte.
  • Bitcoin ağında son 7 yıldan bu yana hiçbir şekilde arıza ve sorun meydana gelmemiştir. Oluşturulan algoritmanın güvenilir ve sağlam kalabilmesi için özel ekiplerin daima denetim yaptığı söylenmekte.

Bitcoin Kullanımı Gerçekten Anonim mi?

İnsanlar bir yerden Bitcoin almak ya da ürettikleri bitcoinleri saklamanın nasıl olduğunu da merak ederler. Sahip olunan bilgisayarlar, flash bellekler, akıllı telefonlar, hard diskler cüzdan olarak kullanılabilecek çevrimdışı kaynaklar arasında gösterilmekte. Bununla beraber internet ağlarında geçerli olan, borsalar içerisinde güvenilir çevrimiçi cüzdanlarda oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz cüzdanlar bir dizi harf ve rakamdan oluştuğunu hesap sahibi ile ilgili herhangi bir detay vermediği gözlemlenmekte. Bir kişiye Bitcoin göndermek ya da almak istdiğiniz zaman cüzdan numaranızı vermek ya da istemek yeterli. Yapılan işlemler tamamen anonim olup herhangi bir merkez tarafından kontrol edilememekte. Bu nedenle birçok ülke kara para aklama işlemlerinin Bitcoin üzerinden yapılacağı düşüncesi ile kripto paralara hiçbir zaman sıcak bakmamakta. Sonuçta ticaretin kimler arasında yapıldığı, ticaret sırasında gönderilen BTC miktarı kesinlikle bilinmemekte. Ülkeler bu gibi bilgileri kontrol etmek istediklerinde de karşılarında bir yetkili bulamamakta. Bitcoin Kullanımı Gerçekten Anonim mi? Sorusuna anonim olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin transferi konusu da en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Banka transferleri genel olarak havale ve EFT olarak 2’ye ayrılmaktadır. EFT işlemleri mesai saatleri içerisinde yapılırken belirli oranda komisyonlar ödenmekte. Havale 24 saat yapılabiliyor olmasına karşın hesapların aynı banka bünyesinde yer alması gerekmekte. Dijital ya da kripto paralarda ise herhangi bir saat sınırı olmadan istenilen hesaba gönderim yapmasından dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmekte.

Bir önceki yazımız olan Nüfus Cüzdanı Sureti Nerden Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları