Ana Sayfa / Teknoloji / Birim 731 ve İshii Deneyleri

Birim 731 ve İshii Deneyleri

Birim 731 ve İshii Deneyleri

Savaşların bilinen yüzünden ziyade birde halktan gizlenen tarafları vardır. Saklanan, üstü kapatılan… Karanlık düşlere, kirli emellere kurban giden masum insanların hiç bilinmeyen sonları hep saklanır.

731.Birim, Japon İmparatorluk Ordusu’nun İkinci Dünya Savaşı döneminde kimyasal, biyolojik silahları üretebilmek için kullandığı birimdir.

731.Birim savaş sırasında yakaladığı esirler üzerinde, hiçbir kriter aramadan yaptığı canice deneyler savaş sürerken binlerce insanın ölüne neden oldu. Kayıpların gizli tutulması için 731. Birim su arıtma alanı olarak gösterildi.

Kurbanlar üzerinde yaptıkları deneylerle, denek olarak kullandıkları esirlere çeşitli virüsler enjekte edilmesi ve anestezi kullanılmadan bazı organlarının alınması gibi yürek burkan çalışmalar yapıldı. Bu deneyler içerisinde kan kaybı hakkında bilgi edinebilmek için kol ve bacaklarının kesilmesi, esirleri yüksek derecede sıcak ve soğuk ortamlara koyarak bedenlerinin çürüme ve donma süresini tespit etmeye çalışmışlardır.

Santrifüjlere konulan kurbanların can verene kadar merkezkaç kuvvetine maruz kalması, gaz odalarına tıkılarak birbirinden farklı kimyasal deneyler uygulanması ve kurbanlara hayvan kanı enjekte edilmesi gibi insanlık dışı deneyler yapılmıştır.

731.Birim’de görevlendirilen Dr. Ken Yuasa 2007 yılında Japon Times’a verdiği röportajda bu deneylerin gerçekleştirildiğini ifade etmiştir. “İlk deneyim boyunca çok korktum. Ancak ikinci deneyimde işler daha kolaylaştı. Üçüncü deneyimde ise bunu yapmaya gönüllü oldum.”

Benzer bir ifadeyle Japon İmparatorluk Ordusu askeri Yoshio Shinozuka da 1997 yılında yaşananlar için “731. Birim üyesiydim. İnsan olan birisinin hiç yapmaması gereken şeyleri yaptım.” İfadelerini kullanmıştır.

Savaşın suçluları

Japon ordusu için gizli bir çalışma olan biyolojik savaşın  ön deneylerine 1932’de başlanmıştır. 1936 senesinde 731. Birimin kurulması konusunda öncü olan Dr. Shiro Ishii ikinci Çin-Japon savaşlarında da insan deneylerinden sorumlu olarak 731. Birim’de Korgeneral Rütbesine yükselmiştir. Ishii’nin bu savaşlar esnasında Japon toplama kamplarından elde ettiği binlerce Rus ve Çinli insan üzerinde yaptığı insanlık dışı deneylerde hatrı sayılır miktarda insan can verdi.

1945’de Pasifik Savaşı’nın Japonların aleyhine sonuçlanması nedeniyle Japon Birlikleri 731. Birim’de gerçekleştirilen insanlık dışı deneylerinin izlerini silmek için birimi havaya uçurmuştur.

Katliama dair bütün bilinenlerin unutulması amacıyla Ishii 731. Birim ordusunda yer alan 150 kişinin katlini emretmiştir.

731. birim, Dünya Savaşı ardından ABD işgal yetkililerinin tutukladığı Ishii ve çalışanları, deney bilgilerinin ABD hükümetine verilmesi karşılığında 1946 yılında Tokyo mahkemesi savaş suçları savcılığından dokunulmazlık hakkı kazandı. Japon Ordusunda görevli Mikrobiyolist Masaji Kitano 1942 senesinde 731. Birime komutan tayin edilmişti. Ishii’den sonra ikinci yetkili olan Kitano, 1945’de Japonya’nın yenilmesinin ardından savaş suçlusu olarak Şhangay’da tutuklanmıştır. 1946 yılında ise ülkesine geri dönmüştür.

Savaşın sonuçları

731.Birim’in kurulmasından sorumlu bireyler savaş sonunda yakalanmıştır. Ancak ABD yapılan deneyler sonucunda elde edilen bilgileri teslim almak şartıyla savaş sorumlularını sığınmacı olarak kabul etti ve 731. Birim deneylerinin sonuçlarına sahip oldu.

Sovyetler Birliği o dönemde ele geçirdiği savaş sorumlularını Khabarovsk SSM’de yargıladı.

Elde edilen 12 kişi esir kamplarında 2-25 yıl aralığında değişken hapis cezasına çarptırıldı ve elde edilen deney bilgilerini ABD gibi biyolojik silah yapmak için kullandı. Japonların kurduğu 731. Birim’de deneklerin ve Çin-Japon Savaşı’nın toplam kurban sayısı yaklaşık 580 bin olduğu tahmin edilmektedir. 731. Birim’de geliştirilen biyolojik ve kimyasal silahlar yalnızca Çin’de 200 bine yakın insan öldürmüştür.

Deneklerin %95’i Çin ve Kore asıllı, kalanları ise Güneydoğu Asya, Pasifik adaları ve diğer müttefiklerden alındığı bilinmektedir.

731. Birim deneyleri, yaşanılan dönemin en büyük insanlık suçu olarak gösterilmesine karşın hiçbir şekilde karşı çıkılmamış, soykırım olarak gösterilmemiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlar bilim ve insanlık adına kullanıldığı da iddialar arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Superonline Wi-Fi Şifresi Değiştirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları