Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Bir Müslüman Evrime İnanabilir Mi?

Bir Müslüman Evrime İnanabilir Mi?

Konuyu bilmek ayrı bir olgu iken konuya inanmak bambaşka bir olgudur. Dolayısı ile burada Müslüman olan ve eğitim sistemi içerisinde yer alan herkes evrimi bilir çünkü derslerde geçer fakat bunun gerçek olmadığını bir Müslüman bilmeli ve ona göre davranmalıdır. Evrimi bilip detaylıca öğrenip onu çökertmeye çalışmak bir Müslüman için sevaptır hayırlıdır. Elbette bu yönden dikkat edilmesi gereken husus öğrenmek ve inanmak arasında ki farktır kişi eğer evrime teslim olursa sapıtarak dinden çıkmış olur.

Bazı bilim aşığı olarak kendini tanıtan ve Müslümanım diyenler ise Evrimin tamamen Allah’ı yok saymak ve kainatın yoktan var olduğuna dayanak sağlamak amacı ile oluşturulduğunu unutup evrime de inanıyorum Allah Teala’ya da diyorlar. Bu grup çok sapkın bir gruptur. Çünkü ne evrimi tam bilmektedir ne de Allah Teala ve kurallarını. Yaratılış açıktır eskiden İslam alimleri Fen ve teknolojide en ileri seviyede idiler. Avrupa tüm ilmi Müslümanlardan almıştır. Dünya’da bilimin en ileri olduğu çağ Endülüs Emevi Devleti’nin olduğu çağdır. Endülüs bilimde ulaşılacak en uç noktalara ulaşmıştır.

Ateizme inanan evrimciler ise tek hücreden başlayarak evrimleşme ile tüm canlıların zaman ile oluştuğu iddia etmektedirler. İnsanı da evrimin son halkası olarak adlandırmaktadırlar. Evolotion kelimesinden türettikleri her şeyi doğal biyolojik Allah’ın yarattığı tüm uyum ve gelişimlere yerleştirerek sanki kendi teorileri olmadan biyoloji ve bilim bitecekmiş gibi gösteriyorlar. Böylece evrim sanki ayetmiş gibi bilim dünyasında yer alıyor halbuki evrim teorisi yokken de gelişmemiş iken de bilim vardı ve ileri dereceler idi.

Allah Teala için boşluk yoktur ve Allah Teala her an yaratma halindedir. Bu vesile ile her an kainatta yenilenme süreci ve farklılık meydana gelmektedir. Bu evrim değil Allah Tealanın sanatı ve gücüdür. Zaman ile insanda ve dünyada değişim olması normaldir. İnsan uyum sağlayan bir varlıktır diğer varlıklarda çevreye uyum sağlayacak şekilde yaratılmıştır bu yaratılıştan gelmektedir fakat bunu evrim ile alakalı olarak adlandırıyorlar böylece İslam’ı güçsüz evrimi güçlü görüyorlar. Halbuki tek fail vardır o da Allah azze ve celledir. Bilimsel bulgular içerisinde başkalaşma ve değişimleri için evrim kelimesini kullanan bir insan Allah Teala ve kurallarına ayetlerine ters düşmedikçe sadece bu kavramsal ifade ile dinden çıkmaz.

Müslüman bir insanın evrimi de en iyi şekilde bilmesi gerekir. Ama öncelikle dinini iyi bilmelidir. Bu tür teorileri İslam alimleri etraflıca araştırıp ondan sonra paramparça etmiştir. İyi bilmekten maksat çökertmektir. Allah ve Rasülünün yolu dışındaki her yol sapıklıktır.

Son olarak bir önceki yazımız olan Satranç Oynamak Dinen Sakıncalı Mıdır? Oynamak İsteyenler Hangi Fetvayı Almalıdır? başlıklı makalemizde haram, satranç ve satranç haram mı hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları