Bir İsteğin Gerçekleşmesi İçin Okunacak Hacet – Dilek Duası

Dua insanlar arasında ve yaratıcı (ALLAH) arasında olan iletişim aracı olarak bilinmektedir. İnsanlar zor zamanlarda sığınmış oldukları yüce Allaha dualar aracılığıyla iletişim kurabilmektedir. Şüphesiz Allah-u Teala bütün insanları görebilmekte ve nerede kimin neye ihtiyacı olduğunu bilebilmektedir. Yani nerede olursanız olun elinizi Allaha açtığınız zaman etmiş olduğunuz duaları Allah görebilmektedir. Dualarınız kabul olması için tabi ki de Allah yolunda olan kişiler olmalısınız. İnsanoğlu hayatlarında yüzlerce yanlışlıklar yapmaktadır. Fakat ne olursa olsun insanlar Allaha sığındıkları zamanlarda duaları karşılıksız çevrilmeyip elbet bir gün gerçekleştirilmektedir. Nasıl insanlar yağmur yağmadığı zamanlarda Allaha sığınıp dua edebiliyorsa, dilemiş oldukları isteklerin gerçekleşmesi içinde dualar bulunmaktadır.

Bir İsteğin Gerçekleşmesi İçin Okunacak hacet Dilek Duası

Bir İsteğin Gerçekleşmesi İçin Okunacak hacet Dilek Duası insanların istemiş oldukları şeylerin geçekleşmesi için yaptıkları dua olarak bilinmektedir. İnsanlar sürekli olarak bir şeyler istemektedir. Bu açık ve gerçek bir şekilde kanıtlanmıştır. Allah ise insanların daima yapmış oldukları duaları geri çevirmeyerek kullarına istedikleri şeyleri vermektedir. Fakat insanlar verilen nimetlerin farkına varmadan ve nasıl geldiğini anlamadan hiç anlamadığı şekilde harcamaktadır. Aslında önceden yapmış olduğu duanın zamanla kabul oluşu ve insanlara verilmiş olması kimseyi uyandırmamaktadır. Bu yüzden sizlere verilmiş olan ve sunulmuş olan her şeyin karşılığında Allaha şükür ederek dile getirmeniz gerekiyor. Bu Allah’ı daima hatırladığınız ve vermiş olduğu nimetlerin şükür etmenizi sağlamaktadır.

Hacet Dilek Duasının Gerçekleştirmesi İçin Ne Yapılmalı?

Bir duanın gerçekleştirilmesi için öncelikle daima Allah yolunda ilerlemeniz gerekiyor. Sizlerden istenmiş olan kulluk kuralları eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekiyor. İslam’ın şartları arasında yer almakta olan namazı hiç eksiltmeden devamlı olacak şekilde kılmanız lazım. Daha sonrasında AbdülehadSerhendi hazretlerinin buyurmuş olduğu cümleyi 70 kere tekrarlamanız lazım. Ayetlerde yorumlanmakta olan bu cümle eğer kim Allahtan bir şey dilemiş ise ve istediği şeyin gerçekleşmesini istiyorsa bu duayı 70 kere okuduktan sonra istemiş olduğu durumun muradına erecektir. “Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, YâKavî, Yâ Kâdir” olarak bizlere bildirmektedir.

 

Hemen herkesin hayatı boyunca bazı istekleri bulunmaktadır. Bu isteklerin bir kısmı hiçbir şey yapmaya gerek kalmadan gerçekleşirken bazılarının gerçekleşmesi için beklemek, sabretmek ve bazı manevi değerlere sığınmak gerekmektedir. Dinimiz bu gibi durumlar için her zaman sığınılabilecek en doğru yerdir. Allah (C.C.)’ın izniyle istenen dilekler doğru biçimde istenmeleri ve okunacak güçlü dualar yardımıyla kısa sürede gerçekleşebilir. Allah (C.C.) bir istediği ol dediği anda oldurabilecek güce sahiptir. Ancak kişinin bu isteğin getireceği sonuçlara hazır olması ve bu istediğini hak etmesi gibi etmenler sebebiyle bazı istekler için çaba sarf etmesi ve okuyacağı duayla bunu niyaz etmesi gerekecektir.

Dualar her şeyin sahibi olan ve bizi ve tüm mahlukatı yaratan Allah’la kul arasında bir iletişim aracıdır. Dua ile rabbimizden manevi isteklerimizi talep edebileceğimiz gibi dünyevi birtakım talepler için de duaya başvurabiliriz. Elbette duanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği Allah (C.C.)’ın takdirindedir. Ancak bizlerin görevi uygun dua ile rabbimizden isteğimizi niyaz etmek ve sabırla beklemektir. En uygun zamanda isteğimiz gerçekleşecektir. Eğer o istek bizim için hayırlı değilse Allah (C.C.) onu bizden uzaklaştıracaktır. Bu da aslında Allah (C.C.)’ın sevgili kullarına bahşettiği bir lütuftur. Biz insan oğlu beşer olmamızdan ötürü bize neyin iyi geleceğini, neyin engel teşkil edeceğini bilemeyiz. Rabbimiz tüm geçmişe ve geleceğe hakim olmasıyla o niyete dair sonuçlar eğer hayırsızsa sevgili kullarının isteklerini geri çevirecek, eğer hayırlıysa kabul edecektir. Bu nedenle dua okumanıza rağmen isteğiniz gerçekleşmiyorsa bunun sizin için en hayırlı olan olduğunu bilerek hareket etmekte fayda vardır.

Niyet duaları çok çeşitli biçimler de yapılabilmektedir. Bu konu için Esma-ülhüsnalar kullanılabildiği gibi rivayet edilen dualardan da seçim yapılarak niyetiniz için okuyabilirsiniz. Farklı duaları denemekte niyetin gerçekleşmesi bakımından fayda bulunmaktadır. Dilek duaları edilmeden önce namaz kılarak niyette bulunmak duanın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Abdest alıp temiz bir şekilde Allah’ın huzuruna çıkmak ve duayı yüksek sesle değil ancak kendinizin duyacağı bir sesle okumak gerekmektedir. İsteklerin gerçekleşebilmesi için özel günler olan perşembe gecesi, kandiller ve kadir gecesi gibi zamanlarda dua okumak duanın gücünü arttıracaktır.

Dilek Hacet Duası;

Estagfirullahеl’azîmеllеzî lâ ilahе illâ hüvеlhayyеlkayyûmеvееtûbüilеyh

Meali: Razı gelmediğin her türlü şеydеn, yaptıklarımı affеyle, yapmadıklarımı yapmaktan koru, Kеndisindеn başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum vе Azîm olan Allah’a istiğfar еdеrvе günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.

İstekler İçin Okunacak Olan Esma-ül Hüsnalar;

Aşağıda bulunan esma-ülhüsnaların 70’er kez okunması gerekmektedir.

“Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, YâKavî, Yâ Kâdir” zikreden her kimsenin allahüteala muradını yakın zamanda nasip eder.

Her kim ki SalatenTüncina duasını sürekli olarak zikrederse Allah-ü Teala onun tüm isteklerini kabul eder.

SalatenTüncina :

AllahümmеsallialâsеyyidinâMuhammеdinvеalââl-i sеyyidinâMuhammеdinsalâtеntüncînâbihâmincеmî’ilеhvâl-i vеl-âfâtvеtakdîlеnâbihâcеmî’alhâcâtvеtütahhirünâbihâmincеmi’issеyyiâtvеtеrfе’unâbihâa’lеddеrеcâtvеtübеlligunâbihâaksеlgâyâtmincеmî’ilhayrât-i fil hayâtivеba’dеl-mеmât.

Her kim ki gerçekleştirmeyi düşündüğü şey için 2 rekat namazını kılıp Hz. Muhammed  SAV efendimize salavat getirdikten sonra aşağıda bulunan duayı okursa Allah-ü Teala ona istediğini bahşedecektir;

İlginizi Çekebilir:Çok İstenen Bir Dilek İçin Fetih Suresi Okumak

Dilek Duası :

Lâ ilâhе illâllah-ül-halîm-ül-kеrîm. SübhânallahiRabb-il-arş-il-azîm. ElhamdülillâhiRabbilâlеmin. Es’еlükеmûcibâtirahmеtikеvеazâimimağfirеtikеvеlganîmеtеmin külli birrinvеssеlâmеtеmin külli ismin lâ tеda’ lîzеnbеn illâ gafеrtеhüvеlâhеmmеn illâ fеrrеctеhüvеlâhâcеtеnhiyеlеkеrıdan illâ kadaytеhâyâеrhâmеrrâhimîn.

Türkçe Olarak Okunacak Dilek Duası :

Rabbim Sana yalvarıyor ve senden istiyorum. Âlеmlеrеrahmеt olarak göndеrdiğinSеvgiliPеygambеrinMuhammеdalеyhissеlamın yüzü suyu hürmetine, sеndеn istiyorum. Ey çok sеvdiğimPеygambеrimMuhammеdalеyhissеlam! Sеnivеsilееdеrеk, Rabbimе yalvarıyorum. Sеnin hatırın için duamı kabul еtmеsini istiyorum. Ya Rabbi! Bu yücеPеygambеrin bana şеfaatçi olmasını nasip еylе! Onun hürmеtinе duamı kabul еt..

 

Hayatımız boyunca birçok istekte bulunuruz. İşimizde patrondan, evde ailemizden veya sokakta diğer insanlardan belirli isteklerimiz mevcuttur. Bu istek ve dileklerin gerçekleşmesi için bize de düşen sorumluluklar mevcuttur. Örneğin daha fazla kazanmak için daha fazla çalışmamız gerekir. Bu gibi durumlarda istenilen şeye ulaşmak adına çok çalışmalıyız. Kolaylık dini İslam içerisinde de istekler dua yoluyla Rabbimize iletilir. Bu sayede istenilen şeye ulaşmak için O’na sığınılır. Dualar yaratıcımızla aramızdaki en etkili iletişim yöntemidir. Dualarımız sayesinde Allah (cc) ‘den yardım ister, dileklerimizi iletiriz. Genel olarak zaten af dilemek ve cennete gitmek adına sürekli dualarda bulunuruz. Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla besmele çeker, sürekli bizi affetmesi için dua ederiz. Doğru dualarla Rabbimize ulaşmak ve ondan yardım dilemek mümkündür. Örneğin Yasin Suresi Kur’an-ı Kerim’de çok özel bir yere sahiptir ki Peygamber Efendimiz (sav) “Her şeyin kalbi vardır, Kur’an’ın kalbi de Yasin Suresidir” buyurmuşlardır. Yasin suresi yardımıyla birçok dileğimiz gerçekleşebilir. Özellikle rızık, giyim ve hastalık konularında yardım dilemenin en güzel yolu Yasin-i Şerif’i okuyup Allah’a dua etmektir.

Hayatımız içerisinde ye’se düşmemeliyiz. Her şeyde bir hayır olduğunu belirterek yolumuza devam etmeliyiz. Şüphesiz ki Allah en doğrusunu bilir ve kurgular. Sonuç olarak şer gördüğümüzden hayır, hayır gördüğümüzden de şerle karşılaşabiliriz. Allahü Teala bizim için en iyisini ve doğrusunu seçecektir. Tam bir teslimiyetle Rabbimize döneceğimiz güne dek Peygamber Efendimiz (sav) izinde, Allah’ın yolunda olmak zorundayız. Dileklerimizin gerçekleşmesi adına edeceğimiz dua şu şekildedir; “Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh”

Duanın Türkçesi ise şunu işaret eder; “Harama ulaştığım her konuda beni affet, senin doğru görmediklerini yaptıysam affet, senin isteklerini yapamadıysam affet, tekrar bu hatalara düşmemem için beni koru. Hay, Kayyum ve Azim olan Allah’tan başka ilah yoktur, tüm günahlarımdan pişman olup yalnız O’na sığınırım.”

Dileklerinizin gerçekleşmesi adına zikir içerisinde de bulunabilirsiniz. “Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Kavî, Yâ Kâdir” şeklinde birleşik olarak tam yetmiş kere okunarak zikir yapılır. Zikir sonunda içten gelen dua edilir. Abdülehad Serhendi Hazretleri bu zikir sonrası edilecek duanın Rabbimiz tarafından kabul edileceğini buyurmuşlardır.

Dualarımız arasında Hazreti Muhammed Mustafa Efendimizi (sav) anmak önemlidir. Allah’ın en sevdiği kulu ve bizim de Peygamberimiz (sav) adına edeceğimiz dualar daha doğrudur. Dualarınızda Hz. Resulullah (sav) Efendimizi aracı kılmak dualarımızın kabul olmasını kolaylaştıracaktır.

Şüphesiz bizim hakkımızda en iyi kararı da en iyi yolu da bilen Allah’tır. Dualarımızı kabul etmek veya reddetmek yalnızca O’na mahsustur. Bu sebeple isyana düşmeden düzenli olarak isteklerimizi dua yoluyla belirtmeliyiz Unutmayın ki “çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.”</strong

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button