Bilimin Son 10 Yılda Keşfettiği Mucuzeler

Teknolojinin gelişimi en çok bilime yaradı diyebiliriz. Son 10 yıl içinde keşfedilen mucizeler adeta insanoğlunun geleceğini yeniden yazmasına yardımcı olacak diyebiliriz. İşte bilimin son 0 yılda keşfettiği mucizeler.

Kök Hücreler


Kök hücreler tıpkı vücudumuzun diğer hücre ve organları gibi muhteşemdi ancak onlardan ayrılan yönü kendini yeniden programlayabilmeleridir. Eğer vücutta eksik olan bir hücre varsa kök hücreler oraya intikal eder ve eksik olan hücrenin birebir aynısı olacak şekilde kendini klonlar.
Tarihin En Büyük Karadeliği

2009 yılında astronotlar yeni keşfedilen bir karadeliği incelemek için yola çıktı. Oldukça küçük zannettikleri bu karadelik aslında en büyük kara delikten 10 bin kat daha büyük çıktı. Güneşten 40 milyar kat büyük olan bu karadelik dünyamız ile yaşıt.

Hafıza

2014 yılında bilim insanları fare beyni üzerinde yaptıkları deneyde olumsuz hatıralar olumluya, olumlu hatıralar ise olumsuza dönüştürülmeye çalışıldı. Deneyden sonra farelerin gözleri parlamaya başladı. Bu parlamadan sonra olumlu olan hatıralar trajediye, olumsuz hatıralar ise mutlu günlere dönüştü. Bu deney birçok psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

İnsan beyni gibi çalışan işlemci

Bunu 5 yıl önce açıklamış olsaydı bize bilim kurgu filmlerinden baya etkilendiğimizi söylerdiniz ama 2014 yılında bu gerçekleşti. Normal bir işlemciye göre 10.000 kat daha tasarruflu olan bu işlemci insan beynini taklit edebiliyor.

Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir

Yine 2014 yılında 1.024 tane kilobot bir araya getirildi ve onlara yıldız şekli almaları emredildi. Emri alır almaz harekete geçen cihazlar ilk başta afalladılar ancak sonrasında düzeni yakalamayı başardılar. Birbirine çarpanlar ve nereye gitmesi gerektiği konusunda fikri olmayanlar yanındakilere sordu ve sonunda mükemmel bir yıldız ortaya çıktı. Peki, bu ne anlama geliyor. Bu sayede kan hücrelerine ilaveler yapılabilir. Depremlerde insanlar kurtarılabilir, yangınlar kolaylıkla söndürülebilir ve tabi savaşlarda kullanılabilir. Hatta insanlara karşı savaş ilan edebilirler.

Karanlık Madde

Karanlık madde veya karanlık cisim yüzlerce bilimkurgu roman ve filmlerine konu olmuş tanımlanamayan maddedir. Bundan 9 yıl önce Amerika’da keşfedilen metal üzerinde karanlık maddeye ulaşılmıştır ancak henüz herhangi bir bilgi paylaşılmamıştır.

Mars ve Su?

Nasa’nın 2015 yılında Mars’a ait yayınlanan fotoğraflarda dönemsel olarak bir çizginin gözlemlendiği fark edildi. Aslında bu Mars’ta su olduğunun ilk resmi kanıtıydı. Peki, Mars’ta hayat var mı işte sıradaki merak konusu bu oldu.

Yeniden Kullanılabilen Roketler

Elon Musk SpaceX projeleri üzerinde çok uğraştı ve bu uğurda milyarlarca dolar harcadı. Şimdilerde insanlar bu duruma alıştı ve yeni SpaceX projelerini gözlemliyor. Yapılan bir roket Mars’a gönderildi ve iniş yaptıktan sonra kendi kendini tamir etti ve yakıtını doldurdu.

Yer Çekimi

Yer Çekimi Dalgaları da tıpkı ışık hızı gibi oldukça hızlıdır ve kütlenin eğriliğini kanıtlamaktadır.2016 yılında yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın da yer çekimi dalgalarına maruz kaldığını göstermiş ve Einstein’nin 100 yıl önceki teorem günümüzde doğruluk kazanmıştır.

Trappist – 1

Trapsist – 1 dünyamız ile güneş arasındaki 39 ışık yılı uzaklığına denilmektedir. Peki, neden bu kadar önemli? Eğer yaşanabilir bir gezegen arıyorsak bu gezegen ile güneş arasında tam Trapsis-1 uzaklık bulunmalıdır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button