Ana Sayfa / Teknoloji / Bilgisayarların hayatımızda ki yeri

Bilgisayarların hayatımızda ki yeri

Her geçen gün gelişmekte olan çağın büyük icadı dünyanın en gelişmiş teknolojisi bilgisayarların hayatımızda ki yeri oldukça büyük. Ülkemizde ve hatta tüm dünyada bilgisayar kullanmayan yok denilecek kadar az insan vardır. Günümüzde yediden yetmiş yediye hemen herkes bu teknolojiden faydalanıyor. Hayatımızın büyük bir kısmını oluşturan bu cihazlar sayesinde tüm dünya ile iletişime geçebiliyor her türlü işlerimizi işlemlerimizi yapabiliyoruz. Tabi ki bunları yapabilmemiz için bu cihaz tek başına bir işe yaramıyor aynı zamanda internet ağına da sahip olmamız gerekiyor.  Amerika birleşik devletlerinde yetmişli yıllarda askeri sistemde kullanılan bu cihazlar seksenli yıllarda ülkemize gelip amaçlı kullanılmaya başlanmış ve bu anlamda birçok kolaylık sağlamıştır. Günümüzde her alanda kullanılmaktadır. Günümüzde artık her alanda kullanılmaya devam edilmektedir. İki binli yıllara geldiğimizde ülkemizde bilgisayar kullanımı oldukça artmış durumdadır.

İlk zamanlarda sadece iş ve devlet dairelerin de kullanılan bu cihazlar günümüze baktığımızda neredeyse her evde birden fazla miktarda bulunmaktadır. Bu büyük buluşun insanlara her alanda büyük faydaları vardır. Öğrencilerin ödevlerini araştırarak yapmalarına yardımcı olur. İş yerlerinde işleri hafifletir kağıt kalem kullanmadan dijital ortamda notlarını yazıp kaydetmeye yarar sağlar. Yanınızda taşıyarak istediğiniz an işlerinizi bulunduğunuz her ortamdan bu sayede rahat ve kesintisiz olarak yapabilirsiniz. İnsanlar dünyanın her yerinden bu sayede haberleşmeyi sağlamaktadır. Ev hanımlarımız artık çarşı Pazar gezmeden akşam yapacağı yemeğin malzemelerini bile internet ortamında çevrimiçi alışveriş sitelerinden ya da alışveriş yaptığı bir esnafın sitesinden girip siparişini verip kapıda ödemi kolaylığı ile alışverişini gerçekleştirmektedir.

Bilgisayarlarına kurdukları çeşitli uygulamalar aracılığı ile çocuklarının cep telefonlarından yer bildirimi ile evlatlarının o an nerede ne yaptığını takip edebilme kolaylığı sağlanmaktadır. Sosyal paylaşım ağları aracılı ile dünyanın her yerinden gerek iş gerekse eş dost arkadaşlarla haberleş ilebilmektedir. Devlet daireleri ve bankalar gibi yerlerde olan işlemlerimizi bu sayede evimizden dışarıya çıkmadan sadece birkaç tık ile takip edebilir ya da gerçekleştirebiliriz. Para alışverişleri transferleri gibi işlemleri de evimizin rahatlığında kolayca halledebilirsiniz. Bilmediğimiz binlerce bilgiye kolaylıkla erişmemizi sağlıyor bu cihazlar. Bilgisayarlar hayatımızda yokken biz bu bilgileri nerden alıyorduk acaba diye düşünüyorum bazen ve günümüzde onsuz yaşayamayacağını düşünenler bile var. Eskiden öğrenciler çalıştıkları konularla ve verilen ödevlerle ilgileri konularda araştırmalar yapmak için kitapçıları gezer konuyla ilgi kitaplar aradı şimdilerde ise tek tıkla araştırmak istedikleri bütün konular merak ettikleri her ne varsa hepsi bilgisayarlarında bulabiliyorlar.

Böylelikle hem zamandan kazanıp hem de daha geniş çaplı araştırmalar yaparak konu ile ilgili tüm detayları öğrenebiliyorlar. Öğretmenlerimiz yazarak yorulmadan öğrencilerinin tüm ders notlarını bilgisayarlarına kaydedebiliyorlar. Öğrencilerine daha verimli ve öğretici olmak adına o günkü anlatacakları konuyu daha detaylı araştırıp öğrencilerine daha sağlıklı eğitim sağlayabiliyorlar. Birçok meslek grubundan çalışanlar bilgisayar sayesinde işlerini bir çırpıda daha güvenli daha sağlam ve verimli bir şekilde yapabiliyor. Çizim işi yapan insanlar çizimlerini dijital ortamda çeşitli uygulamalardan faydalanarak yorulmadan yapıp kaydedip saklayabiliyor ya da arşivleyebiliyor. Bilgisayar bilgisi yüksek ve bu konuda öğrenim görmüş kişiler yerlerinden kalkmadan internet ortamında çalışıp para kazanabiliyorlar. Çeşitli firmalara web tasarımlar çeşitli çevrimiçi işlemler yaparak kazanç sağlayabiliyorlar. Bilgisayarın insan yaşamındaki faydaları inanın saymakla bitmez doğru kullanıldığında güzel işler yapılabilen bu çağın buluşu insan hayatının olmazsa olmazlarından olma niteliğini uzun yıllar daha da gelişip büyüyerek sürdürecek gibi görünüyor. Günümüzde artık her türlü işlerimizi ve haberleşmeyi bu sayede gerçekleştirmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Teknolojinin bilimsel anlamı nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları