Bilgisayarda Silinmeyen Programlar Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayarda Silinmeyen Programlar Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayar kullanan her birey lazım olsa da olmasa da bilgisayarlarına çeşitli program ve oyunlar indirerek kullanım alanları oluşturmaya çalışmaktan. Bazı durumlarda çok fazla yükleme yapan kişiler yüklenmesi gereken bir programı yüklemek istemeleri durumunda hafıza problemleri ile karşı karşıya kalabilmekteler. Bu durumda bilgisayarlarında bulunan gereksiz programları silmek isteyen kişiler, bazı programların hiçbir şekilde sevmediklerini görmekteler. Program Ekle ve Kaldır bölümünden yapılan tüm müdahalelere karşın silinmeyen programlar için çözüm önerileri arayan kişiler, bu konuda hazırladığımız bu yazı içerisinde işlerine yarayabilecek tüm ayrıntıları ulaşabilecekler. Bilgisayarda Silinmeyen Programlar hakkında hazırladığımız bu yazı içerisinde alternatif çözüm önerilerinin bulunması, ihtiyaçları giderme konusunda oldukça önemli bir bölümü oluşturmakta.

Bilgisayarda Silinmeyen Programlar Nasıl Kaldırılır?

İlk Yöntem

Ilk olarak silmek istediğiniz programın kısayoluna sağ tıklayarak bağlı bulunduğu klasörü ziyaret edelim. Burada, programın kurulu olduğu tüm dosyaları kalıcı olarak silerek başlayalım. Genel olarak tüm programlar işletim sisteminin sürümüne göre Program Files ya da Program Files (x86) içerisinde kurulmakta. Bu bölümden programa ait kalıntıları sildikten sonra tekrardan program ekle ve kaldır bölümüne girerek programın tekrardan kaldırılmasını talep edin. Bu bölümde eğer hata alırsanız aşağıda bulunan alternatif çözüm önerilerini uygulamaya çalışın.

ikinci Yöntem

Başlat bölümüne giriş yapan kişiler, arama bölümüne girerek çalıştır yazarak gelen penceredeki alana “Regedit” yazarak Windows kayıt defterini açmaları gerekmekte. Kayıt defteri içerisinde “HKey_Local_Machine\ Software\ Microsoft Windows\ CurrentVersion\ Uninstall” bu bölümü arayarak bilgisayarınızda bulunan tüm uygulamaları listelendiği seçenek içerisinden silmek istediğiniz uygulamayı bularak silmeyi deneyin. Uygulamayı bu bölümden silmeniz durumda tekrardan program ekle kaldır bölümüne giriş yaparak manuel silim işlemini tekrardan yapmayı deneyin.
Bu işlem, silinmeyen programların kalıcı bir şekilde silinmesini olanak sağlayacaktır.

Üçüncü Yöntem

Son olarak ise bilgisayarlarınızı çalışan bir işletim sistemi üzerinden boot etmeniz durumunda da kalıcı olarak bulunan programların silim işlemlerini yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak internetten windows 7 live ya da Windows 10 live şeklinde aramalar yaparak işletim sisteminize uygun bir boot dosyasını İSO olarak indirin. İSO olarak indirdiğiniz dosyayı Flash Disk, CD ya da DVD üzerine kolaylıkla yazdırabilir, kullanımını sağlayabilirsin. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak BİOS menüsü üzerinden bilgisayar açılışını Flash Disk ya da CD üzerine tanımlamanız gerekmekte. CD üzerinden boot ile bilgisayarınızı yeniden başlatarak birinci yöntemi tekrardan uygulamaya başlayın.

Her 3 yöntem de bilgisayarlarınıza kalıcı olarak bulunan programların silinmesine olanak sağlayacak. Her adımdan sonra mutlaka program ekle kaldır bölümüne giriş yaparak silmek istediğiniz programın üzerine çift tıklamanız gerek. En sonunda üç yöntemden birisinde silmek istediğiniz programın kalıcı olarak silindiğini göreceksiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button