Ana Sayfa / Teknoloji / Bilgisayar Kaç Saattir Açık Nasıl Anlayabilirim?

Bilgisayar Kaç Saattir Açık Nasıl Anlayabilirim?

Bilgisayar Kaç Saattir Açık Nasıl Anlayabilirim?

Bilgisayarın ilk çıktığı zamanlarda birçok kişi sadece ihtiyacı olduğu zamanlarda bilgisayarını açmakta idi. İnternetin gelişmediği, yaygın olmadığı dönemlerde sadece bazı iş zamanlarında kullanılan bilgisayarlar genel olarak kapalı tutulurdu. Bu oldukça iyi bir davranış olup uzun yıllar boyunca uygulanmaya devam etmiştir. Teknolojide meydana gelen gelişmeler ve internetin yaygınlaşmaya başlaması bilgisayar üzerinde geçirdiğimiz vakitlerde de artışlar meydana getirmiştir. Özellikle kotalı internetin kalkması ile beraber internete bağımlı hale gelen birçok kişi bilgisayarlarını kapatmayarak günlerce, haftalarca açık kalmasına olanak sağlamış durumda. Oyunlar ile tanışan bir nesil, oyunlar yüzünden aileleri ile kavgalar ederek bilgisayarlarını geceler boyu hiç kapatmadan çalışmıştır. Peki sizde birçok kişi gibi bilgisayarınızın kaç saattir açık kaldığını merak ediyor musunuz?

Ülkemizde yoğun olarak Windows tabanlı bilgisayar kullanıldığı için bu yazımızda sizlere Bilgisayar Kaç Saattir Açık Nasıl Anlayabilirim? Sorusuna birtakım yanıtlar vermeye çalışacağız. Windows, yapı itibari ile bilgisayarların ne kadar açık kaldığını kullanıcılara sunmaktadır. Bu yazımızda bu işlemi nasıl yapacağınıza dair bilgiler vermeye çalışacağız. Bilgisayar Kaç Saattir Açık Nasıl Anlayabilirim sorusu sadece en son bilgisayar kapatmanızdan itibaren geçen süreyi sizlere gösterecektir. Ömür boyu açık kalım süresini gösterebilen herhangi bir sistem ya da yazılım bulunmadığını söyleyelim. Bu sorgulama işlemini yapacağınız ilk araç Komut Satırı Kullanarak yapılabilmektedir

Komut Satırı Kullanarak Bilgisayarın Ne Kadar Açık Kaldığını Öğrenme

Bilgisayar Kaç Saattir Açık Nasıl Anlayabilirim? Sorusuna vereceğimiz ilk yanıt komut satırını kullanmak olacaktır. Komut satırları bilgisayarımız hakkında bizlere birçok bilgiyi doğru ve güncel bir şekilde vermektedir. İlk olarak bilgisayarlarımızın sol alt bölümünde yer alan başlat bölümüne girerek arama penceresine “Komut İstemi” yazıyoruz. Komut satırı istemi girdiğimizde karşımıza gelen pencereye “net starts srv” komutunu yazarak enter tuşuna basıyoruz. Bu yöntem sizlere İstatistik olarak bilgisayarınızı en son olarak ne zaman başlattığınız hakkında bilgiler vermektedir. En son bilgisayarınızı açtığınız günü, tarihi ve saati burada sizlere ayrıntılı olarak sunulacağını belirtelim. Buradan hesaplamalar yaparak bilgisayarınızın kaç saattir açık kaldığını görebilirsiniz.

Görev Yöneticisini Kullanarak Bilgisayarın Ne Kadar Açık Kaldığını Öğrenme

Görev yöneticisi sizin tahmin ettiğiniz kadar basit bir alan değildir. Bu bölümden bilgisayarınız ile ilgili tüm teknik konuları rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Yine aynı şekilde başlat bölümüne tıklayarak arama bölümüne “Görev Yöneticisi” yazarak aramada bulunuyoruz. Görev yöneticisine giriş yaptığınızda üst menüde “Performans” adında bir bağlantının yer aldığını göreceksiniz. Bu alana giriş yaptığınızda sol bölümde CPU adı altında işlemci ile ilgili ayrıntıları görebileceksiniz. İşlemci ile ilgili birçok ayrıntıyı buradan görebileceğiniz gibi bilgisayarın ne kadar açık kaldığını da görebilirsiniz. Alt bölümde yer alan çalışma zamanı bölümünden kaç saattir açık kaldığını görebilirsiniz.

SystemInfo Yöntemini Bilgisayarın Ne Kadar Açık Kaldığını Öğrenme

Yine aynı şekilde bilgisayarlarımızın sol alt bölümünde yer alan başlat bölümüne girerek arama penceresine “Komut İstemi” yazıyoruz. İlk anlatımdakinin aksine bu sefer komut ekranı sayfasına “systeminfo” yazarak enter tuşuna basıyoruz. Bu bölüm bilgisayar hakkında merak ettiğimiz tüm sonuçları bizlere göstermektedir. İlk Windows’un bilgisayara ne zaman kurulduğunu, en son bilgisayarın ne zaman açıldığı, disk alanlarının doluluk oranları gibi birçok ayrıntı yer almaktadır.

Listemiz içerisinde yer alan bu 3 yöntem Bilgisayar Kaç Saattir Açık Nasıl Anlayabilirim? Sorusuna ayrıntılı olarak yanıtlar vermektedir. Bunlar haricinde uygulama ya da programlar varsa bunlar hakkında herhangi bir bilgimizin olmadığını ekleyelim. Ara ara merak olarak gelen bu istediğin cevabını bulmak gördüğünüz gibi oldukça kolay!

Bir önceki yazımız olan Çalınan Instagram Hesabını Geri Almak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları