Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Besmele’nin Fazileti

Besmele’nin Fazileti

BESMELE

besmele

İnsanoğlunun dünyada ilk defa yaşamaya başlamasından beri besmele vardır. Hz. Adem’e (as) Allah tarafından ilk besmele verilmiştir. Cennetin giriş anahtarı ve sırat köprüsünün geçilmesini sağlayacak şey de besmeledir. Peygamber Efendimiz (sav) “iyi işlere besmele ile başlamalıdır” buyurmuşlardır. Yaptığımız her işe, her eyleme besmele ile başlamamız da sünnettir. Besmele okunarak girilen eve şeytanın girmeyeceği bilinmektedir. 1000 kere besmele okuduğunuzda binlerce günahınız Allah’ın izniyle affolur. İnsan ömrünün her anında yemek yerken, dua ederken, namaz kılarken, tuvalete girerken besmele çekmelidir. Bu hem şeytan, cin gibi varlıkların size ulaşmasını engeller hem de Allah katında sevap kazanmanızı sağlar. Şüphesiz ki kalpler sadece Allah’ı anmakla huzur bulurlar.

Besmelenin en büyük fazileti yüreği rahatlatmasıdır. İçinizdeki sıkıntı, gam ve kederi silmek adına kalbinizle birlikte zikrettiğiniz her besmele size yardımcı olacaktır. “EuzübillahimineşşeytanirracimBismillahirrahmanirrahim” şeklinde teleffuz edilen euzu besmelenin meali ise şöyledir; “Allah katından kovulmuş, gazaba uğramış şeytanın şerrinden yalnızca Allah’a sığınırım. Her şeyi yaratan, gözetleyen ve rızkını veren Allahu Teala’nın yardımıyla bu işe başlıyorum.” Kur’an-ı Kerim’in kalbi Yasin Suresi diye bilinirken, anahtarı da besmele olarak bilinir. Bu hadislerle de sabittir. Besmele “tesmiye” olarak da anılmaktadır. Yalnız Allah rızası için ve Allah’ın adıyla işe başladığını belirten besmele ile birlikte işleriniz daha kolay hale gelir. Besmeleyle birlikte oturulan sofraların bereketi artar.

Besmelenin diğer bir fazileti de şu hadiste saklıdır: “Hoca çocuğa Besmele okur, çocuk da söyleyince, Allahü teâlâ, çocuğun ve anasının ve babasının ve hocasının Cehenneme girmemesi için senet yazdırır.” Bu hadisten de anlayacağınız üzere besmele cennete giriş konusunda bizlere anahtar olacaktır. Öğrettiğimiz her besmele için de Allah bizi ödüllendirir.

Yatmadan önce 21 kere besmele çekilmesi halinde şeytan, cin gibi varlıklar size musibet olmazlar. Gönülden bir şekilde 70 defa yağmur yağması için besmele çekilirse yağmur yağar. Adaletinden şaşmış hakime karşı 50 defa besmele okunursa hakim baş eğer. Pazar sabahları gün doğmadan 313 defa besmele okunur ve Peygamber Efendimize (sav) 100 defa salavat getirilirse evin bereketi artar, rızkı bollaşır. Eğer ölünün üzerine 70 kere besmele okunursa Münker ve Nekir meleklerinin sorularında zorlanmaz, kabir azabı azalır. Uykusunda korkan çocuklar için 81 defa besmele yazılıp çocuğun boynuna asılırsa, çocuk korkularından kurtulur. Allahu Teala’dan isteğiniz öncesinde 7 gün aralıksız bir biçimde 786 defa besmele çeker ve ondan sonra dua ederseniz kabul olunur. Var olan hastanız için bin defa besmele, bin defa salavat ve bin defa Fatiha Suresi okuyup hastalığın iyileşmesi adına dua ederseniz hasta Allah’ın izniyle sıhhatine kavuşur. Tarlanın bereketini arttırmak amacıyla bir kağıda 101 defa besmele yazılarak gömülürse, tarlanın bereketi arttığı gibi ekinleri bol ve sağlıklı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları