Ana Sayfa / Benlik Yitimi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Benlik Yitimi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Son zamanların oldukça sık görülen sağlık sorunları arasında yer alan Benlik Yitimi dünya üzerinde birçok ülkenin mücadele etmek durumunda kaldığı temel sorunlar arasında yer almakta. Bu sağlık sorunu kişilerin kendi kendilerini yok sayarak bir nevi kendisinden yabancılaşmasına neden olmaktadır. Kendisinden dahi korkmaya balayan hastalar, şüphe ve kaygı durumu ile başlayan belirtilerin ileri bir süreci şizofreni olarak kendisini göstermektedir. Benlik Yitimi genel olarak kişilerin belirli dönemlerde yaşadığı ağır psikolojik sorunların bir yan etkisi olarak meydana geldiğini, bu sağlık sorunun ileride büyük sorunları da beraberinde getirdiği görülmektedir. Aşağıda yer alan belirtilerin yavaş yavaş meydana gelmesi durumunda kişilerin tüm hayatının değiştiğini, birbiri ardında olumsuzlukların görüldüğünü söyleyebiliriz.

Benlik Yitimi sorunu sadece kişilerin kendilerini etkileyen bir sorun olmadığını, zaman içerisinde çevrelerinde bulunan her bireye zarar verdiğini söyleyebiliriz. Bu hastalık öncelikle kişinin kendisinden yabancılaşmasına neden olarak çevrelerindeki insanlardan da uzaklaşmalarına neden olmakta. Kendisi dahil olmak üzere çevresinde bulunana herkese karşı yabancılaşan hastalar, kendilerini farklı bir kişi tarafından yönetildiğini düşünürler. Bu nedenle kendilerini koruma altına almak isteyen hastalar saldırganlık, agresiflik gibi durumların artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Benlik Yitimi hastalarına tanı konunmasının ardından tedavi işlemlerine başlanıldığı esnada etkilerini daha fazla artırdığı görülmüştür. Erken tanı ve tedavinin bu hastalık için de oldukça önemli olduğunu, tedavilerin erken tanı esnasında daha güzel etkiler meydana getirdiğini söyleyebiliriz.

Benlik Yitimi Nedenleri Nelerdir?

Benlik Yitimi rahatsızlığı bir anda kişilerin başına gelerek kendi kararlarını kendi vermediği düşüncesine kapılmaları durumumda meydana gelmektedir. Ruhsal açıdan kişilerin bilincini parça parça koparan bu sorun şizofreni ile benzer belirtiler göstermektedir. Uzmanlar, kişilerde benlik yitimi ya da şizofreni bulunduğu tespit edebilmek amacı ile özel yöntemler kullanmak durumunda kalmaktadır. Bu sağlık sorunun bir üst evresi olarak Şizofreninin meydana geldiğini, şizofreni durumunda benlik yitiminin iyice kontrol dışı kaldığını söyleyebiliriz. Genel olarak bir anda ortaya çıkan bir sağlık sorunu gibi görünsede belirtilerini yavaş yavaş gizli olarak meydana getirmektedir. Hastalığın temel nedenleri arasında kişilerin sosyal olmaktan kaçmaları olarak gösterilirken insanlardan sürekli kuşku duymak durumu da gösterilmektedir.

Benlik Yitimi Belirtileri Nelerdir?

Benlik Yitimi sorununa maruz kalan hastalarda genel olarak ani ruh ve duygu değişimleri meydana geldiği görülmüştür. Bu rahatsızlığa maruz kalan kişiler başta kendilerini sonrasında ise eşlerini, çocuklarını, kardeşlerini anneleri ve babalarının tamamını yabancı görerek bu kişilerden uzaklaşmaya çalışmaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler belirli bir ortam içerisinde ortaya atılan fikirlere hem olumlu hem de olumsuz cevaplar verebilmektedir. Kendisine ait fikir sahibi olamayan bu kişiler, ağızlarından çıkan kelimeleri dahi hep 3. ağızdan konuşurmuş gibi iletirler. Genel olarak ruhsal bir sağlık sorunu olarak gösterilirken fiziksel sorunlarda meydana getirebilmektedir. Hastalarda sık sık hareket kayıplarının meydana geldiğini, ellerini, kollarını ve bacaklarını kontrol edemede sorunlar, istemsiz hareketlenmelerin meydana gelindiği görülmekte.

Benlik Yitimi Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsan sağlığını bütünü ile etki altına alan ruhsal sorunlar, yaşamların neredeyse yok olmasına neden olmakta. Geçmiş yıllarda sağlık uzmanları psikolojik rahatsızlıklar için herhangi bir tedavi şekli uygulayamazken artık günümüzde psikolojik alanda büyük tedavilerin geliştirildiğini söyleyebiliriz. Psikolojik sorunlar sadece kişileri etki altında bırakmadığını, zaman içerisinde ailelerin de yapılarında büyük değişiklikler meydana getirdiğini söyleyebiliriz. Bu alanda yürütülen çalışmalarda bir hayli ilerlemeler kat edilsede halen tam tedavi yöntemlerinin geliştirilemediğinden de bahsetmek istiyoruz. Tedaviler, kişilerin kaybolan benliklerini yerine getirmek için uygulansa da kişilerin iradelerinde meydana gelen kopmaları düzenleyebilmek oldukça uzun bir süreyi kapsayabiliyor. Şu an için uygulanan tedavi işlemleri arasında psikolojik rehabilitasyon işlemlerinin olduğunu bununla beraber ilaç tedavililerinin de sağlandığını söyleyebiliriz. Uygulanan tedavi yöntemleri sonucunda gerek ülkemizdeki gerek dünya üzerindeki birçok kişinin bu sorundan kurtulduğunu, normal yaşantılarına döndüğünü söyleyebiliriz. Uzmanlar, bu sağlık sorununa maruz kalmış kişilerin şizofreni evresine gelmeden muhakkak tedavi edilmesi gerekmekte.

Ani ruh değişimler ve fiziksel değişimler gözlemlenen kişilerin bir an önce uzman kontrolünden geçmesi gerektiğini açıkça dile getiriyoruz. Erken teşhisin tedavi aşamasında oldukça önemli etkiler meydana getirmekte.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları