Ana Sayfa / Sağlık / Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı, yarattığı ağrılar ve günlük yaşamı olumsuz etkilemesi nedeni ile sın derece kötü bir hastalıktır. Bu hastalığı maruz kalmış kişilerin hareket kabiliyetlerinde azalma olduğu gibi, sürekli nükseden ağrılarla yaşamak zorunda kalırlar. Belirtiler önceden hissedildiği takdirde tedavisi daha kolay ve başarılı olan rahatsızlığın ileri devrelerinde cerrahi operasyon gerekebilir.

Bel Fıtığı Neden Oluşur?

Bel bölgesinde bulunan bir diskin dış kısmını kaplayan halkalarında zayıflama ya da yırtılma oluştuğunda fıtık meydana gelir. Buna neden olan faktörler ise aşağıdaki gibidir.

  • Aşırı Kilo: Genellikle kötü ve düzensiz beslenmekten oluşan aşırı kilolar pek çok rahatsızlığa neden olduğu gibi, bunlardan biri de bel bölgesinde oluşturduğu fıtıktır. Kilolar iskelet sistemine fazla yük bindirdiğinden oluşan baskı nedeni ile diskte kayma olması kaçınılmazdır.
  • Yaşlanma: Belirli bir yaştan sonra iskelet sistemimizde zayıflıklar meydana gelmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle egzersizler yaparak kuvvetlendirmek gerekir.
  • Ağır Yük Kaldırmak: Her vücudun kaldırabileceği bir ağırlık kapasitesi vardır. Vücudu bunun üzerinde ağırlığa maruz bırakmak kaçınılmaz olarak bazı sorunların yaşanmasını mecbur kılar. Bu sorunların en çok rastlananı da bel fıtığıdır.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı çoğunlukla birden bire oluşan bir rahatsızlık değildir. Dikkat edildiği takdirde oluşabileceğinin sinyallerini önceden verir. Bu belirtiler genelde aşağıdaki gibi olur.

  • Vücudun bacak veya ayak bölgelerinde karıncalaşmaya benzer uyuşma
  • Özellikle bacak kaslarında güçsüzlük hissi.
  • Hareket kabiliyetinde eskiye oranla azalma.
  • Bacak bölgesinde giderek sıklaşan aralıklarla başlayan ağrılar.
  • Vücudun yaptığı aynı eylemlerde eskiye nazaran daha çabuk yorulması.
  • İktidarsızlık ve idrar kaçırma.
  • Dik oturma ve yürümekte zorluk yaşamakla birlikte oluşan denge kaybı.

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı tedavisi, fıtığın büyüklüğü ve seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak uygulanan ilk tedavi yöntemi istirahat şeklinde olmaktadır. Fıtığın durumu ilerleme kaydetmiş hasta günlük hayatına devam edemeyecek duruma gelmiş ise, ilaç tedavisi ile beraber düzenli olarak yapılması gereken fizik tedavi yöntemlerine başvurulur. Hasta hareket kabiliyetini yitirecek duruma gelmişse cerrahi müdahalede bulunulur.

Bir önceki yazımız olan Göz Kararması Neden Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları