Ana Sayfa / Sağlık / Bebeklerde Uzun Süren Sarılık Nedenleri Ve Risk Teşkil Eden Durumlar

Bebeklerde Uzun Süren Sarılık Nedenleri Ve Risk Teşkil Eden Durumlar

Yeni doğan bebeklerde göz akı ve cilt renginde oluşan sararmalara yeni doğan sarılığı denir. Normal doğumların yüzde altmışında, erken doğumların ise yüzde sekseninde görülür. Bilirubin maddesinin bebeğin kan hücrelerinde fazla miktarda birikmesi sonucu oluşur ve geçici bir durumdur. Herhangi bir aksilik olmazsa normal doğmuş bir bebekte yeni doğan sarılığı iki ya da üç hafta içerisinde geçer. Fakat bu durum bazı bebeklerde uzun sürebilir. Anne ve babalar hemen telaş yapmamalıdır.

Çünkü uzun sarılık denilen bir dönem vardır ve bebek uzun sarılık evresi yaşıyor olabilir. Anne doğum yaptıktan iki gün içerisinde, bebek uzman bir doktora gösterilmelidir. Eğer doğumdan 24 saat içerisinde sarılık görüldüyse ters giden bir durum olabilir ve müdahale gerekir. Ebeveynler yeni doğan sarılığını engellemek için gerekli önlemleri almalı ya da oluştuğu vakit bilinçli bir şekilde risk teşkil eden durumları ortadan kaldırmalıdır.

Yeni Doğan Sarılığının Belirtileri
Bebeklerin kan hücrelerinde fazla miktarda bulunan bilirubin maddesi yüzünden oluşan yeni doğan sarılığı doğumun ikinci gününden itibaren görülmeye başlar. Bebeklerin ten renginde, gözlerinin içindeki beyaz kısımda, ense ve boyun bölümlerinde sararma başlar. Anne babalar bebeklerini dikkatli gözlemlemelidir. Çünkü bazı esmer bebeklerde sararma açık tenli bebeklere göre fazla belli değildir. Bunu anlamak için bebeğin burun ucuna parmak yardımı ile dokunup sararma kontrol edilebilir. Eğer bebek doğumdan ilk 24 saat içerisinde sarılık geçiriyorsa hemen doktora götürülmelidir. Çünkü normal bir yeni doğan sarılığı doğumun ikinci günü itibari ile başlamaktadır. Ayrıca bebek, gereğinden çok sarardıysa yine doktora götürülmeli, asla ihmal edilmemelidir.

Risk Teşkil Eden Durumlar
Yeni doğan bebeklerin kanlarının içinde bulunan bilirubin seviyesi aşırı bir miktarda ise, bebek ölümleri gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra, kalıcı nörolojik hastalıklar, sağırlık gibi bazı hastalıklara da sebebiyet verebilir. Bunun için doğumdan sonra ilk birkaç hafta bebekler iyi gözlemlenmelidir. Sarılık yeni doğan bebeklerde çok sık görüldüğü için hangi bebeklerde kalıcı hasar olabilir hangilerinde olamaz şeklinde gözlem yapılmalıdır. Bebeğin vücudundaki bilirubin seviyesi normal seviyede değilse tıbbi destek alınmalıdır. Doktorlar ebeveynleri doğru yönlendirmeli, doğumdan sonraki ilk birkaç haftayı bilinçli bir şekilde geçirmelerini sağlamalıdırlar. Çünkü bebeğin vücudundaki bilirubin seviyesi beklenenden fazla olması durumunda, ölümler ve kalıcı nörolojik hastalıklar oluşabilir.

Anne Sütü Önemlidir
Bebeklerdeki yeni doğan sarılığı, Hepatit sarılıkları gibi bulaşıcı değildir. Anne karnından çıktıklarının ikinci günü olmaya başlarlar. Karaciğeri tam gelişmemiş bebek gözlerinin akı ve ten rengi sararak yeni doğan sarılığına yakalanır. Normal bir bebek, bu sarılıktan 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden kurtulur. Fakat erken doğmuş bir bebek için durum öyle değildir. Daha ciddi tedbirler alınması gerekir ve müdahale muhakkak şarttır. Çünkü bu durumun hayati önemi vardır.

Anne sütü bebekler için oldukça önemlidir. Yeni doğan bir bebek yeterli miktarda anne sütü almazsa yine sarılık olabilir. Bunun ismine emzirme sarılığı denir. Bunun yanı sıra anne sütü sarılığı da vardır. Annenin sütünde bulunan bazı maddeler bebeğe geçer ve bebekte bilirubin seviyesi artar.

Beyince bilirubin birikmesi ile bebeklerin beyninde kalıcı hasar oluşma durumu vardır. Bu durumu önlemek için bebeklerin iyi gözlemlenmesi gerekir. Yavaş emmesi, yavaş gözünü kırpması, hareketlerde yavaşlık mevcutsa hemen doktor kontrolüne götürülmeli çünkü kalıcı beyin hasarının yanı sıra ölüm tehlikesi olabilir. Yeni doğan bebeği olan anne babalar bebeklerini sürekli gözlemlemelidir. Göz akını, ten rengini devamlı kontrol etmelidir. Anne, bebeğinin sarılığını azaltmak için sık sık emzirmeli ve sütü çoğalsın diye sütünü sağmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde İshali Kesmek İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları