Bebeklerde Görülen Anormal Kusma Sebepleri Nelerdir

Bebeklerde kusma

Kusmak, midenin kendi kendini boşaltması durumudur. Yeni doğan bebeklerde ilk birkaç gün kusma görülebilir. Bu durum beslenmeye dayalıdır ve çoğunlukla geçicidir. Bazı bebeklerde de diş çıkarma esnasında kusma görülebilir. Bunun dışında görülen kusmalar bir takım hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle şiddetli şekilde görülen bir kusma var ise, derhal bir doktora başvurulmalı ve bebeğin sağlığını tehdit eden etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Doğumdan sonra birkaç ay içerisinde bebekler hem ateşlenme hem de kusmayı aynı anda yaşayabilir. Yüksek ateşle birlikte şiddetli kusma yaşayan bebeklerin mutlaka doktora gösterilmesi gerekir.

Anne babalar bebeklerin sağlığını iyi gözlemlenmelidir. Bu konuda daha önce sizlerle paylaştığımız konumuzu ziyaret edebilirsiniz: Yeni Doğan Bebek Bakımı. Bu durumların erken teşhis için oldukça önemlidir. Çünkü her kusma masum bir kusma olmayabilir. Dolayısı ile kusmaya sebep olan hastalık teşhis edilip tedavi ona uygun bir biçimde başlatılabilir.

Bebeklerde yüksek ateş ve şiddetli kusma görüldüğü an da direkt doktora götürülmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Beslenme ile Kusmanın İlişkisi

Bebekler yeni doğdukları için vücut yapıları ve iç organları yetişkin insanlar gibi değildir, yavaş yavaş gelişmektedir. Bu gelişim sürecinde dünyaya adapte olmaya çalışan bebeklerin bir takım zorluklarla başa çıkması gerekebilir. Bu durum gayet doğaldır.

Herhangi bir bireyin vücut ısısı bebeklerin vücut ısısından daha düşük olduğu için bebekler normal insanlara göre daha yüksek ateş ve kusma gibi rahatsızlıklar görebilir. Bu tip durumlarda ebeveynler bebeklerini dikkatli gözlemlemeli ve yüksek ateş ile kusmanın bir arada seyrettiği durumlarda uzman bir doktora başvurmalıdır.


Bazı durumlarda bebekler beslenme esnasında ya da beslenmeden hemen sonra kusabilir. Bunun sebebi bebeklerin mide yapısının yetişkin bir insanın mide yapısından daha hassas olmasıdır. Ayrıca yedirilen mama çeşidinin besin değerinin olması gerektiğinden daha düşük bir değerde olması da kusmayı tetikleyebilir. Bundan dolayı anne ve babalar bebeklerini beslerken mutlaka dikkatli olmalı ve doğru, sağlıklı besinlerle bebeklerini beslemelidir.

Bilgi: Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı

Bebeklerde Görülen Anormal Kusma

Bebeklerin normalden fazla kusması ve şiddetli bir şekilde ateşlenmesi durumunda anne ve babalar gerekli önlemleri almak zorundadır. Şiddetli ateşlenme ve kusma, bebekte tehlikeli durumu işaret ediyor olabilir. Bunu öğrenmenin en sağlıklı yolu ise; bebekte böyle bir durum görüldüğü zaman bebeği en yakın sağlık kuruluşuna götürmektir. Böylece, doktor kontrolünde tedavi sağlanabilecektir.

Anne babalara büyük görev düşmektedir. Özellikle, anne babalar sağlıklı ve besin değeri yüksek mamalar ile bebeklerini beslemelidir ki bebeğin besine bağlı kusma durumu olmasın.

Kusmanın Sebepleri

Bebeklerin kusması için birden çok sebep olabilir. Bunlardan bazıları; mide bulantısı, fazla beslenme, fazla beslenme sonucu aşırı hareket, stres, kabızlık, ishal, gaz problemleri, diş çıkarma gibi durumlardır.

İlk birkaç ay bebekler peynir kıvamında kusarlar, beyaz ve katı görünümlüdür. Bu durum anne sütü ile alakalıdır. Bebeklerin anne sütünü fazla alması sonucu verdiği bir tepkidir ve normal kabul edilir. Fakat bu şekilde bir kusma değil de şiddetli bir kusma görülüyorsa tehlikeli bir durum söz konusu olabilir, hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Anneler bebeklerini emzirirken oldukça dikkatli olmalıdır. Bebeği emzirirken annenin oturduğu konum çok önemlidir. Yatar gibi eğik pozisyonda değil de dik bir pozisyonda olmalıdır. Bu durum bebeğin daha sağlıklı bir şekilde anneyi emmesini sağlayacak, aşırı kusmaların önüne geçecektir. Bebek emerken doyduğu an da emzirme kesilmelidir.

Çünkü bebek alması gerektiğinden fazla anne sütü almak zorunda kalır dolayısı ile fazla gelen kısmı kusabilir. Bebeğin gazı muhakkak çıkarılmalıdır. Gazı iyi çıkarılmayan bebeklerde genelde kusma olur. Bebekler ağlarken emzirmekten kaçınılmalı çünkü ağlayan bebeğin ağzına hava kabarcıkları normal halinden daha fazla girer ve kusmaya sebebiyet verir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button