Ana Sayfa / Sağlık / Bebeklerde Alerji Nasıl Oluşur Belirtileri Nelerdir? Alerjiyi Engellemek

Bebeklerde Alerji Nasıl Oluşur Belirtileri Nelerdir? Alerjiyi Engellemek

Bebeklerin vücutları bazı maddelere karşı aşırı reaksiyon göstererek tepki verir. Bu tepki, gözle görülen ya da görülmeyen bazı zararsız maddelere karşıdır. Her iki durumda da bebeklerin savunma mekanizması devreye girer. Böylece vücudun zarar görme aşaması başlar. Vücut zarar görmeye başladığı zaman ise alerjik belirtiler ortaya çıkar.

Bebekler alerjiye sebep olan maddeyle temas ettiği zaman bağışıklık sistemi karşı koyacak ve çeşitli belirtiler ortaya çıkacaktır. Alerjinin belirtisi ise çok çeşitli olabilir: Öksürük, hapşırık, burun tıkanıklığı, kaşıntı, kızarıklık, baş dönmesi, halsizlik ve daha birçok sebep gibi. Bu tip durumlarda hemen doktora gidilmesi gerekir.

Alerjenlere Dikkat
Alerjen dediğimiz polen, tüy, küf, hayvan kılları, kauçuk, böcek sokmaları gibi şeyler bebeklerle temas ettiği zaman alerjiye sebep olabilir. Doktorlara göre alerjiler yetişkinlerden daha çok 4 yaş altı çocuklarda ve anne sütü ile beslenen bebeklerde görülür. Bebeklerde görülen alerjik belirtilerin sebebi deri ile temas eden alerjenler yüzünden olabilir.

Egzama denilen kaşıntı türü ile kendini belli eder. Egzama, yumurta akı ve inek sütü ile de olabilir. Bu sebepten dolayı ebeveynler bebekleri için oldukça dikkat etmelidir. Alerjen içeren maddeleri bebeklerinden uzak tutmalı, gıda alerjisi var ise söz konusu olan gıdaları bebeklerinden uzak tutmalıdırlar.

Bebeklerde Alerji Nasıl Tespit Edilir
5 yaşından büyük çocuklarda deriden alerji testi yapılabilir. Fakat konuyla alakalı uzman kişiler 5 yaşından küçük çocuklarda deriden alerji testi yapmamaktadır. Bu sebepten dolayı kan yoluyla işlem yaparlar. Bebeklerin kolundan kan alarak herhangi bir alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini tespit ederler. Kandaki lgE oranı yüksek çıkarsa alerjisi olduğu söylenebilir.

Bebekler alerjinin etken maddesi ile karşı karşıya geldikleri zaman, gerek koklama gerek dokunma ve hatta yeme, içme gibi yollarla temas ettiklerinde vücutları aşırı reaksiyon göstermeye başlayacak ve bazı tepkiler ile onu belli edecektir. Bu tepkilerden bazıları öksürük, hapşırma, burun akıntısı, kızarıklık, kaşıntı, kusma, ishal, gaz birikmesi olabilir. Bebekler bunlardan herhangi birinde ağlamaya başlar. Bu tip durumlarda muhakkak doktor desteğine başvurulması ve alerjinin kaynağının çözülmeye çalışılması lazım.

Alerjinin Belirtileri
Vücut bazı zararsız maddelere karşı tepki gösterir ve kendi bünyesinde histamin adı verilen bir madde üreterek savaşmaya başlar. Üretilen bu madde yüzünden vücut tepki vermeye başlar. Burun tıkanıklığı, mide bulantısı, baş dönmesi, kızarıklık, öksürük, hapşırık, kaşıntı gibi bazı rahatsızlıklar ortaya çıkar.Doktorlar bebeklerde görülen alerjinin sebebini henüz keşfedememiştir. Çoğunlukla, ailede alerjisi olan bir birey varsa şayet bebeğe de ondan geçtiği söylenebilir.

Bir başka iddia ise, alerji bütün insanlara doğuştan geçmiş bir durumdur. Bebeklerde alerjiye sebep olan bazı gıda maddeleri vardır. Fakat bunlardan en sık rastlananı yumurta ve inek sütüdür. Yumurta ve inek sütüne alerjisi olan bebekler kurdeşen dökmeye başlar. Suratında şişlik olur. Kusma, ishal gibi durumlar görülür. Bu tip olaylarda hemen doktora götürülmeli ve tıbbi destek muhakkak alınmalıdır.

Gıda alerjisinin yanı sıra ilaç alerjisi de vardır. Bazı bebekler bazı ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterir. Gözde sulanma olmaya başlar ve kusma görülür. İçilen ilaçla beraber doktora gidilmelidir.
Polen, hayvan kılı, böcek ısırığı gibi çok yaygın olan alerjen türleri mevcuttur.

Bebeklerin bu tip etkenlere karşı alerjileri varsa muhakkak uzak tutulmalıdır.Bebeklerin alerji olmasını engellemek için yattığı odayı sık sık havalandırmak gerekir. Halılar temiz ve anti bakteriyel olmalıdır. Kimyasal deterjanlar yerine doğal temizleyiciler kullanılmalıdır. Eğer, herhangi bir gıdaya alerji olma durumu varsa, o gıda evden uzaklaştırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Teknoloji İnsan Hayatını Nasıl Etkiler Örnekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları