Ana Sayfa / Sağlık / Bebeğin Stresini Azaltmanın Yolları Ve Stres Yönetimi

Bebeğin Stresini Azaltmanın Yolları Ve Stres Yönetimi

Bir bebek bakıcılarının merhametindedir. Kendisini besleyemez. Kendini taşıyamaz. Olgunlaşmamışlığı, kendisini yatıştırmasına ya da yatıştırmasına izin vermez. Köklü sağ kalım içgüdüsü ile uğraşan bebekler güvenmek isterler. Bu, bir bakıcıya yakın olduğunda güvende hissettiği anlamına gelir ve o olmadığı zaman stres ve korku hisseder. Bebeğin evinde güvenli olduğunu biliyoruz. Ancak bebek, bunun güvenli olduğunu bilmiyor. Tek bildiği şey, iç alarmlarının onu potansiyel avcı tehlikesi konusunda uyarmasıdır.

Bebeklerde Strese Neden Olan Şey Nedir?
Bir bebek gün içinde çok şey öğrenir. Rahim dışındaki hayata nasıl uyum sağladığını öğreniyor. Beyni ise hızla büyüyor ve gelişiyor. Yavaş yavaş duygularını düzene sokmayı öğreniyor, hormonları sürekli ayarlanıyor ve çevreye karşı duyarlı hale geliyor. Bebekler, kendilerini ifade edemedikleri için korkmuş, aç veya yalnız olduklarında strese girebilirler. Bu durum, bebeklerde stres oluşumunu tetikleyebilir.

Vücuduna aşırı yüklenmek ve bir yere oturmak için yardım almamak stresini tetikleyebilir. Sanılanın aksine, stresli bir bebek her zaman ağlamaya devam etmiyor. Küçük bir bebek yalnız başına ağladığında ve sonra aniden sessizleştiğinde, ebeveynler sakinleştiğini düşünüyor. Gerçekte, stres hormonları akmaya devam ederken, bebekler enerjilerini korumak için bir süre boyunca susarlar. Bu nedenle bebek ağlamasının aynı zamanda stresin bir ifadesi olmadığını da belirtmek önemlidir.

Bebekler Neden Ağlar?
Ağlamak, bir bebeğin iletişim kurmanın yoludur. Ağlamaya ya da yaygaraya başladıklarında, bir şeye ihtiyaç duyduklarını bilmelerine izin verirler. Bu nedenle bebeğinizin herhangi bir ağlamasının zararlı olduğunu düşünerek kendinizi strese sokmayın, bu durumun bebeğin sizinle iletişim kurmak istemesinin bir yolu olduğunu unutmayın. Stresin tüm vücudumuzu, ruh sağlığımızdan bedenimize kadar her şeye etki edebileceğini biliyoruz. Tıpkı yetişkinler gibi, stres bebekleri etkileyebilir. Stres bebekler için özellikle tehlikeli olabilir çünkü beyin gelişimini, büyümelerini ve hatta ileri ki dönemdeki duygusal davranış biçimini etkiler. Stres hormonu, büyüme ve beyin gelişimini engelleyebilir.

Bebeklikte sık uzun süreli stres yaşanmasının yaşam boyu etkileri olabilir. Unutmayın, bu uzun süreli  stres için geçerlidir. Bu, bebeğin mutsuz olduğu arabada seyahati ve annesi tarafından taşırken ağlaması gibi geçici durumları kapsamaz. Çocuklarımızın daha düşük strese sahip Stresi önlemek ve güvenli bir bağ oluşturmak mümkündür.

Her çocuğun kendine özgü bir mizacı olsa da, ebeveynlerin bebekleri üzerinde stresi önlemek için yapabileceği birçok şey vardır. Ebeveynlerin güvenli bir bağ oluşturması ve stresi önlemesini gereklidir. Besleyici dokunuşlarda bulunmak, emzirme ya da dikkat ve odaklanma ile ilgili çalışma yapmak bebeğin stresini azaltmadaki en büyük yardımcılarınız dır.

Bebeğinizin çığlıklarını cevaplayarak stresinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin verdiği ipuçlarını takip etmelisiniz. Örneğin bebekler tarafından istenmiyorsa, dokunmanız veya bunaltıcı şekilde sevmeniz bile stresli olmasına neden olabilir.

Kendi ruh halinizin farkında olmanız ve stresinizin bebek bakımını nasıl etkileyebileceğini gözden geçirmeniz gereklidir. Eğer stres altındaysanız, stres atmaya yardımcı olacak yollar bulmalısınız. Bir bebeğin ortamı ve yaşamın ilk yılındaki deneyimleri, geleceği üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Şimdi ihtiyaçlarını karşılayarak, bu büyük dünyada kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olursunuz. Bir çocuk sağlıklı bir şekilde duygusal düzenlemesini geliştirebildiği zaman, daha sonraki yaşamında daha az stresli olur.

Stresle başa çıkma becerilerini öğretmek ve modellemek, alfabeyi öğretmek kadar teşvik edildiyse, duygusal ve fiziksel olarak daha sağlıklı olabilir. Bunun için öncelikle kendi stresinizle başa çıkmayı öğrenmeniz gereklidir. Bebeklerin ebeveynlerinin enerjilerini aldığı bir gerçektir. Eğer ebeveynler stres altındaysa bebek de bu enerjiden etkilenir. Anne ve babaların bu anlamda rahat olması ve bebekleri ile daha sakin ve stressiz bir ortamda ilgilenmesi gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Alerji Nasıl Oluşur Belirtileri Nelerdir? Alerjiyi Engellemek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları