Ana Sayfa / Genel / Basit Ama Profesyonel Fotoğraf Çekme Teknikleri

Basit Ama Profesyonel Fotoğraf Çekme Teknikleri

Fotoğraf ve video çekiminin telefonlar sayesinde çok kolay bir hal alması ve sosyal medyanın etkisi ile gün içerisinde yüzlerce çekim yapabiliyoruz. Filtre programları, yüz değiştirme programları ve kolaj programları derken bir fotoğrafı binlerce farklı şekilde görebiliyoruz. Ancak fotoğrafı pek çok düzenlemeden geçirmeden de harika hale getirebilmek için basit ama profesyonel fotoğraf çekme teknikleri uygulayabilmek elimizde…

  1. Telefonunuzun Kamerasını Temiz Tutun!

Fotoğraf çekimi yapacağınız zaman telefonunuzun kamerasındaki tozu temizlemeyi ihmal etmeyin. Elinizde, cebinizde ya da çantanızda durduğunda dahi tozlanabilen telefon kamerası ile silik ve buğulanmış fotoğraf çekmekten öteye geçemezsiniz.

  1. Odak Belirleyin!foto çekme

Harika bir manzara resmi çekeceksiniz ve bu manzaranın içerisinde sizin için gökyüzünün duruşu önemliyse telefonunuzun odağını gökyüzüne gelecek şekilde belirleyin. Eğer fotoğraflarda kalabalık bir çekim yapıyorsanız yatay odak seçeneği işinize yarayacaktır. Telefonunuzun fotoğraf çekim özelliklerini öğrenmeniz daha iyi olacak.

  1. Işık ve Gölge Ayarına Dikkat Edin!

Fotoğraf çekme teknikleri içerisinde ışık ve gölge ayarını doğru bir şekilde yapabilmek için farklı açılardan çekim yapmayı denemelisiniz. Eğer fotoğraflarda yeterince ışık yoksa ufak bir ayna ile ışığın geldiği noktaya yansıtma yapabilirsiniz. Telefonlardaki gece ayarına ek olarak çekimlerinizde fazla olan ışığı alabilmek için telefonunuzu yukarıdan tutabilirsiniz. Az ışık olması halinde ise yere yakın bir noktadan çekim yapabilirsiniz.

  1. Efekt Özelliği Edinin!

Bazı telefonlarda efekt programı kamera uygulamasının içerisinde olduğu gibi bazı telefon modellerinde ise uygulama şeklinde yüklenmesi gerekebilmektedir. Sizde telefonunuza uygulama yükleyebileceğiniz gibi olan efekt çeşitlerini de kullanabilirsiniz. Efekt programı ve farklı açılardan çekim yapma özelliği sayesinde kaliteli bir çekim elde edebilirsiniz.

  1. Çekim Mesafenizi Ayarlayın!

Çekim yaparken uzaktaki bir alanı çekmek istediğinizde telefonunuzdan görüntü yaklaştırma özelliğini kullanmayın. Eğer yakınlaşamayacak durumdaysanız uzak halini çekmeniz daha kaliteli bir çekim yapmanızı sağlayacaktır. Yakınlaşabiliyorsanız fotoğrafınızı daha profesyonel bir şekilde çekebilirsiniz. Ayrıca telefonunuza ek aparatlar alabilir ya da çekim esnasında geri sayım özelliği ile sabitleme yaparak da çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İyi çekimler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları