Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışılmalı

Okuyarak öğrenme konusunda zorlanıyorsanız şimdi okuyacağınız yazı sayesinde nasıl başarılı bir okuma yapabilirsiniz ve bunun sonucunda da okuduğunuz metne nasıl daha hakim olacağınıza dair ipuçlarını bulabilirsiniz. Okuyarak ders çalışma tabii ki genel anlamda sabır ve tekrar gerektirebilir ancak doğru yöntemler kullanarak okumayı hem zevkli bir hale getirebilir hem de işinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Öncelikle okumaya yapabilmek için sessiz ve yeteri kadar ışık alan bir ortam sağladığınızdan emin olun. Okuma yapacağınız mekanda dikkatinizi çekecek, bölecek ve ya dağıtacak materyal bulunmamasına özen gösterin.

Birçok öğrenci hem ders çalışıp hem de televizyon izlemeyi alışkanlık haline getirmiştir. Ancak bu şekilde ders çalışmanın hiçbir faydası olmaz. Beyin kendisine yönelen birden fazla uyarıcıyı anlamlandırmaya çalışırken bocalayacak ve çoklu uyaranlara cevap vermekte zorlanacaktır.

Bir kerede saatlerce okuyup bilgi depolama yerine sık aralıklarla belli zaman dilimleri belirleyerek çalışın.

Eğer kısa zamanda çok fazla bilgiyi çalışmanız gerekiyorsa giriş bölümünü okumak ve ya metnin anahtar kelimelerini belirleyip altını çizmek size zaman kazandırıp genel bir bilgi birikimi sağlayabilir.

Ders çalışırken özellikle anlamakta zorlandığınız konuların üzerinde çalışın. Zorlandığınız noktaları not alın ve daha sonra “ flashcard ” adını verdiğimiz küçük kartoncuklara yazarak bol bol tekrar edin.  Kendinize has öğrenme zorluklarını ve ya daha kolay nasıl öğrenebildiğinizi belirlerseniz çalışmalarınız daha verimli geçecektir. Okumak çok önemlidir ve sizin için birçok kilidi açacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button