Başarılı Olmak İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Başarıyı arzulayan birisi olarak yazı dizimizi okuyorsanız yazı dizimizi okuduktan sonra başarıya ilişkin bakış açınızda ciddi değişimler olacak. Bu değişimlerin hayatınıza pozitif etki yaratacağını düşünüyoruz. Başarılı olmayı arzulayan birisi olarak sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir yazı dizisi ile karşı karşıyasınız. Sıcak kahvenizi yudumlarken yazı dizimizi kendi hayatınızı hayal ederek düşünürseniz aradığınız soruların cevabını daha kısa sürede bulabilirsiniz.

Başarıyı köşeye sıkıştırmak istiyorsanız işte size altın değerinde tavsiyeler:

1-Başarıya ölçü koymalısınız. Yani neler yapıldığında sizin için başarı elde edilmiş olsun. Karnesi zayıflarla dolu bir öğrenci için karnenin zayıfsız gelmesi bir başarıdır. Her yıl takdir alan bir öğrencinin bu yıl teşekkür alması bir başarısızlık sayılabilir. Başarının sınırını koymazsanız elde ettiğiniz başarılar size başarı olarak gözükmez. İnsanın gözü hep yukarıdadır. Elde ettiği başarıyı bile başarısızlık olarak algılayabilir.

2-Başarılı olmayı gerçekten istiyor musunuz? Bu sorunun cevabı çok önemlidir. İsteğiniz basit ve kör bir tutkudan ibaret mi? İsteklerinizi elde etmek için ne kadar mücadele ediyorsunuz? Asıl önemli olan nokta budur. Bir bayan ile iki kişi evlenmek ister. Birisi her gün kapısına çiçekle gelir. Bayanın her sıkıntılı anında yanındadır. Onunla güler, onunla ağlar. Diğeri oralı bile değildir. Bayan ölmüş, hastalanmış umurunda bile değildir. Bu bayanı acaba gerçekten hangisi istiyor? İstekleriniz basit bir tutkuysa başarılı olamazsınız. İstediklerinizi elde etmek için mücadele etmeyi ve bir şeyleri feda etmeyi bilmelisiniz. En önemlisi samimi olmalısınız. Başarılı olmak için tüm gücünüzle mücadele etmelisiniz.

3-Başarılı olma tutkunuz içinizden geliyorsa başarılı olursunuz. Bu tutkunuzu dışarıdan tetikleyen bir şey varsa başarıyı geç elde edersiniz. İki öğrenci düşünün. Birisi doktor olmayı istemektedir. Bu isteğini yerine getirmek için gece gündüz çalışır. Bir başka öğrencimiz karnesi 5 olursa babası bisiklet alacağı için başarılı olmak ister. İçten güdülenen kişiler her zaman dıştan güdülenen insanlara göre daha başarılı olmuştur.

4-Doğru yer, doğru zaman, doğru çalışma taktiği ile hedefe ulaşmalısınız. Günde 14 saat ders çalışmak sizi başarıya götürmeyecektir. Çok çalışmak elbette iyidir. Ama ne yaptığını bilerek çalışmak daha güzeldir. Çalışmalarınızı uygun zaman dilimine bölerek sindire sindire yapmalısınız. Bilginin sizin olması için onu mutlaka kullanmalısınız. Kullanamadığınız bilgi sizde emanetçidir. Belli bir süre sonra unutulup gider. Unutma eylemi o bilgiyi kısa bir süre sonra haberiniz bile olmadan alır gider.

5-Öğrenmenizi kuvvetlendirecek zengin öğrenme ortamlarına girmelisiniz. Bu ortam dershane, özel ders, ya da okul kursları olabilir. Bu zengin öğrenme ortamlarında konuya hâkim olma gücünüzü arttırabilirsiniz. Bir konuyu bütün boyutu ile almalısınız. Farklı bakış açıları ile olayı değerlendirmelisiniz. Akıl süzgecinden geçirmediğiniz hiçbir bilgiyi sahiplenmeyin. Çünkü akıl kabul etmediği hiçbir fikri hafızada tutmaz. Bilgi sizin için değerli ve anlamlı ise onu akılda tutar. Kodlamanın olması için mutlaka bilginin içselleştirme sürecinden geçmesi gerekir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button