Kişisel Gelişim

Başarılı Girişimci Olmanın 5 Etkili Yolu

Başarılı bir girişimci olabilmek için ortaya attığınız fikirleri her durumlar işler kılmalı ve bütün sorumluluklara rağmen etkili çalışmalar yapmalısınız. Geriden oldukça kolay gibi görünen bu durum aslında kendi içerisinde sürekli olarak kafa yormanız gereken ve yorulmanız gereken bir çalışmalar bütünüdür. Çoğu girişimci ortaya attığı fikri yeterince geliştiremeden ve ya sorumluluklarını yerine getiremeden fikrini heba edebiliyor. Siz böyle yapmayıp başarılı girişimci olmak için neler yapabilirim diyorsanız işte 5 yol…

  1. Sorumluluk Alma

Başarılı girişimcinin özellikleri arasında en önemlisi sorumluluk alabilmektir. Sorumluluk alamayan birinin çok fazla fikri dahi olsa bunu ilerletemez. Disiplin sahibi ve sorumluluk sahibi olan girişimciler için başarıya ulaşmak daha kolaydır. Düzenli bir şekilde sorumluluklarınızı yerine getirdiğinizde projeleriniz ve giriştiğiniz her alan kapılarını size açacaktır.

  1. Plan Yapmak

Girişimci olmak için plan program yapmaya alışmanız lazım. Program yapmadığınızda bütün işlerinizde aksama olacağı gibi başarılı olmak gibi bir lüksünüzde olmayacaktır. Ancak çalışmalarınızı belirli bir program içerisinde yaparsanız bu durum sayesinde başarı size kendiliğinden gelecektir. Hazırladığınız planların bozulma durumlarını düşünerek B planı hazırlamayı da ihmal etmemelisiniz.

  1. Motivasyon

Girişimlerinizde sizi ileriye taşıyan manevi gücün adı motivasyondur. Projelerinizin ilerleyen zamanlarda hangi noktalara kadar gelebileceğini düşünerek kendinizi motive edebileceğiniz gibi çalışmalarınızın hızını artırabilecek kadar yetenekli biri olduğunuzu da düşünerek motive olabilirsiniz.

  1. Risk Alma

Girişim demek risk demektir. Her girişimde olası risk durumları karşınıza çıkar. Ancak siz risk almamayı seçtiğinizde işiniz daha da zorlaşacaktır. Emin adımlarla ilerlemek bazen zaman kaybetmenize ve yavaş ilerleme göstermenize neden olurken risk almanız büyük bir sıçrayış elde etmenizi sağlayabilir. Risk alırken de etraflıca düşünerek riske attığınız durumu nasıl toparlayabileceğinizi de düşünmelisiniz.

  1. Ekip Olabilmek

Başarılı girişimci olmanın yolları arasında en zorlusu ekip olabilmektir. Ekip olmak uyumlu hareket etmek anlamına geldiğinden dolayı çoğu zaman aradığınız uyumu yakalayamayabilirsiniz. Böyle durumlarda motivasyonunuzu düşürmeden uyum sağlama yolunu seçmelisiniz. Ekip çalışmasında görevlerinizi bilmeniz ve görev dağılımını doğru yapabilmeniz de önemli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu